Studija Ekonomskog instituta kaže kako razdjelnici nisu isplativi; javio se i Vrdoljak koji i dalje brani njihovo uvođenje

Njihova ugradnja, vjerojatno, više neće biti obvezna

FOTO: N1/Screenshot

Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, Ante Čikotić, predstavio je danas rezultate studije “Ekonomska isplativost korištenja razdjelnika topline u višestambenim zgradama u Republici Hrvatskoj”. Tom je prilikom rekao kako rezultati studije pokazuju kako razdjelnici u ovom obliku nisu isplativi, ali da u konačnici mogu donijeti uštedu koja ne smije biti zanemarena, javlja N1. Studiju je izradio Ekonomski institut u Zagrebu na uzorku od 22.475 stanova i 680.000 mjernih podataka kroz šest sezona grijanja.

Na predstavljanju rezultata su, uz Čikotića, sudjelovali i stručnjaci s Ekonomskog instituta Zagreb, Kristijan Horvat i Davor Mikulić. Čikotić je najavio i da će potpuno promijeniti Zakon o toplinskoj energiji, kojim je uvedena obavezna ugradnja razdjelnika. Pisat će se novi Zakon, a iz Ministarstva zaštite okoliša i enegetike najavljuju kako će donijeti niz drugih mjera koje će osigurati uštede građanima.

Vrdoljak reagirao na Čikotićevu konferenciju

Na konferenciju državnog tajnika Čikotića i objavu rezultata studije o isplativosti razdjelnika, reagirao je i šef HNS-a Ivan Vrdoljak za čijeg mandata su oni i uvedeni. Rekao je kako je studija instituta Hrvoje Požar, koju je naručio bivši Mostov ministar Tomislav Panenić, dokazala da su razdjelnici donijeli energetsku uštedu, kao najjeftinija od tri opcije koje je zadala direktiva Europske komisije.

Studija je, kako kaže, pokazala da je većina gradova ugradnjom razdjelnika postigla uštede od 25 posto što je, kako kaže, viši prosjek u odnosnu na Europsku uniju. Vrdoljak pita i zašto ni nakon dvije sezone grijanja, Ministarstvo ne ukida razdjelnike i ne nudi novo rješenje.