Štrajk, dakle, ide dalje, u ponedjeljak je masovni prosvjed. Donosimo ključno

Unatoč jučerašnjem sastanku i pomaku, kako su rekli, školski radnici nisu odustali od velikog prosvjeda u ponedjeljak

Školski sindikati, koji više od 30 dana štrajkaju zbog neispunjenja njihovog zahtjeva za povećanjem koeficijenta od 6,11 posto, za ponedjeljak su najavili veliki prosvjed na Trgu bana Josipa Jelačića. Najavljeni su dolasci iz svih dijelova zemlje, podržava ih 50-ak drugih sindikata, a prema nekim najavama prekosutra bi na glavnom zagrebačkom trgu trebalo biti više od deset tisuća ljudi. U nastavku donosimo mali pregled svega što trebate znati prije prosvjeda.

1. Zašto štrajkaju sindikati?

Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Sindikat hrvatskih učitelja krenuli su u štrajk zbog Vladinih neispunjenja zahtjeva za povećanjem koeficijenta od 6,11 posto. Koeficijenti složenosti poslova zaposlenih u obrazovanju, prema sindikalnim izračunima, niži su za oko 6,11 posto za koeficijentima ostalih javnih službenika iz resora zdravstva, socijalne skrbi, visokog obrazovanja, kulture i dr., koji rade na poslovima slične složenosti poslova i imaju istu stručnu spremu.

U međuvremenu su brojni učitelji izjavili kako u štrajk ne idu samo zbog novca, nego i zbog uvjeta rada, navodeći da se reforma ne provodi na ispravan način te da im je narušeno njihovo dostojanstvo. No, štrajkom još uvijek samo traže povećanje koeficijenta. Zbog svega toga prije 31 dan sindikati su počeli provoditi cirkularni štrajk u županijama diljem zemlje, da bi od prošlog ponedjeljka postao opći štrajk koji traje svaki dan, do ispunjenja njihovog zahtjeva.

2. Što se nudilo pa je odbijeno

Sindikati su više puta isticali kako Vlada ne želi dijalog. Istovremeno, ministar rada Josip Alardović, koji je u međuvremenu bio zadužen za pregovore sa sindikatima, isticao je da je Vlada u stalnim pregovorima sa sindikatima te da su oni odbijali njene ponude.

Vlada je početkom listopada ponudila sindikatima uvođenje posebnog dodatka za prosvjetu od ukupno četiri posto prema modelu 2+2, od kojih bi se prvi dio isplaćivao već od 1. listopada ove, a drugi dio od dva posto od 1. lipnja iduće godine. No, tu su ponudu sindikati odbili.

Potom je premijer najavio rast osnovice svim zaposlenima u javnim i državnim službama od 6,12 posto od iduće godine, a naknadno je uz to prosvjetarima ponuđen rast koeficijenata za dva posto nakon 30. lipnja iduće godine ako Vlada u međuvremenu ne korigira Uredbu o koeficijentima u javnim službama. No, kako je rast koeficijenata preinačen u dodatak, sindikati su ponudu protumačili kao još lošiju te je ponovno odbili. Protiv prvotne ponude Vlade na referendumu je glasalo, kažu, 96 posto prosvjetara.

3. Kakve akcije sindikati provode

U međuvremenu su sindikati uz štrajk provodili i različite druge akcije pritiska, pa su tako organizirali akciju “Potrubi za obrazovanje” na dan kada su u Zagrebu bili i predstavnici Europske pučke stranke. Imali su i različite performanse te manje prosvjede na Markovom trgu.

Na posljednjem prosvjedu prosvjedovali su tišinom. Kada je pred njih prvi put izašao premijer pozvavši ih još jednom na dijalog samo su podigli transparent na kojem je pisalo da je 96 posto školskih radnika odbilo ponudu Vlade.

4. Posljednji sastanak

U petak poslijepodne ministrica Blaženka Divjak najavila je novu ponudu Vlade prema sindikatima, a sindikalisti su se nešto kasnije i sastali s predstavnicima Vlade kako bi razgovarali o zahtjevima. U večernjim satima izašli su pred medije, otkrivši kako dogovor nije postignut, ali da su sada prvi puta zadovoljni razgovorima.

“Očekujemo da ćemo idući tjedan doći do rješenja. Stvari se izgleda napokon pomiču”, rekli su predstavnici sindikata Ana Tuškan i Branimir Mihalinec. Detalje razgovora nisu otkrili, a pojassnili su i kako, budući da dogovora još uvijek nema, neće odustati od svojih akcija pa tako ni od zakazanog prosvjeda za ponedjeljak.

5. Potpora 50 drugih sindikata

Svoju potporu sindikatima izrazilo je i više od 50 drugih sindikata. Trebali bi je pokazati i svojim dolaskom na prosvjed u ponedjeljak. Riječ je, kako su istaknuli, o radničkoj solidarnosti. Istaknuli su da je “neopravdan pritisak koji se radi na profesore, učitelje i nastavnike s obzirom na ozbiljnost njihove društvene funkcije učitelja i odgojitelja naše djece’.

Potporu su, kazao je jučer za Novi list Mihalinec, dobili i od Saveza samostalnog sindikata Hrvatske dok se očekuje i potpora Nezavisnih hrvatskih sindikata. Potporu, dodao je, dobivaju i od roditelja, koje također očekuje na prosvjedu.

6. Kada i gdje je prosvjed

Prosvjed prosvjetara održat će se u ponedjeljak u 12 sati na Trgu bana Jelačića, no prije toga prosvjednici će se okupiti u 10 sati na Trgu Republike Hrvatske. Odande će na središnji zagrebački trg krenuti u povorci u 11 sati. Sindikati, dakle, očekuju ogroman odaziv, a najavili su i kako u Zagreb stiže i više od 150 autobusa s prosvjednicima.

7. Kakva su očekivanja?

Posljednjih par dana cifra kojom se baratalo o broju ljudi koji će se okupiti na Trgu penjala se preko 10 tisuća. Mihalinec je optimističan.

“Dolazi najmanje 50 autobusa samo članova našeg sindikata iz cijele Hrvatske, a Sindikat hrvatskih učitelja dovest će ih najmanje još triput toliko. Imamo potporu roditelja, velikog broja građana, podržavaju nas i ostali sindikati. Nadam se da će Jelačićev trg biti dovoljno velik”, rekao je.