Stožer: 'Nije realno da danas najavimo popuštanje mjera, zima traje i nakon 1. veljače'

Imamo 715 novozaraženih i 33 preminulih

U 11 sati počela je konferencija za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite. Očekuje se da će Stožer dati više informacija o popuštanju protuepidemijskih mjera najavljenom za razdoblje nakon 31. siječnja. Vera Katalinić-Janković, pomoćnica ministra zdravstva, na početku presice iznijela je podatke o novozaraženima u posljednja 24 sata.

“U posljednja 24 sata zabilježeno je 715 novih slučajeva, tako da je aktivnih 4653. Ukupan broj pozitivnih od 25. veljače je 223812. Testirano je ukupno 1107887 osoba. U protekla 24 sata 5335 testiranih, što da je 13,4 posto pozitivnih”, kazala je. “Imamo 33 preminule osobe, 455 od početka pandemije. Svi preminuli imali su multiple komorbiditete”, dodala je.

Sedmi u EU po incidenciji

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak dao je pregled epidemiološke situacije. “Imamo 3819 zaraženih u prvih pet dana tjedna, što je za 23 posto manje u istom razdoblju prošloga tjedna. Incidencija je 288,8 za cijelu Hrvatsku u zadnjih 14 dana. I dalje prednjači Međimurska županije. U EU je hrvatska na sedmom mjestu po incidenciji u dva tjedna. Po stopi smrtnosti smo na 20. mjestu u EU. Udio pozitivnih u ukupno testiranima je u padu, za tjedan od 3. do 9. siječnja to je 16,4 posto”, kazao je Capak.

Capak je odgovorio i na ranije postavljeno pitanje o antigenskim testovima. “U sustavu socijale testirano je 13157 djelatnika, 87 posto od ukupnog broja. Od toga je tri posto bilo pozitivno. Ukupno je testirano 9491 korisnik smještaja u socijali. Bilo je 13 posto pozitivnih. Provedeno je 2669 testiranja zaposlenika u tvrtkama u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, od čega je 85 bilo pozitivni, ili 3,1 posto”, rekao je.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pojasnio je neke detalje o zabrani putovanja. “Hrvatski državljani u slučaju neodgodivih razloga mogu boraviti u susjednim trećim zemljama mogu boraviti do 12 sati. To su rijetke situacije, kad za osobe zaista nema drugog izbora”, kazao je.

Popuštanje mjera?

Novinari su pitali hoće li biti popuštanja mjera od 1. veljače, i o čemu će to ovisiti. “Meni je jasan interes međutim, tek smo ovaj tjedan donijeli odluku o produžetku mjera koje sad traju do 31. siječnja. Nastavit ćemo raditi kao od početka, svakodnevno prateći epidemiološku situaciju. Nekoliko dana prije isteka te odluke ćemo uzeti u obzir sve faktore. Ovo je zimsko vrijeme i sve što se radi radi se kako bi postigli ono što se pokazalo kao efikasan način borbe protiv epidemije – prozračivanje, nošenje maski, distanca. Mi o mjerama razmišljamo stalno. Najaviti nešto danas nije realno, i to mi nećemo napraviti”, kazao je Božinović.

Ima li ozbiljnih reakcija na Modernino cjepivo, pitali su novinari. “Do jučer u 19 sati nema prijava za nuspojave Moderninog cjepiva”, kazao je Capak.

Zašto smo naručili najviše oksfordskog cjepiva?

Postoji li mogućnost da se razmišlja o ublažavanju mjera ako incidencija bude manja od 300, zanimalo je novinare. “Nikad nismo zauzeli stav da ćemo na određenom broju propisivati mjere ili od njih odustajati. Drugi su to radili pa su češće to mijenjali nego što su implementirali metodu semafora. Više faktora će tu odlučivati, a važno je da mi danas imamo cjepivo. “Možemo računati na sezonalnost virusa, s toplijim vremenom se sporije širio. imamo predvidivost boljeg razvoja situacije, ali još nismo tu. još je siječanj, odluke vrijede do 1. veljače, ali i nakon toga je zima. O tome moramo voditi računa”, kazao je Božinović.

