Što su e-propusnice, tko ih izdaje, kako do njih i što se danas promijenilo? Donosimo najbitnije

Bez njih se više ne smije napustiti prebivalište

Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske je 23. ožujka donio Odluku o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj. To znači zabranu napuštanja mjesta prebivališta za sve građane, osim nekih iznimki, koje su nabrojane u Odluci. U međuvremenu su ograničenja oslobođeni i poljoprivrednici.

Princip izdavanja dozvola za kretanje između gradova ili općina danas je nadopunjen sustavom e-Propusnice, koji građanima omogućuje jednostavno slanje zahtjeva za izdavanje propusnica korištenjem usluga e-Građani i NIAS, a ministar unutarnjih poslova Davor Božinović najavio je da će od 6. travnja vrijediti samo e-propusnice. Izvukli smo sve najvažnije pojedinosti koje bi vas mogle zanimati.

1. Što su e-Propusnice?

Sustav e-Propusnica građanima omogućava da predaju zahtjev za izdavanje propusnica upute poslodavcu, izabranom liječniku obiteljske medicine i nadležnom stožeru civilne zaštite. Osnovni cilj uspostavljanja ovog sustava bio je stvoriti jedinstveno mjesto za izdavanje propusnica, čime će se smanjiti mogućnost zloporabe i učinkovitiji sustav kontrole izdanih propusnica. Također će se onemogućiti izdavanje e-propusnica osobama u samoizolaciji, jer sustav povezuje Ministarstvo unutarnjih poslova, Poreznu upravu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, zdravstveni sustav i Stožer civilne zaštite.

Podaci o izdanim e-propusnicama će, s vremenskim odmakom od najviše sat vremena, biti dostupni Ministarstvu unutarnjih poslova radi provjere na terenu. Izdane e-propusnice građanima će se dostaviti elektroničkim putem u osobni korisnički pretinac, a po potrebi će se moći ispisati na pisaču. Također će se moći koristiti na mobitelu jer e-propusnica na sebi sadrži i QR kod.

2. Kako e-propusnice funkcioniraju?

Na stranicama Vlade objavljena su tri videa u kojima je objašnjeno kako sustav funkcionira, kako se u njega prijaviti i kako popuniti zahtjev za izdavanje propusnice. Ukratko, u internetskom pregledniku upišete adresu https://epropusnice.gov.hr. Zatim odaberete listu vjerodajnica, kao i prilikom svakog drugog pristupa sustavu. Potvrdite svoje podatke. Ulaskom u korisničko sučelje, izaberite jednu od opcija: zahtjev za propusnicom, pregled propusnica ili pregled zahtjeva. Ako želite predati zahtjev za izdavanjem propusnice, ispunite tražene podatke te potvrdite zahtjev. Nakon odobrenja, vaša e-Propusnica bit će vidljiva u pdf formatu.

3. Što ako nemate pristup sustavu e-Propusnica?

Oni koji nisu u sustavu e-građanin i dalje će moći koristiti dosadašnje načine predaje zahtjeva putem mail adrese Stožeru civilne zaštite ili liječniku primarne zdravstvene zaštite, naglasio je dana ministar Malenica. Dakle, takve osobe će nadležnom tijelu moći uputiti zahtjev mailom, ili ga dostaviti osobno.

4. Od 6. travnja vrijede samo e-propusnice

Više o načinu na koji se mijenja izdavanje propusnica danas je rekao ministar unutarnjih poslova Božinović. Napuštanje mjesta boravka od 6. travnja bit će moguće samo uz e-propusnice, objasnio je ministar, dodavši da će se e-propusnice izdavati na rok od jednog do 14 dana, ovisno o razlogu za koji se izdaju. ”Ako netko od ovlaštenih izdavatelja propusnica iz opravdanih razloga neće moći izdati e-propusnicu, to će umjesto njega učiniti Ravnateljstvo civilne zaštite”, poručio je. Ministar je naglasio i da su svi koji su dosad izdali propusnice dužni do 5. travnja zamijeniti ih e-propusnicama.

https://www.youtube.com/watch?v=aR5zcO0Qwks&feature=emb_logo

5. Tko ima pravo na propusnice i tko ih izdaje?

Kako stoji na stranicama Vlade, zabrana napuštanja prebivališta ne odnosi se na promet i kretanje nužno za opskrbu, a propusnice u tom slučaju izdaju odgovorne osobe u pravnoj osobi, dakle, šef, poslodavac ili drugi organizator posla. Zabrana se ne odnosi ni na dnevne migracije zaposlenih u službama bitnim za pružanje zdravstvene i veterinarske zaštite, dostavu lijekova i sanitetskog materijala, održavanje komunalne djelatnosti, vodoopskrbe i odvodnje, opskrbe plinom i strujom, zaštitarske službe. Propusnice također izdaju odgovorne osobe u pravnoj osobi.

Isto vrijedi i za osobe koje se bave izvješćivanjem javnosti, one koji putuju na posao i s posla pod uvjetom da je obavljanje tog posla neophodno i ne može se obaviti od kuće, te za žurne i operativne službe koje sudjeluju u sprječavanju širenja koronavirusa – propusnice i u tim slučajevima izdaju odgovorne osobe u pravnoj osobi.

Građanima koji zahtijevaju hitnu medicinsku skrb izvan mjesta prebivališta propusnice izdaje izabrani liječnik obiteljske medicine. Onima koji moraju na put iz vitalnih obiteljskih razloga, poput pružanja skrbi djeci i starijim osobama ili kupnje hrane i osnovnih potrepština, propusnice izdaje nadležni stožer civilne zaštite.

6. Naknadno su dodani poljoprivrednici

Stožer je nekoliko dana nakon uvođenja mjere zabrane napuštanja mjesta prebivališta donio korekciju kojom je od zabrane izuzeo poljoprivrednike. Po toj osnovi propusnice mogu dobiti posjednici domaćih životinja koje su smještene izvan mjesta prebivališta posjednika, uključujući i pčelare. To pravo imaju i poljoprivredni proizvođači koji moraju obaviti radove na svojem zemljištu.

Propusnice se mogu dobiti i kako bi se poljoprivredni proizvodi dostavili do krajnjih potrošača te zbog putovanja radi nabavke svih vrsta repromaterijala (sjeme, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, goriva, maziva, rezervni dijelovi, alati, strojevi). Poljoprivrednim proizvođačima propusnice izdaju službenici Uprave za stručnu podršku razvoja poljoprivrede i ribarstva Ministarstva poljoprivrede.

7. Što je na propusnicama?

Propusnica nije osobito složeni dokument. Na njoj se nalaze podatci o izdavatelju. Tu je, naravno, ime i prezime osobe koju se oslobađa mjere zabrane kretanja, razlog zbog kojeg je propusnica izdana, te rok na koji se ukidanje zabrane odnosi. Sudeći prema primjerku e-propusnice prikazanom u videu Ministarstva uprave, na njima će biti i mail adresa te OIB osobe na koju se propusnica odnosi.