Što stoji iza ruske prijetnje BiH ako krene prema članstvu u NATO-u

Takve otvorene prijetnje do kraja su razgolitile političke i vojne ambicije Moskve spram BiH i Zapadnog Balkana

2621560 05/09/2015 May 9, 2015. Russian President Vladimir Putin (left) welcomes President of Republika Srpska Milorad Dodik during his meeting with foreign delegation heads and honorary guests in the Kremlin.,Image: 243590965, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Koliko se nakon ruske agresije na Ukrajinu situacija u Europi dramatičnom brzinom mijenja na gore najbolje pokazuje priopćenje ruskog veleposlanstva u Bosni i Hercegovini koje je objavilo da bi ulazak BiH u NATO pakt bio jasan „antiruski korak“ na koji bi Moskva morala odgovoriti. Kremlj je kasnije zaprijetio da bi zbog toga „Rusija bila prisiljena poduzeti obrambene mjere.“

Takve otvorene prijetnje vojnom intervencijom u BiH još se nisu čule i one su do kraja razgolitile političke i vojne ambicije Moskve spram BiH i Zapadnog Balkana.

Imperijalna ideja ‘srpskog sveta’

Istodobno razotkrile su i prave političke ciljeve srpskog predsjednika Aleksandra Vučića i njegovog vazala, gazde Republike Srpske Milorada Dodika. Razbijanjem BiH žele ostvariti imperijalnu ideju stvaranja „srpskog sveta“. Predsjednik bošnjačke stranke SDA Bakir Izetbegović ocijenio je da je to „lokalna verzija zamisli ruskog predsjednika Vladimira Putina o realizaciji ideje o “ruskom svijetu.“

Zbog otvorenih prijetnji Moskve ne čudi što je Aleksandar Vučić ponosno najavio da će u nedjelju razgovarati s Vladimirom Putinom. „Nadam se da će razgovor biti dobar i korektan,“ zaključio je Vučić, najavljujući važne posjete Beogradu iz Europe i Rusije. Što jasno pokazuje namjeru Vučića da i dalje nastavi sjediti na dvije stolice.

Otkud Rusiji pravo miješanja?

Logičnim se nameće pitanje s kojim se pravom Rusija usudi miješati u unutarnje odnose jedne suverene države te odlučivati o tomu što bi ona trebala raditi, a što ne. I kako bi ulazak BiH u NATO pakt ugrozio njenu sigurnost.

Možda to može tvrditi za Ukrajinu koja graniči s Rusijom, ali BiH je zemlja koja je na tisuće kilometara daleko od ruskih granica, koja nema nikakve veze s njom te na ni na koji način ne ugrožava niti može ugroziti ruske nacionalne interese. No, kvaka je u tomu što BiH u NATO paktu ugrožava stvaranje „srpskog sveta“ o čemu sanjaju u Beogradu i Banja Luki.

Poruka i Sarajevu i Beogradu

Zapanjujuće je zapravo kako veliki broj Srba nije ništa naučio od katastrofe koji su doživjeli zbog bolesnih ambicija vožda Slobodana Miloševića da stvoru Veliku Srbiju. Sada tu istu politiku nastoje realizirati samo pod nazivom, „srpski svet“.

To podrazumijeva, objašnjavaju u Beogradu, „ujedinjenje svih Srba u jednu državu povezivanjem Srbije, Crne Gore, Republike Srpske, dijela Kosova, a možda i dijela Makedonije, dakle 60 posto teritorija bivše Jugoslavije.“

Zbog toga, koliko god je prijetnja Moskve upućena vodećim političarima BiH, još je više namijenjena srpskoj političkoj eliti i javnosti. U trenucima dok se, naime, predsjednik Vučić lomi oko toga hoće li nastaviti europskim putem ili će se nastaviti držati za skute Vladimira Putina, Moskva šalje jasnu poruku da je spremna, čak i vojnom silom braniti imperijalne ambicije Srbije.

Nekad suludo, danas realnost

I ta će poruka zasigurno pasti na plodno tlo kod dijela političara i javnosti u Srbiji i Republici Srpskoj jer pokazuje da će se njihove ideje ostvariti jedino uz pomoć majčice Rusije. Svega oko 40 posto Srba podržava europski put Srbije i Vučić o tomu ipak mora voditi računa ako ne želi da ga sustigne sudbina bivšeg premijera Zorana Đinđića.

Sve to potvrđuje da ni podizanje optužnice protiv hrvatskih vojnih pilota nije bilo slučajno te da u trenucima dok rastu tenzije u Europi izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu, ima za cilj izazvati zaoštravanje odnosa između Beograda i Zagreba.

