Sud je prvi puta srušio cijeli ugovor o kreditu u švicarskim francima. Banka ženi mora vratiti 630 tisuća kuna

Ovu nepravomoćnu presudu donio je sud na Pagu prihvativši tužbu gospođe iz Novalje

FOTO: Pixsell/Telegram

Klijentica Zagrebačke banke iz Novalje dokazala je na sudu da je cijeli ugovor o kreditu što ga je imala u švicarskim francima ništetan, drugim riječima nevrijedeći te joj stoga banka mora vratiti cijeli iznos kredita. U pitanju je gotovo 630 tisuća kuna s kamatama koje počinju teći 2006. godine kada je ugovor o kreditu i zaključila.

Iz Udruge Franak tvrde kako je to prva ovakva presuda, doduše još nepravomoćna. Do sada su sudovi ništetnima proglašavali samo valutnu klauzulu i promjenjivu kamatnu stopu te su za preplaćene iznose banke morale obeštetiti klijente.

Klijentica banke: ‘Samo jednom su mi javili da mijenjaju kamate’

Gospođa iz Novalje uspjela je, međutim, dokazati da ju Zagrebačka banka nije niti u jednom trenutku konzultirala oko promjene kamatnih stopa, niti promjene tečaja valute, u ovom slučaju švicarskog franka. Nije, kaže, imala pravo uopće prigovarati promjenama u ugovoru o kreditu. Svega jednom, tvrdi, banka ju je obavijestila o promjeni kamatne stope.

“Na to sam usmeno prigovorila, no kasnije me ni o čemu nisu obavještavali. Nisam tako imala mogućnost uložiti nikakav prigovor. Tek kada sam primijetila da mi je iznos mjesečne rate znatno porastao prigovorila sam banci, ali je to ostalo bez ikakvih rezultata”, navela je u tužbi.

Ovo je prva sudska presuda kojom je srušen cijeli ugovor o kreditu

Poznato je da je Vrhovni sud RH već potvrdio da su promjenjive kamatne stope i valutna klauzula vezana za švicarski franak bili nepošteni, zbog čega bi banke trebale obeštetiti klijente i vratiti im preplaćene iznose.

U ovom slučaju, ako presuda suda u Pagu gdje je vođen postupak protiv Zagrebačke banke, postane pravomoćna, klijentica će dobiti cijeli iznos kredita, koji joj je u međuvremenu konvertiran u kunski. Predstavnici Zagrebačke banke pokušali su upravo tom činjenicom osporiti gospođine argumente iz tužbe, no nisu uspjeli.

Vještaci su izračunali da je gospođa podigla 116 tisuća švicarskih franaka kredita, što iznosi nešto više 540 tisuća kuna, a do svibnja ove godine preplatila je oko 89 tisuća kuna. To ukupno iznosi gotovo 630 tisuća kuna.

Sud: ‘To što je banka radila nije bilo ni pošteno ni savjesno’

Sud u Pagu u presudi kojom je prihvatio tužbu i cijeli ugovor o kreditu proglasio ništetnim, pozvao se na Europsku direktivu prema kojoj se ugovorna odredba o kojoj nisu vođeni pojedinačni pregovori smatra nepoštenom. Nepošteno je i to što je na štetu potrošača prouzročena znatnija neravnoteža u pravima i obvezama stranaka, pojašnjava se u u Direktivi. Naime, u ugovoru sve odredbe koje se nude potrošaču moraju biti sročene jasno i razumljivo.

Kako je u ovom ugovoru sve ovisilo isključivo o odluci jednog ugovaratelja, odnosno Zagrebačke banke, njegove odredbe sud je proglasio ništetnima. Pojasnio je kako je sve u njemu bilo suprotno načelu savjesnosti i poštenja, zbog čega banka sada mora klijentici vratiti novac. Naime, kako je ugovor ništetan, novac koji je dobila banka je, kaže sud, stekla bez osnove. Zakon o obveznim odnosima regulira takvu situaciju i propisuje da se sve ono što je stečeno bez osnove mora i vratiti.