Nekad je nužno odabrati stranu

Vlada dubinski mijenja Zakon o obnovi. To samo pokazuje da nisu imali pojma što rade prije dvije godine

Prve verzije zakona pisane su vrlo kratkovidno, što novim prijedlogom posredno priznaje i sama Vlada

01.09.2020., Zagreb - U Banskim dvorima poceo je sastanak vladajuce koalicije. Predstavnici stranka dolaze na sastanak. Branko BacicrPhoto: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Pojednostavljivanje procedura i jačanje mogućnosti samoobnove svakako mogu pomoći ubrzanju procesa, jedino je pitanje hoće li se stvari i u praksi maknuti s mjesta. Nakon tri ministra, više izmjena zakona, i izgrađenih kuća koje se mogu nabrojiti na prste, onima koji čekaju obnovu doma, vjerojatno je vrlo teško biti optimist.

Vlada je u četvrtak u javno savjetovanje pustila novi Zakon o obnovi, tako da ćemo uz novog ministra Branka Bačića, imati i novi pravni okvir u kojem bi se trebala odvijati obnova uništenih domova. Očito je da su prve verzije zakona pisane vrlo kratkovidno, što novim prijedlogom posredno priznaje i sama Vlada.

Ne radi se, naime, samo o finom podešavanju, nego se neka rješenja, donesena prije manje od dvije godine, dubinski mijenjaju. Stvar je u tome što su se ti problemi lako mogli predvidjeti i kada su se pisale ranije verzije zakona.

Prvo osnovali Fonda za obnovu, sad ga spajaju s Ministarstvom

Tako je Vlada bila osnovala Fond za obnovu, koji je uz Središnji ured za obnovu bio zadužen za operativne poslove, odnosno organizaciju i provedbu obnove, uklanjanje oštećenih zgrada i gradnju zamjenskih kuća, kao i za isplatu novčane pomoći građanima.

Ali, procedura je bila takva da su te poslove radili tek nakon što su primili nalog Ministarstva graditeljstva koje je odlučivalo o zahtjevima koje su im podnosili građani. Tu su nastajala uska grla, sjećamo se prepucavanja bivšeg ministra Darka Horvata i bivšeg direktora Fonda za obnovu Damira Vanđelića o tome tko je kome poslao koliko zahtjeva i gdje stvari “zapinju”.

Novim Zakonom je predviđeno da se Fond pripoji Ministarstvu u kojem će se obavljati sve operacije koje se tiču obnove. Hoće li to zaista ubrzati procese, vidjet ćemo, ali je činjenica da je bespotrebno izgubljeno dvije godine, jer je odmah moglo biti jasno da gomilanje institucija koje se bave jednim poslom – obnovom – ne može biti dobro rješenje.

Jačanje samoobnove je dobar potez i to je trebalo napraviti na početku

Prijedlogom zakona trebala bi se olakšati i samoobnova objekata, koja je po mnogima trebala biti temelj procesa obnove, s obzirom na poznatu sporost državne administracije. Već kod izglasavanja prvog zakona javljali su se prijedlozi prema kojima bi uloga države bila samo da osigura financijsku pomoć građanima, dok bi oni organizaciju radili sami.

Naime, takav model pokazao se izuzetno efikasnim u nekim zemljama koje su bile pogođene sličnim katastrofama. Područja u Češkoj koja su bila pogođena poplavama, obnovljena su tako da je država podijelila financijsku pomoć i sve je obnovljeno u kratkom roku.

Sada je i Vlada shvatila da taj model treba ojačati, pa je novim zakonom predviđena novčana pomoć za sve faze procesa obnove – od izrade projekta, pa nadalje. Uz mogućnost dobivanja novca i prije samog početka obnove.

Ukida se dio besmislene ‘papirologije’

Ukinut je i dio “papirologije” , pa više nije potrebna izrada elaborata ocjene postojećeg stanja građevine za konstrukcijsku obnovu obiteljske kuće. Također, ukida se i obveza izrade projekta za uklanjanja obiteljskih kuća. Dio zgrada kojima je potrebna obnova nalazi se unutar kulturno-povijesnih cjelina i za njih više neće biti potrebno ishoditi dozvolu konzervatora za konstrukcijsku obnovu. Ipak, to se ne odnosi na zgrade koje su pojedinačno zaštićene kao kulturno dobro, itd.

Uglavnom, navedene promjene dobro izgledaju “na papiru”. Pojednostavljivanje procedura i jačanje mogućnosti samoobnove svakako mogu pomoći ubrzanju procesa, jedino je pitanje hoće li se stvari i u praksi maknuti s mjesta. Nakon tri ministra, više izmjena zakona, i izgrađenih kuća koje se mogu nabrojiti na prste, onima koji čekaju obnovu doma, vjerojatno je vrlo teško biti optimist.