Nekad je nužno odabrati stranu

Sud je, doznajemo, upravo poništio dozvolu za smetlište Jakuševec. Velike su šanse da će ga zatvoriti

Srušena je dozvola kojom se Jakuševec trebao raditi do 2018.

29.08.2016., Zagreb - Gradonacelnik Milan Bandic sa suradnicima pustio je u promet juzni kolnik Avenije Dubrovnik, dionicu od Avenije Veceslava Holjevca do rotora u Zaprudju. 
Photo: Anto Magzan/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Upravni sud u Zagrebu poništio je dozvolu za odlagalište otpada Jakuševec koju je izdalo Ministarstvo zaštite okoliša, ekskluzivno doznajemo.

Sada Zagrebački holding, točnije njegova podružnica ZGOS, ima 60 dana da zatraži novu dozvolu ili će u protivnom odlagalište biti zatvoreno, jer ne udovoljava zakonskim uvjetima. Nalazi se na nešto više od sto metara od prvih kuća, a propisana udaljenost je 500 metara.

Iznimno je malo vjerojatno da bi odlagalište Jakuševec u idućih 60 dana moglo biti proglašeno centrom za gospodarenje otpadom koji, prema pravilima, može biti bliže kućama. Zato je vjerojatnije da će Ministarstvo uskratiti Jakuševcu dozvolu, te mu odrediti propisani rok od godine dana za sanaciju ili zatvaranje.

Jakuševčani već upozoravali na opasne plinove

Velika je to pobjeda Jakuševčana koji godinama upozoravaju na smrad i emisije raznih opasnih plinova iz odlagališta, a sada im je to potvrdio i Upravni sud u Zagrebu koji je donio presudu u njihovu korist u sporu koji je pokrenula Udruga za zaštitu okoliša Jakuševec. Predsjednik udruge, Ratko Bedeković, srušio je tako dozvolu s kojom je odlagalište trebalo raditi sve do 31. prosinca 2018. godine.

No, čini se da su stvari od početka krenule u krivom smjeru. Jer još tijekom javne rasprave koja je prethodila izdavanju dozvole 2014., Ministarstvo se potpuno oglušilo na primjedbe Udruge. Mještani Jakuševca upozoravali su da u zahtjevu za utvrđivanje objedinjenih uvjeta zaštite okoliša, ključnom dokumentu za dozvolu, nisu obrađena postrojenja za kompostiranje.

Nekontrolirana emisija

“U njima se nekontrolirano ispuštaju plinovi u zrak i okoliš, dok se u postrojenju za obradu građevinskog otpada stvaraju emisije prašine, a nama je odgovoreno da ZGOS nema ništa s tim”, naglasio je Bedeković.

Naime, on smatra da je Zagrebački holding, kao krovna tvrtka koja upravlja cijelim odlagalištem, bio dužan u svom zahtjevu upućenom Ministarstvu obuhvatiti sve objekte u kojima se na odlagalištu zbrinjava otpad. Zato je tražio od suda da rješenje poništi kako bi ga Holding dopunio, a Ministarstvo tek onda eventualno odobrilo.

To bi se, međutim, moglo provesti tek nakon mjerenja emisije štetnih plinova, a oni bi, prema mišljenju Udruge, zasigurno negativno utjecali na odluku Ministarstva.

Nadležna inspekcija nije radila ništa

“Zašto nadležna inspekcija nije ove objekte, koji nemaju dozvole zatvorila, i zašto, unatoč brojnim prijavama, nikada nisu preispitane granične vrijednosti emisija”, pita se Bedeković i primjećuje kako je Ministarstvo zaštite okoliša prekršilo više zakona – Zakon o održivom gospodarenju otpadom, Zakon o zaštiti okoliša i Zakon o zaštiti zraka.

Udruga je svoje tvrdnje potkrijepila, doduše neslužbenim, podacima iz studije Agronomskog fakulteta. Iz njih proizlazi da zemljište u blizini odlagališta Jakuševec sadrži nedopušteno visoke koncentracije štetnih sastojaka, prije svega kadmija i žive.

“Ali ta studija nije bila priložena uz zahtjev kojim je Zagrebački holding tražio od Ministarstva zaštite okoliša dozvolu za odlagalište”, podsjeća Bedeković.

