Stručnjaci smiruju paniku oko kineskog balona iznad nuklearnih silosa: 'Ne špijunira, poslan je da osramoti SAD'

Balon je uočen u prilično osjetljiv trenutak, uoči posjete Blinkena Pekingu

Vlasti u SAD-u su jutros objavile kako sumnjaju da kineski špijunski balon leti iznad SAD-a već nekoliko dana. Sigurnosni stručnjaci i dužnosnici savjetovali su predsjedniku Joe Bidenu da ga ne obara zbog bojazni da bi krhotine mogle predstavljati sigurnosnu prijetnju. “Jasno je da je namjera ovog balona nadzor”, rekao je novinarima u četvrtak visoki američki obrambeni dužnosnik.

U međuvremenu, oglasilo se i kinesko ministarstvo vanjskih poslova. Priopćilo je kako je balon korišten “uglavnom u meteorološke” svrhe. Dodaju kako Kina “žali zbog nenamjernog ulaska” balona u američki zračni prostor.

Amerikanci su balonima špijunirali Sovjete

No, što su špijunski baloni i kako funkcioniraju? Korištenje visinskih balona za špijuniranje i druge vojne misije praksa je koja datira još od sredine prošlog stoljeća, objašnjava The Telegraph. Tijekom Drugog svjetskog rata, japanska vojska pokušala je postaviti zapaljive bombe na teritorij SAD-a pomoću balona dizajniranih da lebde u mlaznoj struji zraka. Nijedan vojni cilj nije oštećen, ali je nekoliko civila poginulo kada se jedan od balona srušio u šumi u Oregonu.

Neposredno nakon rata, američka vojska počela je istraživati korištenje visinskih špijunskih balona, što je dovelo do niza misija velikih razmjera pod nazivom Projekt Genetrix. Prema vladinim dokumentima, u sklopu projekta 1950-ih je veći broj fotografskih balona letio iznad teritorija Sovjetskog Saveza.

Takvi baloni obično lete na visinama između 24.000 i 37.000 metara, znatno iznad područja kojim prolazi komercijalni zračni promet, budući da zrakoplovi gotovo nikad ne lete više od 40.000 stopa (oko 12.200 metara). Borbeni zrakoplovi s najboljim performansama obično ne lete iznad 65.000 stopa (oko 19.800 metara), iako špijunski zrakoplovi kao što je U-2 imaju službeni prag od 80.000 stopa (24.300 metara) ili više.

Primijetili su ga civili

Međutim, prema Wall Street Journalu, balon koji je viđen kako leti iznad SAD-a prvi su prijavili civili u komercijalnom zrakoplovu. Prednosti balona u odnosu na satelite uključuju mogućnost skeniranja širokih dijelova teritorija i mogućnost provođenja više vremena iznad ciljanog područja, prema izvješću podnesenom 2009. godine Zračnom zapovjedništvu i stožernom koledžu američkog ratnog zrakoplovstva.

Balon iznad SAD-a je “veličine tri autobusa” i ima vidljiv “tehnološki prostor”, uključujući solarne ploče za napajanje uređaja za nadzor, izvijestili su američki mediji. Za razliku od satelita, koji zahtijevaju svemirske lansere koji koštaju stotine milijuna dolara, baloni se mogu lansirati prilično jeftino.

Baloni se ne upravljaju izravno, ali se mogu grubo voditi do ciljanog područja promjenom visine kako bi se uhvatila različita strujanja vjetra, prema studiji iz 2005. godine za Institut za istraživanje zračnih snaga američkog ratnog zrakoplovstva.

Balon je više politička poruka

Čini se da je balon u četvrtak navečer lebdio iznad sjeverozapadne države Montane, u kojoj se nalazi nekoliko zračnih baza i jedno od tri nacionalna polja silosa za nuklearne projektile u zračnoj bazi Malmstrom. Iako bi balon mogao prikupiti neke podatke, analitičari sugeriraju da je Kina poslala uređaj kao svojevrsnu poruku. Njegova mala visina nad osjetljivim ciljevima navela je neke da vjeruju da je Peking želio da bude uočen.

Slike kineskog špijunskog balona koji tako lako lebdi iznad teritorija SAD-a možda su imale za cilj osramotiti Bijelu kuću uoči posjeta američkog državnog tajnika Anthonyja Blinkena Pekingu, gdje bi se ovog vikenda trebao sastati s predsjednikom Xi Jinpingom. Vrijeme je također povoljno nakon što su SAD najavile niz novih vojnih sporazuma sa saveznicima koji su izravno suočeni s Kinom usred rastućih napetosti oko Tajvana.

Alexander Neill, analitičar havajskog think tanka Pacific Forum, rekao je da je prikupljanje obavještajnih podataka balonom vjerojatno ograničeno, sugerirajući da bi njegova prava namjera mogla biti više politička. “Kina ima vlastitu konstelaciju špijunskih i vojnih satelita koji su daleko važniji i učinkovitiji u smislu promatranja SAD-a, pa mislim da je poštena pretpostavka da dobitak obavještajnih podataka nije velik”, rekao je Neill.