Sud EU-a u ponedjeljak ima prvu raspravu o slovenskoj tužbi zbog arbitraže. Donosimo ključno

Rasprava bi se, prema najavama, trebala odnositi samo na pitanje je li Sud EU nadležan za slovensku tužbu

Pred Sudom Europske unije u Lukseburgu u ponedjeljak, 8. srpnja, održava se prva rasprava o tužbi koju je Slovenija podnijela protiv Hrvatske zbog neprovođenja arbitražne presude koju Hrvatska ne priznaje. Tu je tužbu pokrenula prošla slovenska vlada tadašnjeg premijera Mire Cerara, koji je sada ministar vanjskih poslova.

Rasprava bi se, prema najavama, trebala odnositi samo na pitanje je li Sud EU nadležan za slovensku tužbu. Hrvatska tvrdi da nije. “Naša je pozicija od početka jasna, mi ne vidimo gdje je tu nadležnost Suda EU-a u ovom sporu”, ponovio je nedavno premijer Andrej Plenković.

Što tvrdi Hrvatska

Hrvatska smatra da Sud EU-a nije nadležan za ovo pitanje jer je riječ o sporu koji se treba rješavati temeljem međunarodnog prava, dok je sud u Luksemburgu zadužen za tumačenje i primjenu prava Europske unije. Hrvatski diplomatski izvori uvjereni su u ispravnost te argumentacije. “Sud EU-a nije nadležan za to pitanje i uvjereni smo da će taj argument proći”, ističe visokopozicionirani hrvatski diplomat s kojim je Telegram ovog tjedna razgovarao.

Ponavlja pritom da su “Sloveniji vrata otvorena” da se “vrati za stol” i da se granični spor riješi bilateralnim dogovorom. Slovenski dužnosnici, međutim, očekuju upravo suprotno – da Hrvatska počne s primjenom arbitražne presude.

Je li hrvatski prigovor utemeljen?

U domaćim diplomatskim krugovima s dosta je optimizma dočekana vijest da će Sud najprije odlučivati samo o svojoj nadležnosti. Nakon slovenske tužbe, Hrvatska je podnijela prigovor zbog nadležnosti. Taj prigovor, tumače diplomatski izvori, mogao se riješavati skupa s cijelom tužbom ili je Sud mogao u prvom koraku zasebno odlučivati o nadležnosti.

S obzirom da se Sud opredijelio za drugu varijantu – pa će suci najprije razmotriti jesu li uopće nadležni za ovo pitanje – “to je dobar signal”, tvrde naši sugovornici. “To pokazuje da smatraju da naš prigovor drži vodu, da je utemeljen”, prognoziraju optimistično.

Slovenski argumenti u tužbi

Slovenija, pak, smatra da neprovođenjem arbitražne presude Hrvatska krši i propise Europske unije. U sažetku njihove tužbe piše da Hrvatska “odbija poštovati vladavinu prava” koja je “temeljna vrijednost” EU-a te da krši europske propise o zajedničkoj ribarstvenoj politici.

Među ostalim, primjerice, navode da hrvatska policijska plovila “bez odobrenja Republike Slovenije, prate hrvatske ribare kada se bave ribolovom u slovenskim vodama, sprečavajući na taj način slovenske ribarske inspektore u provođenju kontrole”.

Problemi za ulazak u Schengen?

Slovenija, nadalje, tvrdi da Hrvatska krši šengenska pravila o kretanju osoba preko granice, ne priznaje granicu koja je utvrđena arbitražnom presudom i “ne surađuje sa Slovenijom u zaštiti te vanjske granice”. Kao tužbeni razlog navodi se i kršenje direktive kojom se uspostavlja okvir za prostorno planiranje na moru.

Dio tužbe koji se tiče šengenskih pravila mogao bi, potencijalno, predstavljati i širi politički problem za aktualnu i buduće hrvatske Vlade. Ako Slovenija smatra da Hrvatska krši šengenska pravila, onda se postavlja pitanje hoće li Ljubljana pristati na ulazak Hrvatske u šengenski prostor (što je jedan od ključnih vanjskopolitičkih prioriteta Plenkovićeve vlade)?

Hrvatska i dalje za bilateralni dogovor

Hrvatska je, podsjetimo, iz arbitražnog postupka izašla u ljeto 2015. godine, nakon objave snimaka o nedopuštenim kontaktima tadašnje predstavnice slovenskog ministarstva vanjskih poslova i tadašnjeg slovenskog člana arbitražnog suda. Sabor je jednoglasno podržao odluku o napuštanju arbitraže.

U ponedjeljak bi, prema neslužbenim informacijama, jedna i druga strana trebale pred Velikim vijećem, koje čini 15 sudaca, u 20-minutnom izlaganju predstaviti svoje argumente. Hrvatska je, kako doznajemo, za ovaj slučaj dodatno angažirala i jednu britansku odvjetnicu s iskustvom u zastupanju država članica pred Sudom EU i s određenim iskustvom i znanjem iz međunarodnog prava. Odluka o nadležnosti Suda za slovensku tužbu očekuje se ujesen.