Što znači ostavka šefa HDSSB-a? Raspali su se, Glavaš je pokupio imovinu stranke i osniva novu

Drago Hedl o pozadini jučerašnjeg poteza Dragana Vulina

Izlazak Dragana Vulina iz HDSSB-a koji je jučer nakon ostavke napustio tu stranku definitivni je krah Glavaševog projekta koji je od prvog dana, prije 12 godina, imao samo jednu svrhu: biti u funkciji Branimira Glavaša, njegovih osobnih interesa i političkih ciljeva. Sada je to postalo jasno i posljednjem Mohikancu, Vulinu, koji se odrekao stranačkog trona i kao predsjednik HDSSB-a napustio tu stranku.

Ako je prošlogodišnji izlazak iz stranke HDSSB-ovih prvaka, Vladimira Šišljagića, dugogodišnjeg predsjednika te stranke i Dinka Burića, najzapaženijeg zastupnika HDSSB-a u dva saborska mandata (kada su za sobom poveli stotinjak članova), bio tek ozbiljna havarija, odlazak Vulina potpuno je potonuće tog torpediranog broda. Tim više što je i Vulin, nakon što se držao uz Glavaša tijekom najveće krize stranke, krajem prošle i početkom ove godine, na odlasku rekao isto što i oni koji su ranije napustili stranku: s Glavašem se, naprosto, ne može!

Salapić je nelegalno uzeo Glavaševo mjesto u Saboru

Osnivač HDSSB-a tako je na kraju ostao sam, tek sa šačicom suradnika, od kojih je najpoznatiji bivši saborski zastupnik Ivan Drmić, upamćen po samohvali kako je na izbornom saboru HDZ-a, kada se biralo između Ivića Pašalića i Ive Sanadera, za potonjeg krao glasove. Drmić je poznat i po pravomoćnoj presudi zbog pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda kako bi preinačili prvostupanjsku presudu Glavaša zbog počinjenih ratnih zločina u Osijeku.

Kad je potkraj prošle godine došlo do pobune u HDSSB-u i kad su stranku napustili Šišljagić i Burić, Glavaš je obećao Vulinu, predsjedniku HDSSB-a, kako će se povući iz politike i kormilo stranke prepustiti mlađima. Osim Vulina, u to, čini se, nitko drugi nije povjerovao. U znak dobre volje, Glavaš je zamrznuo svoje mjesto u Saboru, u čijim klupama HDSSB ima samo jednu stolicu.

Njegovo mjesto zauzeo je Josip Salapić, danas državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i to, kako je pisao Telegram, potpuno nezakonito, nakon grubog previda Mandatno imunitetnog povjerenstva. Salapić, naime nije mogao u Sabor budući da su Šišljagić i Burić (u to vrijeme već izbačeni iz stranke) na listi HDSSB-a imali više od 10 posto preferencijalnih glasova i zakonsko pravo da u Sabor ode netko od njih dvojice, a nipošto Salapić.

Pokret za Slavoniju i Baranju dobiva imovinu stranke

Nakon što je 15. siječnja Glavaševa frakcija održala izborni sabor stranke i potvrdila Vulina za predsjednika a Glavaš obećao kako će mladom vodstvu dati odriješene ruke, a osobito kada je iz stranačkih prostorija uklonjena Glavaševa slika, činilo se da se osnivač HDSSB-a stvarno maknuo iz politike. Nije ga bilo u javnosti, klonio se izjava, ali svakome tko iole zna Glavaša bilo je jasno da on tako neće moći dugo izdržati.

Telegram je, u analizi zbivanja u HDSSB-u početkom godine, odmah nakon izbornog sabora Glavaševe frakcije, upozorio na važan detalj koji je nagovijestio Glavaše namjere. Na izbornom saboru promijenjen je statut stranke pa je odlučeno da, u slučaju gašenja stranke, sva imovina HDSSB-a ne pripadne Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, kako je to bilo određeno ranije, već udruzi Pokret za Slavoniju i Baranju. Telegram je tada upozorio kako u toj odluci ne bi bilo ništa neobično da na čelu udruge Pokret za Slavoniju i Baranju nije – Branimir Glavaš.