Zašto smo naručili najviše AstraZenecinog cjepiva, pitali su novinari. “Europska komisija išla je u pregovore sa šest plus jednim proizvođačem. Prvi ponuđeni ugovor je bio od AstraZenece, a tada se tvrdilo i da će prvo biti registrirano to oksfordsko cjepivo. Kad je ugovor došao, vidjeli smo da je cijena povoljna, i naručili smo dovoljno da pokrijemo najrizičnije skupine. Tražili smo 3,8 milijuna doza, ali EK je radila raspored prema broju stanovnika, i po tome smo dobili 2,7 milijuna doza.

Dodao bih da je oksfordsko cjepivo pred registracijom, predali su zahtjev i imaju namjeru predati sve odgovore na pitanja članova Komisije. Najvjerojatniji datum registracije cjepiva je 19. siječnja. Učinkovitost je 62 do 92 posto. Učinkovitost raste s drugom dozom. Testiranje na 40 tisuća osoba, učinkovitost protiv teških oblika bolesti je 100 posto”, rekao je Capak.

Nije propala niti jedna doza cjepiva

Postoji li podatak koliko se građana javilo obiteljski liječnicima sa željom da se cijepe, pitali su novinari. “Ne znam ukupan broj. Jučer smo doznali da to ovisi od liječnika do liječnika. Bitno je da interes raste, i mislim da će s novim prilikama za komunikaciju broj biti puno veći nego što je sada”, kaže Krunoslav Capak.

Koliko doza cjepiva propadne zbog rasapa, pitali su novinari. “Mi smo pažljivo planirali cijepljenje, tako da rasapa nema. Pfizer je deklarirao pet doza u bočici, a mi smo navlačili šest, neki i sedam. Nakon što smo vidjeli da je to pravilo, tražili smo objašnjenje od Pfizera, kao i neki iz drugih zemalja. Pfizer je nakon toga deklarirao šest doza u jednoj viali koje će se sad tako plaćati. Izvještaja s terena o raspu nema. Ako se ne može doći do pripadnika rizičnih skupina, otvorenim cjepivom se prema našim instrukcijama cjepi bilo koga”, kazao je Capak.

Dr. Vera Katalinić-Janković je dodala kako je razlika u dozama posljedica toga što su neke zemlje imale preciznije šprice.

Capak je kazao da je u HZJZ-u do sada napravljeno petstotinjak testova za gripu, i nisu pronašli ni jedan slučaj. Šefica Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević, Alemka Markotić, kazala je da je ista situacija i u toj Klinici.

Još nema mutiranog soja u RH

Koliko će se cjepiva slati na Baniju i hoće li to usporiti cijepljenje u drugim dijelovima RH, pitali su novinari. “U SMŽ-u postoji didatni epidemiološki rizik pa smo odlučili da će se druge županije odreći dijela svojih doza u korist te županije. Paralelno je ministar Vili Beroš pisao ostalim ministrima zdravstva država EU tražio da dobijemo malo više doza, i ima indicija da ćemo dobiti dodatne doze koje ćemo u 4. kvartal vratiti. njima bi smo mogli nadoknaditi doze koje smo uzeli drugim županijama”, kazao je Capak.

Markotić je rekla da u Hrvatskoj još nema prisutnosti novog, mutiranog soja koronavirusa odgovornog za brže širenje zaraze: “Kod nas nije zabilježen nijedan novi soj”, rekla je, dodavši da se priprema veliko istraživanje na razinu EU kako bi se otkrilo koliko su se mutirani sojevi proširili. “Vode se ozbiljni razgovori na razini EU-a, napravit će se platforma i krenut će sekvenciranje pozitivnih slučajeva. To je molekularna epidemiologija. S ovim virusom je situacija uvijek drugačija”, kazala je.

Hoće li se odobriti program koji iz Dubrovnika traže za feštu sv.Vlaha. “O tome ćemo razgovarati”, kazao je Božinović, rekavši da je prijedlog došao jučer kasno poslijepodne.