Stranke koje su protiv izlaska Britanije iz EU-a formirale su koaliciju kojom misle zaustaviti Brexit

Predizborni pakt ima ograničeni učinak jer laburisti u njemu ne žele sudjelovati

Demonstrators hold placards and EU and Union flags as they take part in a march by the People's Vote organisation in central London on October 19, 2019, calling for a final say in a second referendum on Brexit. - Thousands of people march to parliament calling for a "People's Vote", with an option to reverse Brexit as MPs hold a debate on Prime Minister Boris Johnson's Brexit deal. (Photo by Niklas HALLE'N / AFP)
FOTO: AFP

U Velikoj Britaniji počela je izborna kampanja za izvanredne izbore 12. prosinca, koji bi mogli odlučiti sudbinu Brexita. Upravo će tema Brexita – pitanje treba li Britanija napustiti Europsku uniji i pod kojim uvjetima – dominirati kampanjom i odrediti izbornu strategiju glavnih stranaka.

Tri stranke koje žele stopirati Brexit zato su upravo dogovorile izbornu suradnju. Umjesto da svaka stranka u utrku ide sa svojim kandidatom, u 60 izbornih okruga zajednički će podržati jednog kandidata koji ima najviše šanse za prolazak. Liberalni demokrati, Zeleni i velška stranka Plaid Cymru smatraju da će tako maksimizirati učinak na biralištima i da će zato u novom sazivu parlamenta sjediti daleko više zastupnika koji se protive izlasku Britanije iz EU-a.

Zaustaviti rasipanje glasova

Takav predizborni pakt računa na tzv. taktičko glasovanje birača na prosinačkim izborima. Kako smo nedavno pisali, Brexit je nova linija razdvajanja britanskih birača, pa bi oni mogli birati kandidate ovisno o tome koju verziju Brexita ti kandidati zastupaju. Logika triju stranaka je, dakle, da će se birači koji žele stopirati izlazak zemlje iz EU-a odlučiti za kandidata koji najbolje odražava njihovo stajalište o Brexitu, bez obzira kojoj stranci taj kandidat pripada.

No, ako sve tri anti-Brexit stranke na izborima istaknu svoje kandidate, ti bi se kandidati međusobno borili za glasove istih birača, pa postoji realna opasnost da u većinskom izbornom sustavu – u kojem mandat osvaja onaj tko dobije relativnu većinu u izbornom okrugu, a svi ostali su gubitnici – nijedan od njihovih kandidata ne prođe. Suradnja liberala, zelenih i velške stranke trebala bi u 60 izbornih okruga spriječiti takvo rasipanje glasova.

Stara taktika, novi izbori

Ovu taktiku već su jednom uspješno primijenili. Početkom kolovoza ove godine kandidatkinja Liberalnih demokrata osvojila je zastupničko mjesto na dopunskim izborima u okrugu Brecon i Radnorshire. Zeleni i Plaid Cymru nisu se natjecali na tim izborima, glasovi se nisu raspršili pa je kandidatkinja Liberalnih demokrata uspješno potukla protukandidata iz Konzervativne stranke. To je bio prvi izborni poraz premijera Borisa Johnsona, svega tjedan dana nakon što je stupio na dužnost.

Utjecaj ovog predizbornog pakta na budući sastav britanskog parlamenta ipak je ograničen jer u njemu ne sudjeluje najjača oporbena stranka. Čelnik Laburističke stranke Jeremy Corbyn odbacio je mogućnost suradnje s drugim strankama. Pod njegovim vodstvom, laburisti imaju drugačiju viziju Brexita od triju jasno opredijeljenih anti-Brexit stranaka.

Corbyn vrda oko Brexita

Corbyn obećava da će, ako osvoji vlast, u roku od šest mjeseci ispregovarati bolji sporazum s EU-om o razdruživanju i onda ga dati na referendum, na kojem bi Britanci birali između Brexita s njegovim sporazumom i ostanka u EU. Vođa laburista ne želi se kategorički izjasniti protiv Brexita, što i ne čudi budući da je poprilični euroskeptik: još je na referendumu 1975. godine glasovao protiv britanskog članstva u tadašnjoj Europskoj zajednici.

Corbynova politička stajališta otad su evoluirala do današnjeg stava da Britanija ne smije napustiti EU bez sporazuma. Ali baš je nedavno odbio odgovoriti na pitanje kako bi on sam glasovao na referendumu koji laburisti obećavaju.