Sredinom lipnja, dva tjedna prije nego što će Vulin dati ostavku na mjesto predsjednika HDSSB-a i zajedno sa svojim zamjenikom Karlom Šatvarom, koji je također podnio ostavku, izaći iz stranke, Glavaš je obznanio kako će aktivirati udrugu pokret za Slavoniju i Baranju. Učinio je to samo desetak dana nakon što se vratio u Hrvatski sabor, a njegov zamjenik Josip Salapić otišao na mjesto državnog tajnika.

Glavaš najavio novi politički okvir

Glavaš je tada nagovijestio kako ”danas, kao i dvanaest godina prije [kada je udruga, kao preteča stanke HDSSB, osnovana], postoji potreba za novim početkom onoga što je stvarano i vođeno plemenitim motivima i ciljevima, a uništila ljudska zloća. Pohlepa i narcisoidnost. Nepotizam, lopovluk i korumpiranost. Sve to mora postati prošlost. Odmah i sada. Imamo pravo na novu šansu”, napisao je Glavaš optužujući u svom prepoznatljivom stilu dojučerašnje suradnike i jasno naznačivši kamo smjera.

”Danas, i u vremenu koje slijedi, strateška je zadaća Udruge Pokret za Slavoniju i Baranju (zbog čega se ponovno i aktualizira njen rad) stvoriti pretpostavke za izgradnju novog političkog okvira radi odlučnog i organiziranog javnog djelovanja građana na prostorima osiromašenih dijelova Republike Hrvatske istočno od Zagreba. Za kreiranje najavljenog političkog okvira i nove programske platforme zadužen je Pokret za Slavoniju i Baranju koji će se realizirati u najkraćim mogućim rokovima, a ne duže od godine dana”, piše Glavaš.

Glavaš, vidljivo je, nije ostavio nikakvu dilemu kamo smjera. Nakon što je osigurao da stranačka imovina HDSSB-a, dođe li do gašenja stranke, pripada pokretu za Slavoniju i Baranju na čijem je on čelu, najavio je ponovno aktiviranje te udruge i stvaranje ”novog političkog okvira”. A samo nekoliko dana kasnije uslijedilo je otvoreno pismo Dubravka Kolundžića, člana predsjedništva i predsjednika brodsko-posavskog HDSSB-a, u kojem je izrijekom zatražena Vulinova ostavka.

Pitanje je kako će se postaviti Glavašev sin

Vulin je, naravno, prepoznao rukopis: ”Dubravko Kolundžić u cijeloj je priči potpuno sporedan lik”, rekao je Vulin u trenutku napuštanja stranke. ”On je otvoreno pismo samo potpisao. Želim jasno i glasno reći da je pismo pisao gospodin Branimir Glavaš i da on stoji iza svih napada na aktualno stranačko vodstvo u posljednje vrijeme. Stoga upravo njega, gospodina Branimira Glavaša, ovim putem javno pozivam da se ne skriva iza kojekakvih Kolundžića, već da sam potpiše ono što kreira”

Vulin piše i kako poziva Glavaša, “kao kao najvišeg stranačkog dužnosnika, zastupnika u Hrvatskom saboru, da preuzme i odgovornost za vođenje HDSSB-a”. Odmah nakon ostavke na mjesto dvojice čelnih ljudi HDSSB-a, Vulina i Šatvara, HDSSB je napustio i dr. Mato Palić, ugledni ustavnopravni stručnjak i profesor na osječkom Pravnom fakultetu. Zanimljivo, sva trojica – Vulin, Šatvar i Palić – jedini su vijećnici HDSSB-a u osječkom Gradskom vijeću, koji su izlaskom iz stranke postali nezavisni.

No, još je zanimljivije kako će se sada postaviti Glavašev sin Filip, koji u Gradskom vijeću mijenja Dragana Vulina, budući da je on, Vulin, izabran za županijskog vijećnika u Skupštini Osječko-baranjske županije, a na nadnevnoj konstituirajućoj sjednici i za njenog predsjednika. Glavaš mlađi sada će se morati izjasniti ostaje li u HDSSB-u zajedno s ocem, ili će i on izaći iz stranke i postati nezavisni vijećnik.