Stručnjaci upozoravaju na zagađenje, gradonačelnik tvrdi da je sve super; što se događa sa zrakom u Zagrebu?

Građane se savjetuje da ne otvaraju prozore, odgode aktivnosti na otvorenom, ili da čak odu iz grada

Požar koji je jučer navečer planuo u Reciklažnom dvorištu na zagrebačkom Jakuševcu gustim, zagušljivim dimom obavio je susjedne četvrti, a moglo ga se vidjeti i s povišenih mjesta u udaljenim dijelovima Zagreba. Vatrogasci i ostale službe na teren su izašli na vrijeme, pa je požar uskoro stavljen pod kontrolu. U početku se činilo da osim ružnog dima koji se nadvio nad jugoistočnim dijelom grada neće biti težih posljedica.

No, jutros su se pojavila svjedočanstva građana koji su tvrdili da ne mogu disati te da osjećaju simptome poput grlobolje i glavobolje. Tijekom jutra počeli su pristizati izvještaji institucija zaduženih za kontrolu kvalitete zraka u kojima je potvrđeno da je zrak ipak onečišćen, a građani su pozvani da budu oprezni. Napokon se oglasio i gradonačelnik Bandić koji, čini se, nije čuo za upozorenje Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, kao ni za ono Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Donosimo pregled događaja od prvih informacija o požaru do posljednjih saznanja.

1. Kako je požar počeo?

Županijski centar 112 dojavu o požaru na Reciklažnom dvorištu Jakuševec zaprimio je u srijedu u 19:15 sati. Vatrogasci su smjesta izašli na intervenciju i zatekli požar koji je zahvatio sto metara četvornih odbačenog namještaja, visine i do desetak metara, koji je stvarao gusti dim vidljiv sa šireg gradskog područja. Nije bilo izvještaja o žrtvama, a kako je jutros rekao Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba, požar su najprije pokušali ugasiti zaposlenici. Kada im to im nije pošlo za rukom, uključili su se vatrogasci.

2. Kako je tekla borba s vatrom?

Vatrogasci su ubrzo po dolasku na teren uspjeli okružiti vatru i razdvojiti prostor zahvaćen plamenom od neugroženog prostora. Potom su se prihvatili složenog posla gašenja otvorenog plamena, koji je znatno otežala veličina vatrom zahvaćene površine ali i količina gorive tvari. Na teren je u prvi mah izašlo devet vozila i 26 vatrogasaca iz Vatrogasnih postaja Novi Zagreb, Centar i Žitnjak, a u pomoć im je priskočilo 30 pripadnika DVD-ova s devet vozila. Do trenutka kada je malo nakon 22 sata izviješteno da na Jakuševcu više nema otvorenog plamena, u borbu protiv požara uključilo se 130 vatrogasaca iz vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava s 45 vatrogasnih vozila.

3. Prvo je objavljeno da nema opasnosti za zdravlje

Djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo sinoć su pregledali podatke s mjernih stanica i nešto prije 23 sata poručili da nema onečišćenja zraka, priopćilo je Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske (MUP). Tada su izvijestili i da će Zavod provesti mjerenja vlastitim uređajima na mjestu požara i naknadno u Utrinama.

4. Svi su uvjeravali da je zrak siguran

Informacije Zavoda potvrdilo je i Ravnateljstvo civilne zaštite, kasno navečer objavivši da požar otpada nije doveo do zagađenja zraka. Ravnateljstvo se pozvalo na informacije dobivene od Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba (UUHS), koji su te informacije dobili od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, čiji su djelatnici, navedeno je u priopćenju, pregledali podatke s mjernih stanica prema kojima nema zagađenja zraka. Osim objave da je zrak siguran, potvrđeno je da je požar pod kontrolom i da slijedi raskapanje opožarenog materijala i dogašivanje vatre.

5. Ujutro se činilo da sve ide po planu

Ujutro su se pojavile nove, umirujuće informacije o borbi protiv požara. Objavljeno je da su djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „dr. Andrija Štampar“ obavili mjerenja vlastitim uređajima na mjestu požara i u naselju Mičevec, i da prema preliminarnim rezultatima nisu pronašli štetne čestice u zraku. U naselju Mičevec, koje se nalazi kod Velike Gorice, obavljena su mjerenja jer je vjetar skrenuo dim te je umjesto prema Utrinama krenuo prema tom naselju, objasnili su iz Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova.

Javnost je izviještena i da se noćas požarište prekopavalo strojevima zbog čega se na trenutke pojavljivao otvoreni plamen koji bi se odmah ugasio. U gašenju požara sudjelovala su 152 vatrogasca s 51 vozilom iz zagrebačke Javne vatrogasne postrojbe i iz brojnih dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Zagreba i Zagrebačke županije. Dio vatrogasnih snaga je i dalje na Jakuševcu i nastavljaju sa sanacijom požarišta. Potvrđeno je i da Hitna pomoći nema saznanja o ozlijeđenim osobama.

