Stručnjaci kažu da će 2015. biti najtoplija godina u povijesti (i to uopće nije dobro za planet Zemlju)

Svjetska meteorološka organizacija (WMO) tvrdi kako će 2015. biti najtoplija

FOTO: WMO

Prosječna globalna temperatura u 2015. će vjerojatno biti najtoplija od kad postoje mjerenja, prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO). Podaci do kraja listopada pokazali su da su ovogodišnje temperature bile “znatno iznad” bilo kojeg razdoblja od prethodnih 12 mjeseci, piše BBC.

Znanstvenici kažu da je petogodišnje razdoblje od 2011. do 2015. također bilo najtoplije od kako postoje mjerenja. Rast temperature, navode, dogodio se zbog snažnog utjecaja El Nina i globalnog zatopljenja izazvanog ljudskim djelovanjem.

Pet rekordnih godina

WMO je rekao kako je njihova preliminarna procjena podataka od siječnja do listopada pokazala kako je prosječna globalna temperatura površine u 2015. porasla za 0.73 stupnja Celzijusa iznad prosjeka 1961. do 1990.

Znanstvenici su također otkrili da je globalna temperatura otprilike 1 stupanj iznad perioda od 1880. do 1898.

Pet rekordnih razdoblja od 2011. do 2015. bilo je 0.57 posto iznad prosjeka 1961. do 1990.

Graf prikazuje razliku u prosječnoj temperaturi po godinama
Graf prikazuje razliku u prosječnoj temperaturi po godinama WMO

Novi rekordi stakleničkih plinova

Znanstvenici WMO-a smatraju da je razina stakleničkih plinova u atmosferi dosegla nove rekorde. U sjevernoj hemisferi, proljeće 2015. zapamćeno je kao tri mjeseca kada je prosječna globalna koncentracija CO2 prešla 400 dijelova na milijun (ppm) po prvi put.

“Stanje globalne klime u 2015. ući će u povijest zbog niza razloga”, rekao je glavni tajnik WMO-a Michel Jarraud. “2015. će vjerojatno biti najtoplija zabilježena godina, s površinom oceana na najvećim temperaturama od kako su počela mjerenja”. Dodao je: “To su loše vijesti za planetu”.

Drugi znanstvenici složili su se da najnoviji podaci iz WMO-a učvršćuju stajalište da emisije ugljičnog dioksida koje su uzrokovali ljudi, poput izgaranja fosilnih goriva, i dalje zagrijavaju Zemlju iznad njene prirodne varijabilnosti.

Gotovo svaki kutak zemlje

“Otisak zagrijavanja planeta postaje sve jasnija u gotovo svakom kutku svijeta”, kaže znanstvenik koji se bavi klimatskim promjenama Ed Hawkins sa Sveučilišta u Readingu. “Osim toga, 2015. nije jedina, kao što je naznačeno i posljednjih pet godina su prosječno najtopliji rekord”.

“U Velikoj Britaniji, naše varijable vremena, pokazuju da 2015. neće postaviti nikakve rekorde za najveću temperaturu, no duži pogled pokazuje da su temeperature u Velikoj Britaniji rasle 20 posto brže od globalnog prosjeka. Možemo očekivati da će se ta brža stopa rasta nastaviti u budućnosti”, rekao je Hawkins.

Kao i zagrijavanje zemlje, mnogo topline odlazi u oceane. WMO je rekao da voda asporbira više od 90 posto energije koja se nakupila u klimatskom sustavu iz ljudskih emisija staklenikčkih plinova. Temperatura tropskog Pacifika je bila više od 1 stupanj Celzijusev veća od prosjeka, u skladi s jakim El Ninom.

Fenomen El Nino

WMO tvrdi kako je upravo El Nino vremenski fenomen faktor koji je doveo do visokih temepratura. Globalno atmosfesko-oceanski fenomen koji nastaje usred fluktuacija pravaca vjetrova i temperature, zvan El Nino je stekao snagu u proteklih nekoliko mjeseci i sada je ocijenjen kao jedan od tri najjača od 1950. godine.

Istraživači kažu da se utjecaj El Nina obično osjeća snažnije u drugooj kalendarskoj godini, što znači da će 2016. biti pod još snažnijim utjecajem od ove godine.

Rekordne temperature 2015. mogle su se osjetiti u mnogim dijelovima svijeta. Kina je zabilježila najtoplije vrijeme ikada od siječnja do listopada. Za Afriku, ovo je bilo drugo najtoplije razdoblje u povijesti.

Toplinski valovi

Toplinski valovi utjecali su na mnoge dijelove svijeta, uz Indiju koja je suočena s prosječnom maksimalnom temperaturom iznad 45 stupnjeva Celzijusa u nekim područjima. Bilo je i iznimno vruće razdoblje u Europi, Sjevernoj Africi, Bliskom istoku i drugdje. WMO tvrdi kako su mnogi od ekstremnih vremenskih događaja u proteklih pet godina, posebno oni koji se odnose na više temeperature, imale svoje uzroke u klimatskim promjenama na koje su utjecali ljudi.

Nova otkrića će vjerojatno biti istaknuta na COP21 u Parizu, kada će globalni politički lideri i pregovarači nastojati osigurati novi globalni sporazum kako bi se ograničila emisija ugljičnog dioksida.

Indija, Pakistan, Australija, Etiopija…

Kombinirani učinci El Nina i stakleničkog zagrijavanja već sada mijenjaju vremenske obrasce diljem svijeta, vjerojatno pridonoseći suhom vremenu i šumskim požarima u Indoneziji, sušama u Australiji i velikim sušama u Etiopiji, piše NYT. Ti učinci vjerojatno će se intenzivirati u narednim mjesecima kako će El Nino dosegnuti svoj vrhunac, a zatim će postupno splasnuti.

Prošli uzroci pokazuju da će El Nino poslati neobične količine kiše i snijega do američkog jugozapada i Kalifornije.

Ranije ove godine, globalno zagrijavanje pridonijelo je proljetnom toplotnom udaru u Indiji i Pakistanu, kada je poginulo mnogo ljudi, moguće i nekoliko tisuća.