Manjkav elaborat Zagrebačkog holdinga

Holding je imao elaborat tvrtke ECOINA koji, međutim, nije sadržavao podatke o koncentracijama metana, ugljičnog dioksina, sumporovodika, lebdećih čestica, sedimentaciji prašine.

Tražeći ukidanje dozvole Udruga za zaštitu okoliša Jakuševec navela je i kako je donijeta mimo Pravilnika o načinima i uvjetima odlaganja otpada, kategorijama i uvjetima rada za odlagalište otpada. U pitanju je glavni propis, u kojem stoji da lokacija odlagališta mora biti udaljena najmanje 500 metara od prvih naseljenih kuća, a u Jakuševcu je ta udaljenost svega 110 metara.

U Jakuševcu nije centar za gospodarenje otpadom

Pokušalo se ovu situaciju prilikom izdavanja dozvole opravdati iznimkom što se odnosi na lokacije centara za gospodarenje otpadom, no odlagalište Jakuševec taj status nema.

“U ovaj su pravilnik uvrštene odredbe EU direktiva i kada je izdavalo dozvolu Jakuševcu Ministarstvu ga je prekršilo, iako ga je potpisao njegov ministar”, zaključio je Bedeković u zahtjevu podnijetom Upravnom sudu. U to vrijeme na čelu Ministarstva zaštite okoliša bio je Mihael Zmajlović.

Odgovor Ministarstva zaštite okoliša

Iz Ministarstva su tijekom sudske rasprave odgovornost prebacivali na Zagrebački holding i njegovu podružnicu ZGOS, uvjeravajući sud kako Udruzi za zaštitu okoliša nisu ni trebali dostaviti odgovore na primjedbe iz javne rasprave.

“O udaljenosti odlagališta od kuća nije se ni trebalo voditi računa, jer se ta odredba odnosi samo na planiranje novih odlagališta”, poručili su iz Ministarstva objašnjavajući kako odlagalište Jakuševec, što je Udruga također tražila, nije tako jednostavno zatvoriti. Uvjeravali su sud kako studiju Agronomskog fakulteta nikada nisu dobili.

Odgovor Zagrebačkog holdinga

I iz ZGOS-a su na sudu tvrdili kako je baš sve učinjeno po vrijedećim zakonima. Pokušali su Udruzi za zaštitu okoliša Jakuševec osporiti pravo na podnošenje zahtjeva za poništenjem dozvole, no iz Udruge su tijekom procesa objasnili kako svaki građanin ima to pravo, jer je ionako ustavom zagarantiran čist i zdrav okoliš.

Analizirajući ovaj slučaj sud je objasnio kako se objedinjenim uvjetima zaštite okoliša, koji se utvrđuju prije izdavanja lokacijske dozvole, smatraju zaštita tla, zraka, vode, te ostalih dijelova okoliša, kao i zaštita na radu.

Osim toga, prema Pravilniku o načinima i uvjetima odlaganja otpada, kategorijama i uvjetima rada za odlagališta otpada sva se odlagališta moraju u roku od godine dana uskladiti s njegovim odredbama. Tako je srušena teza Ministarstva zaštite okoliša da se ovaj pravilnik ne odnosi na postojeća odlagališta.

Ključan datum izdavanja dozvole

Isti pravilnik propisuje i da odlagališta moraju biti udaljena najmanje 500 metara od naseljenog područja. Stupio je na snagu još 1. lipnja 2013., a ZGOS je Ministarstvu zahtjev za izdavanjem dozvole podnio 28. lipnja te godine. Dozvola je izdana 18. studenog 2014. bez da je odlagalište Jakuševec usklađeno s odredbama pravilnika.

“Umjesto da izda dozvolu Ministarstvo je ZGOS-u trebalo narediti da odlagalište Jakuševec u roku od godinu dana ili sanira ili zatvori”, objašnjava sud svoju presudu kojom je dozvola za Jakuševec ukinuta.

Sada bi Ministarstvo trebalo izdati novu dozvolu usklađenu s novim pravilnikom koji je na snazi od prošle godine. I prema njemu odlagališta moraju biti na istoj udaljenosti. Jedina su iznimka centri za gospodarenje otpadom. Međutim, Jakuševec to još nije.