Nekad je nužno odabrati stranu

Sud bi uskoro Bandiću konačno mogao potvrditi optužnicu za aferu Agram. On, naravno, ima novi plan kako ju srušiti

Obrana će tražiti financijsko vještačenje iz kojeg bi se utvrdilo da je Grad u aferi doista oštećen

Nakon što je u petak doznao da ponovno može raspolagati svojom imovinom koja mu je gotovo tri i pol godine bila blokirana, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić dobio je i informaciju da je na Županijskom sudu u Zagrebu 12.3. zakazana sjednica optužnog vijeća koje bi trebalo konačno odlučiti hoće li potvrditi optužnicu u aferi Agram. U njoj je uz gospodina Bandića optuženo još 15 ljudi te dvije firme.

Ta optužnica podignuta je u prosincu 2015. godine, no do sada nije postala pravomoćna. Zbog toga je sud, prema Zakonu o kaznenom postupku, morao danas odblokirati Bandićevu imovinu. Ali sudski proces se nastavlja. Posljednja sjednica optužnog vijeća bila je zakazana u ožujku prošle godine, no donošenje odluke odgođeno je zbog bolesti jednog okrivljenika. Radilo se o Ivanu Toliću, bivšem direktoru ZET-a, kojem se, kako neslužbeno doznajemo, zdravstveno stanje u međuvremenu popravilo i sposoban je pratiti suđenje.

Za što je Bandić sa suradnicima optužen?

USKOK Bandiću i njegovim suradnicima na teret stavlja pogodovanje tvrtki CE-ZA-R Petra Pripuza u poslu sa zbrinjavanjem otpada čime je Grada Zagreb navodno oštećen za dva milijuna kuna. Bandić i suradnici optuženi su i da su mijenjali vrijedno gradsko zemljište za loše privatno zemljište s tvrtkom Bramgrad te napravili dodatnu štetu gradu od 20 milijuna kuna. Bandić bi trebao odgovarati i zbog neplaćanja poreza na donacije u svojoj predsjedničkoj kampanji 2009. godine. Na tome je državni budžet oštećen za 3,7 milijun kuna. Uz to je optužen i za nezakonita zapošljavanja u gradskoj upravi te za utjecaj na ključnu svjedokinju u istrazi.

Uz Bandića i Petra Pripuza ovom optužnicom obuhvaćeni su bivši predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić i gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markušić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo te bivši direktor Čistoće Miljenko Benko.

Optužena je i zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović, bivši pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović i bivši direktor Plinare Ante Dodig. Optužene su i tvrtke CE-ZA-R i Bramgrad.

Obrana ima spreman novi zahtjev za rušenje optužnice

Obrana je do sada pokušavala srušiti ovu optužnicu tražeći da se iz nje izdvoje navodno nezakoniti dokazi, no sve te zahtjeve odbio je Vrhovni sud RH. Nezakonitim dokazima, po mišljenju obrane, bili su ocijenjeni iskazi svjedoka, jer su ispitivani bez nezočnosti obrane, a tražilo se i izdvajanje tajno snimljenih razgovora. Sada će, kako neslužbeno doznajemo, obrana tražiti da se odluči o njihovim prigovorima protiv optužnice o kojima sudsko vijeće još nije raspravljalo.

Među njima je i, prema stavu obrane, ključno financijsko vještačenje iz kojeg bi se utvrdilo da je Grad Zagreb doista oštećen u suradnji s tvrtkom gospodina Pripuza. To vještačenje, naime, tijekom istrage nije provedeno pa se obrana pita na koji je način bez stručnog financijskog izračuna tužiteljstvo došlo do iznosa štete od dva milijuna kuna.

Prema optužnici, malverzacijama sa zbrinjavanjem otpada, koje je povjereno CE-ZA-R-u, ta tvrtka i njezina tvrtka kćer Održivi razvoj d.o.o. zaradile su gotovo dva milijuna kuna. Izravna šteta time je učinjena gradu, odnosno njegovoj Čistoći.