Stoltenberg odlučio da je kraj, traži se novi glavni tajnik NATO-a. Grabar-Kitarović više ne spominje nitko

Sadašnjem tajniku NATO saveza mandat istječe u listopadu

Susret Kolinde Grabar-Kitarović i glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga 08.10.2018., Zagreb - Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarovic ugostila je Jensa Stoltenberga, glavnog tajnika NATO-a u Uredu predsjednice na Pantovcaku. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg završit će svoj mandat kako je i planirano u listopadu, rekla je glasnogovornica saveza pošto je njemački list objavio da bi mu članice mogle obnoviti mandat. “Mandat glavnog tajnika Jensa Stoltenberga bio je produljen triput i on je odslužio ukupno gotovo devet godina”, rekla je Oana Lungescu kasno u subotu. “Mandat glavnog tajnika istječe u listopadu ove godine i on ne kani tražiti produljenje”, rekla je.

Njemački list Welt am Sonntag objavio je da će se Stoltenbergov mandat na čelu vojno-političkog saveza produljiti kako bi se očuvala stabilnost u vrijeme rata u Ukrajini. Ekonomist po struci i bivši predsjednik norveške Laburističke stranke, Stoltenberg je bio premijer 2000-2001. te ponovno 2005-2013., a 2014. došao je na čelo NATO-a. U svojoj karijeri bio je i ministar financija te energetike.

Nema još jasnog nasljednika

Članice Saveza žele da Stoltenberg predsjeda organizacijom u prigodi 75. godišnjice koja će obilježiti na samitu u travnju 2024. u Washingtonu, piše Welt. Dodaje i da će Stoltenberg biti u poziciji da se natječe za predsjednika Svjetske banke kada odstupi David Malpass nekako u isto vrijeme.

Nema još pokazatelja tko bi mogao naslijediti Stoltenberga, no Welt piše da su među vodećim kandidatima španjolski premijer Pedro Sanchez i britanski ministar obrane Ben Wallace. Bivši talijanski premijer Mario Draghi i rumunjski predsjednik Klaus Iohannis također se spominju kao mogući kandidati, piše agencija dpa.

Politico je krajem siječnja pisao da su među kandidatima koji se najčešće spominju nizozemski premijer Mark Rutte, estonska premijerka Kaja Kallas i britanski ministar Wallace, dok su na stolu, ali kao manje izgledne opcije, i litavska premijerka Ingrida Šimonytė, slovačka predsjednica Zuzana Čaputová i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Naveli su još nekoliko imena, ali ovoga puta u igri nema bivše hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koju su, prije nego je Stoltenbergu zadnji put produljen mandat, spominjali kao jednu od favoritkinja.

Slovi kao vješt pregovarač

Njemačka agencija napominje da je Stoltenberg stekao priznanja kao vješt pregovarač između 30 članica NATO-a koje se znatno razilaze u nekim pitanjima. Posebno se smatra uspješnim u smirivanju spora o potrošnji za obranu koje države članice Saveza trebaju izdvajati, a to je pitanje bilo goruće u vrijeme mandata bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Nedavno je Stoltenberg koordinirao NATO-ov odgovor na rusku agresiju protiv Ukrajine i poticao velike isporuke oružja Ukrajini kako bi se mogla braniti. Stoltenberg je sada NATO-ov glavni tajnik s drugim najduljim stažem u Savezu jer duže od njega bio je samo Joseph Luns iz Nizozemske koji je tu dužnost obnašao od 1971. do 1984. Odluku o novom glavnom tajniku 30-člani savez treba donijeti u srpnju na samitu u Vilniusu. Odluka je jednoglasna.