6. Na kraju ipak otkriveno zagađenje

Požar je ipak izazvao zagađenje zraka, objavljeno je u priopćenju Ureda za upravljanje hitnim situacijama Grada Zagreba. Stalna postaja za mjerenje kakvoće zraka Zagreb 3, koja se nalazi u Dugavama te je postaja najbliža Jakuševcu, noćas je između ponoći i 6 sati ujutro zabilježila zagađenje. Kako stoji u priopćenju, “zabilježene su povišene vrijednosti parametra PM10, kao posljedica taloženja izgorjeloga materijala”.

U tijeku su daljnja mjerenja, javljaju iz Ureda, o kojima će „pravovremeno obavijestiti javnost”. Priopćenje završava preporukom Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” koji savjetuje izbjegavanje nepotrebnog zadržavanja u neposrednoj blizini požarišta. Nazvali smo Zavod, gdje nam se javio Danijel Grgec, tehničar koji je uočio zagađenje na postaji u Dugavama.

On nam je objasnio da PM 10 zapravo označava čestice veće od 10 mikrona, odnosno da je detektirana povećana koncentracija prašine u zraku. Gospodin Grgec nije znao odgovoriti na pitanje je li ta prašina otrovna, kancerogena ili na koji drugi način štetna, objasnivši da će to biti utvrđeno laboratorijskom analizom. “Posljednje mjerenje je pokazalo da su vrijednosti parametra PM10 u padu”, zaključio je Grgec.

7. I druge institucije potvrđuju onečišćenje

Koncentraciju lebdećih čestica većih od 10 mikrona registrirao je i Državni hidrometeorološki zavod, koji je objavio da su najvišu vrijednost PM10 čestice dosegnule jutros, kada je izmjerena deset puta veća vrijednost u odnosu na razdoblje prije požara. Da sve nije kako treba sa zrakom potvrdila su i mjerenja Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada. Oni su objavili da je u jugoistočnom dijelu Zagreba u 8 ujutro izmjeren indeks ozona 409, što je deset puta veći indeks nego u ostalim dijelovima Zagreba. Uz taj podatak stajalo je i upozorenje kako bi osjetljive osobe i one slabijeg zdravlja trebale izbjegavati zahtjevne aktivnosti na otvorenom. Općoj populaciji se također preporučuje smanjenje ili odgoda zahtjevnih aktivnosti na otvorenom, ako imaju simptome kao što su kašalj i iritacija grla, na što se trenutno žale brojni Zagrepčani u tom dijelu grada.

8. Samo Bandić kaže da nema opasnosti

Malo prije podneva napokon se javio i gradonačelnik Milan Bandić. “Požar je zasad saniran. Preslaguje se otpad i tu i tamo se pojavi neki plamičak i bijeli dim koji se ugasi. Do konca dana sve će biti sanirano. Građani neka budu mirni, zrak je u redu. Nema onečišćenja i nema opasnog otpada”, kazao je zagrebački gradonačelnik, prenosi N1. Bandić je dodao kako će o uzroku, povodu i posljedicama požara mediji biti pravovremeno izviješteni. “Najvažnije je da se nikome ništa nije dogodilo. Ja se zahvaljujem svim komunalnim tvrtkama koje su zajedno s Javnom vatrogasnom postrojbom dežurale na požarištu. Najvažnije je da se ništa nije dogodilo i da ugroza građana nije u pitanju, sve ostalo ćemo riješiti”, zaključio je gradonačelnik koji jedini, valjda, nije čuo upozorenja o zraku.

9. ‘Zatvorite prozore, ne izlazite ili napustite grad’

Najnovije preporuke dolaze od Gordane Pehnec iz Jedinice za higijenu okoline Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada. Ona je u Večernjem listu građanima savjetovala da drže zatvorene prozore, izbjegavaju ili odgode aktivnosti na otvorenom, i to naročito osjetljivija populacija ili oni koji imaju simptome kao što su kašalj ili nadraženost grla, te da izbjegavaju nepotrebno zadržavanje u neposrednoj blizini požarišta.

Pehnec je dodala je da će klima uređaji spriječiti ulazak čestica, ali nije bila sigurna u kolikoj mjeri. Ozbiljnije upozorenje dao je kemičar i toksikolog prof. dr. sc. Franjo Plavšić za 24 sata. On je građanima preporučio da zatvore prozore i provode vrijeme u zatvorenom prostoru ili da odu izvan grada.