Kaos koji Vučić i Dodik žele stvoriti na Balkanu, može biti alibi za rusku intervenciju u cilju „zaštite Milorada Dodika i Republike Srpske,“ najvjernijih saveznika Rusije i Putina. Još do prije nekoliko mjeseci bila bi to suluda i nezamisliva opcija, no nakon ruske invazije na Ukrajinu te prijetnje koje Moskva upućuje Poljskoj, Moldaviji i baltičkim država, a sada i BiH, to je postalo gruba realnost.

Otvorena prijetnja Moskve

Moskva je zaprijetila nakon najava predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića da će BiH nastaviti put članstvu u NATO-u unatoč ruskim prijetnjama.

Moskva je odmah zaprijetila „da članstvo bilo koje zemlje u Alijansi podrazumijeva apsolutnu podršku vojnim i političkim ciljevima NATO-a, odnosno antiruskim koracima, što znači da se djelovanje svake države članice unutar Alijanse smatra usmjerenim protiv Rusije“.

Također, Kremlj je poručio da će zbog svoje nacionalne sigurnosti zemlja biti „prisiljena poduzeti obrambene mjere“ protiv zemalja koje odluče postati članice NATO-a. Pametnome dosta.

Reakcije vodećih ljudi

Džaferovića ruske prijetnje nisu uplašile i on je u razgovoru s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom ponovio kako Sarajevo neće nikoga pitati hoće li u NATO pakt ili ne. Odmah je reagirao srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik koji je kazao kako BiH nije donijela odluku o integraciji u NATO niti je zauzela stav o situaciji u Ukrajini.“

Istodobno Bakir Izetbegović poručio je da neće biti podjele BiH, da nema rušenja reformi koje su ojačale državu, nema negiranja genocida i odlikovanja ratnih zločinaca.

O velikosrpskom nacionalizmu

Upozorio je da se „novi val velikosrpskog nacionalizma u trokutu Srbija-BiH-Crna Gora već dugo spremao i kuhao. Ocijenio je da je „ideološki pokret utemeljen na velikosrpskom nacionalizmu začet sredinom 19. stoljeća kao Garašaninov Načertani, a nastavio se u Memorandu SANU”.

Izetbegović je ustvrdio da se „velikosrpski nacionalizam prilagođava i opstaje u demokraciji i civiliziranom okruženju, oscilira, povlači se i oživljava sa svakom promjenom, a svaku krizu koristi da izbaci i prevlada sve što nije srpsko. Imamo posla sa strankom koja je uvjerena da ima pravo tjerati druge, dominirati onima koji ostaju, tjerati ih da žive u aparthejdu, negirati genocid i zločine, slaviti ratne zločince.“

Upozorenje iz Londona

Ministrica vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Liz Truss, koja boravi u službenom posjetu BiH, najavila je da će se njena zemlja suprotstaviti utjecaju Rusije u regiji. „Prijetnje Rusije da će se vratiti u mračne dane moraju biti zaustavljene jer je jasno vidljivo rusko miješanje u unutarnja pitanja BiH.“

Upozorila je, jasno aludirajući na Aleksandra Vučića i Milorada Dodika, da se neće pomoći Ukrajini „laskajući Putinu. Ujedinjeno Kraljevstvo,“ naglasila je Truss, „ostaje predano podržavanju mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu i suprotstavljanju zloćudnog utjecaja Rusije u regiji”. Ponovila je da su Moldavija, Gruzija i BiH ugrožene i da ih treba braniti.

Povodom sankcija koje je Vlada premijera Borisa Johnsona uvela srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i predsjednici Republike Srpske Željki Cvijanović, Truss je kazala kako će Britanija nastaviti s takvim mjerama protiv svih onih koji podrivaju mir i stabilnost u BiH.

Što će Milanović i Plenković?

Milorad Dodik odgovorio je ministrici Truss da je BiH nefunkcionalna i propala zemlja jer se i britanska vlast miješa u njene unutarnje stvari. Upitao je također Truss „tko ju je zvao i zašto ima pravo ući u suverenu zemlju.“

S obzirom da je Bakir Izetbegović naglasio kako nema retrogradnih promjena Izbornog zakona koje traži Hrvatska, bit će zanimljivo vidjeti kako će na tu izjavu te prijetnje iz Moskve koje izravno ugrožavaju Hrvate u BiH, ali i Hrvatsku reagirati predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković.

Pogotovo stoga što je Izetbegović teško optužio Hrvate u BiH i Zagreb da su HDZ i njihov predsjednik odlučili surađivati ​​s Dodikom te da su zbog toga stvorili „srpsko-hrvatski savez u BiH koji uključuje Zagreb i Beograd te koketiranje s Rusijom.“