Što su Bandićevi suradnici radili na jahti s poduzetnikom koji je dobio unosan posao s Gradom Zagrebom?

Ivo Jelušić, bivši zamjenik gradonačelnika Zagreba svjedočio je u aferi Pročistač

Ivo Jelušić, nekadašnji zamjenik Milana Bandića, svjedočio je danas na nastavku suđenja u aferi Pročistač. Govorio je o ulozi zagrebačkog gradonačelnika u tom slučaju teškom oko 40 milijuna kuna.

Za taj su iznos, sumnja USKOK, tijekom izgradnje zagrebačkog pročistača otpadnih voda, oštećeni Grad Zagreb i nekoliko privatnih tvrtki koje su radile na njegovoj realizaciji.

Mito, večere i krstarenje za unosne poslove

Optužnica tereti direktora Zagrebačkih otpadnih voda (ZOV) Antu Pavića i još trojicu okrivljenika za niz kaznenih djela, uključujući primanje mita i zloporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju. Osim Pavića, u aferi su optuženi Damir Vuljanko, Darko Turopoljac, vlasnik tvrtke Dija graditeljstvo te Hannes Schweitzer još jedna visokopozicionirana osoba iz Zagrebačkih otpadnih voda.

U središtu afere je Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Grada Zagreba čiju je realizaciju pod sumnjivim okolnostima, prema tvrdnjama USKOK-a, preko Pavića i njegove tvrtke Zagrebačke otpadne vode (ZOV) dobio upravo Turopoljac sa svojom firmom Dija graditeljstvo.

Sumnja se da je Pavić za taj posao i kasnije podmirivanje napuhanih faktura plaćao mito ljudima iz Grada Zagreba, častio ih večerama, kupovao im darove za Božić, vodio ih na koncerte, na putovanja u Beč te na sedmodnevno krstarenje jahtom koja je isplovila iz Sukošana. Za sve to su istražitelji pronašli potvrde, izvještaje i račune kada su upali u Zagrebačke otpadne vode.

Sumnjivi milijunski vantroškovnički radovi

Jelušić je u ono vrijeme, a riječ je o periodu od 2005. do 2008., bio na čelu Povjerenstva koje je odlučivalo o plaćanju tzv. vantroškovničkih radova na pročistaču. Oni su bili milijunski i svako malo pojavio se neki novi neplanirani račun. USKOK tvrdi da se na taj način izvlačio novac preko sumnjivih faktura za sumnjive radove.

“Nisam želio to plaćati bez da znam o čemu se uopće radi, no Bandić mi je rekao da mu se Pavić žali na Povjerenstvo. I on i Kojić i Prežigalo tražili su od mene da češće zakazujem sjednice Povjerenstva kako bi se fakture brže plaćale”, prisjetio se Jelušić. I Slavko Kojić i Ladislav Prežigalo bili su tada Bandićevi bliski suradnici, pročelnici u gradskoj upravi, a zajedno s Jelušićem sjedili su u Povjerenstvu.

Zašto je Jelušić napustio Povjerenstvo za pročistač?

“Sjećam se da je Pavić stalno dolazio u Poglavarstvo i družio se s tim ljudima te preko njih vršio pritisak”, nastavio je opisivati Jelušić. Potvrdio je da su dvojica profesora, konzultanti koje je Povjerenstvo angažiralo, rekli da su sve fakture utemeljene, no Jelušiću je ipak sve bilo previše sumnjivo pa se u konačnici povukao s te funkcije. Zamijenio ga je Prežigalo.

“Nitko iz Grada te dodatne radove, koje smo nazivali varijacijama, nije naručivao, a fakture su nam samo stizale. Od Povjerenstva se očekivalo da ih odobri i da ih Grad plati. Ja sam bio stava da bi trebalo za njih raspisati natječaje. No, kako se to nije dogodilo, odlučio sam odstupiti”, rekao je Jelušić.

Kako se sumnja da je Pavić podmićivao Bandićeve suradnike?

USKOK u optužnici navodi cijeli popis Bandićevih suradnika, od kojih su neki bili i članovi tog Povjerenstva za plaćanje vantroškovničkih radova, kojima je Pavić kupovao darove.

Tako je, sumnja se, Boris Ordulj, tadašnji pročelnik Ureda za izgradnju Grada Zagreba zajedno s djelatnicima Odjela za katastar i nekretnine Grada Zagreba, koji je bio i član Povjerenstva, dobio catering vrijedan 8.985 kuna. Prežigalo, koji je naslijedio Jelušića, prema istom popisu iz Zagrebačkih otpadnih voda, dobio je aktovku i dva nalivpera ‘Le grand platinum’ vrijedne 10.906,22 kune.

Pročelnicima Slavku Kojiću i Davoru Jelaviću, Pavić je, navodi se u optužnici, kupio karte za koncert Zvonka Bogdana. Mogli su povesti i svoje pratilje.

Pročelnik Ordulj te Stanislav Tedsechi i Ivan Višić, stručni konzultanti u Povjerenstvu, kao i još neki drugi ljudi, bili su na sedmodnevnom krstarenju koje im je, sumnja se, poklonio upravo Pavić. USKOK je u sudski spis priložio dokument iz kojeg proizlazi da ga je platio nešto manje od 13,5 tisuća kuna.

Računi za večere iz zagrebačkih restorana

Koliko je pak sam Milan Bandić bio blizak s Antom Pavićem, USKOK u optužnici argumentira brojnim računima što ih je od 2001. do 2009. Pavić plaćao za reprezentaciju ZOV-a. Tako je, što proizlazi iz računovodstva ZOV-a, 17. ožujka 2004. ugostio Bandića i njegove suradnike Kojića i Stipu Zebu, u restoranu “Cuisine”. USKOK tvrdi da je Bandić više od 20 puta bio Pavićev gost.

Pavić je u svojim bilješkama naveo da su se on, Bandić i Turopoljac sastali i 7. studenog 2005. u restoranu ‘Dubravkin put’. Iz potvrda što su ih istražitelji pronašli proizlazi da su se družili i u ‘Baltazaru’, ‘Jarunskim dvorima’, ‘Gallu’, ‘Starom fijakeru’, ‘Vinodolu’… Ukupno je ZOV reprezentaciju za Projekt pročistača platio oko milijun i pol kuna. Bandić je sva ta druženja porekao. Na sudu je izjavio da je o Projektu pročistač razgovarao isključivo u Poglavarstvu.

Hoće li Grad Zagreb platiti dugove ZOV-a?

Zanimljivo je u kontekstu ovog procesa podsjetiti da ugovor o koncesiji što ga Zagreb ima sa Zagrebačkim otpadnim vodama ističe 2028. godine. Koncesija je 2000. sklopljena na 28 godina.

Na marginama suđenja sada se već postavlja pitanje hoće li dugovi za sumnjive milijunski vrijedne radove na pročistaču, koje je s podizvođačima sklopio ZOV, nakon isteka koncesije doći na naplatu Gradu Zagrebu? Osim toga, ostaje i pitanje koliko tih faktura, uz ove što ih je USKOK naveo u optužnici, uopće ima.