Što se zbiva u istrazi o mogućoj trgovini organima na Rebru i zašto DORH tek sada istražuje te slučajeve iz 2019.?

Puno je još otvorenih pitanja o slučajevima građana RH koji su dobili organe donora lošeg imovinskog stanja s kojima nisu obiteljski povezani

Moguća trgovina organima u najvećoj zagrebačkoj bolnici još uvijek je jedna od glavnih tema u državi. Nakon što je novinarka Une TV Nataša Škaričić ovih dana objavila dokumente koji izazivaju ozbiljne sumnje, priopćeno je kako Županijsko državno odvjetništvo provodi izvide o potencijalno spornim slučajevima od prije tri godine.

Dvojici građana RH transplantirani su organi donora lošeg imovinskog stanja s kojima nisu obiteljski povezani. Jedan je pekar s Kosova, otac šestero djece intelektualnih sposobnosti na granici prosjeka koji ne zna hrvatski, a drugi je vozač iz Srbije.

Una TV objavila je i kako je KB Merkur prethodno odbio jednu od spornih transplantacija. Ministarstvo je o tome obavijestilo KBC Rebro, no oni su svejedno postupak odradili. Jedan od doktora s Merkura za današnje tiskano izdanje Jutarnjeg objasnio je kako transplantacije organa donora koji su živi zahtijevaju izniman oprez jer su uvijek moguće manipulacije.

Utvrđeni propusti

Kako bi bili posve sigurni da nije riječ o trgovini organima, odnosno da je neki imućniji građanin siromašnijem dao novac za njegov organ, na Merkuru su stoga u pravilu uvijek odbijali transplantacije s nesrodnih živih donora.

“Mi stoga na to pristajemo obično samo onda kad je osoba koja daruje organ supružnik ili životni partner”, kazao je doktor.

Jutarnji danas doznaje i kako je Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu 27. travnja ove godine poslao DORH-u svu dokumentaciju. Stručnjaci su temeljem pregleda i analize dokumentacije zaključi kako je došlo do “propusta u obavljanju djelatnosti”. U navedena dva slučaja transplantacije, stoji u tom službenom dokumentu, sustavnom su analizom uočene manjkavosti koje nisu prihvatljive.

Žene koje žele istinu

Puno je još otvorenih pitanja, prvenstveno kako je slučaj tek sada završio pod izvidima. Una TV objavila je kako je još 2019. u prostorijama Ministarstva održan sastanak s pet hrvatskih transplantacijskih centara i Hrvatskim društvom za transplantacijsku medicinu. Sastanak su sazvale dr. Lada Zibar, šefica Povjerenstva za medicinsku etiku HLK te dr. Mirela Bušić, nacionalna transplantacijska koordinatorica.

Jutarnji danas doznaje kako je dr. Lada Zibar bila najustrajnija u rasvjetljavanju potencijalno spornih transplantacija. Ministar Beroš se opravdava kako je ministarstvo “odmah po saznanju da postoje sumnje reagiralo inspekcijom”, a iz Hrvatske liječničke komore nisu htjeli ni potvrditi neslužbene informacije Jutarnjeg kako je njihov tim ocijenio da je KBC Zagreb “napravio etičke propuste”. S Rebra su jučer kazali kako sve transplantacije kod njih odobrava etičko povjerenstvo, a uzdrmani ravnatelj Ante Ćorušić uopće se ne oglašava o slučaju.