Što vlasnici kafića i fitnessa nakon ovoga mogu osim razmisliti isplati li im se više uopće taj posao

Produljenje zabrane rada, mnoge će natjerati da likvidiraju firme i otpuste radnike

Njemačka je svojim ugostiteljima odlučila isplatiti tri četvrtine pretkriznog prometa, kako bi osigurala njihovo preživljavanje i nastavak poslovanja, a naša se Vlada fokusirala na “očuvanje radnih mjesta” kako bi fiktivno održala zaposlenost

Kafići, restorani i fitness centri ostaju do daljnjeg zatvoreni, bez jasne naznake kada bi im se mogao ponovno dozvoliti rad, što će, sasvim sigurno, mnoge natjerati da ozbiljno razmisle isplati im se uopće više imati tu vrstu posla, s obzirom na to da već praktički godinu dana ne mogu normalno raditi, a krizi se zapravo ni ne nazire kraj.

Iako su se kafići nadali da će im se dozvoliti barem prodaja kave za van, koje se sada uredno prodaju na kioscima ili u pekarama, ni to im nije dozvoljeno, kao ni otvaranje terasa, što bi im barem malo olakšalo situaciju. Jest da im to ne može nadoknaditi uobičajene promete, ali u ovoj situaciji, mnogima od njih i 200 kuna dnevnog prometa, bolje je od nula kuna.

Kava ispred kafića je opasna, ispred kioska nije

Nacionalna udruga ugostitelja prije nekoliko dana upozorila je da zabrana rada utječe na živote oko 60 tisuća obitelji, te da kriteriji za popuštanje i postroženje mjera moraju biti transparentni, a svaka mjera koja ograničava rad popraćena odgovarajućom financijskom kompenzacijom.

Posebno im je problematično što ne postoje jasne brojke koje dokazuju da su upravo ugostiteljski objekti i fitness centri izvori širenja zaraze, dok mnoge druge djelatnosti, koje također okupljaju veliki broj ljudi, bez problema rade. Zbog toga se osjećaju diskriminirano.

Hoće li zatvaranje trajati do sredine ožujka?

Gastronomski portal Kult Plave Kamenice razgovarao je s neimenovanim bivšim dužnosnikom čija karijera je vezana uz turizam, a koji tvrdi da je strateški cilj Vlade dočekati ožujak sa što manje zaraženih kako bi se za Uskrs otvorilo i napunilo što više hotela na Jadranu. Da je ideja da se turistička sezona ove godine produlji na šest mjeseci, umjesto dva kao prošle godine, a da bi to osigurala, Vlada je navodno spremna držati se postojećih mjera sve do sredine ožujka.

Dodatni problem za biznise koji su sada zatvoreni jest to što, usprkos tome što već godinu dana ne rade normalno, zapravo nisu dobili nikakvu adekvatnu pomoć, nego će valjda odštete morati tražiti sudskim putem.

Poduzetnici nisu dobili nikakve konkretne kompenzacije

Dok je, na primjer, Njemačka svojim ugostiteljima odlučila isplatiti tri četvrtine pretkriznog prometa, kako bi osigurala njihovo preživljavanje i nastavak poslovanja jednom kada se situacija normalizira, hrvatska Vlada fokusirala se na “očuvanje radnih mjesta” kako bi fiktivno održala zaposlenost, isplaćujući naknadu od četiri tisuće kuna, koju bi i tako morala plaćati da su svi koji ne rade završili na Zavodu za zapošljavanje.

Glas poduzetnika i nacionalna udruga ugostitelja prije nekoliko dana uputili su dopis Vladi u kojem su zatražili da se poduzetnicima u sektoru ugostiteljstva isplati potpora u vidu 3 posto prošlogodišnjeg prometa. Osim toga, zatražili su i da se promjeni postojeća mjera refundacije fiksnih troškova, tako da država ne traži da unaprijed plate račune , pa da im se onda vraća novac, jer većina njih je i tako do sada već financijski iscrpljena.

Prema podacima koje je ranije iznio Glas poduzetnika već do sada u sektoru ugostiteljstva bez posla je ostalo oko 11 tisuća ljudi. Uz produljenje zatvaranja, a bez financijske pomoći, jasno je da će se ta brojka znatno povećati. Mnogi će shvatiti da im je u ovoj neizvjesnosti bolje likvidirati posao i pričekati neka bolja vremena, nego si gomilati troškove i čekati kad će smjeti ili neće smjeti raditi.