Sud je upravo odlučio da britanska Vlada ne može sama pokrenuti Brexit, glasat će se u parlamentu

O članku 50. Lisabonskog ugovora glasat će se u parlamentu

British Prime Minister Theresa May views a car on a production line during a visit to the Jaguar Land Rover factory on September 1, 2016 in Solihull. 
Mrs May used the visit to highlight that Britain continues to be open for economic investment following the country's decision to leave the European Union.  / AFP PHOTO / POOL / Carl Court
FOTO: AFP/AFP

Visoki sud u Londonu danas je odlučio da odluka premijerke Therese May nije dovoljna za službeni početak pregovora o izlasku Velike Britanije iz Europske unije te da će se o tome odlučivati u parlamentu, javljaju svjetski mediji.

Ova odluka Visokog suda u Londonu još će se razmatrati na Vrhovnom sudu, piše Bloomberg. Ako je suci Vrhovnog suda potvrde, to će predstavljati prilično ozbiljnu prepreku u realizaciji plana premijerke Therese May o jednostranom pokretanju procesa izlaska iz Europske unije krajem ožujka, na temelju članka 50. Lisabonskog sporazuma.

Argument Therese May neustavan

“Ako je odluka donesena u skladu s Člankom 50, neizbježno će utjecati na izmjene domaćeg zakona”, izjavio je u danas sudac John Thomas prilikom objave odluke.

To znači da vlada ne može sama pokrenuti proceduru prema članku 50 Lisabonskog ugovora, odnosno početi službene razgovore s Unijom. Premijerka Theresa May ustraje u tome da zbog referenduma o Brexitu i ovlasti ministara zastupnici ne moraju glasati, no zagovornici taj argument drže neustavnim.

May je krajem listopada kazala da će se u parlamentu raspravljati o planovima vlade, ali je isključila mogućnost glasovanja o Brexitu.

Čeka se aktivacija članka 50

Premijerka je rekla da će do kraja ožujka iduće godine aktivirati članak 50 i službeno izvijestiti Bruxelles o namjeri Britanije da napusti EU. Temelj za to je referendum u lipnju na kojem je većina Britanaca, s 51,9 posto “za” i 48,1 posto “protiv”, glasalo za Brexit.

Institucije EU-a i 27 zemalja članica rekle su da pregovori o uvjetima izlaska, koji bi trebali trajati dvije godine, ne mogu početi dok se ne aktivira članak 50.

‘Nepojmljivo je da parlament ne koristi suverenost’

Hilary Ben, oporbeni laburistički zastupnik koji će predsjedati novoformiranim odborom o Brexitu kazao je da je “nepojmljivo” da zastupnici ne glasaju o konačnom sporazumu o raskidu između Britanije i EU-a.

“Nepojmljivo je da parlament ne koristi svoju suverenost (…) da odluči što misli o sporazumu, složenom pregovaračkom procesu, kada naposljetku bude okončan”, rekao je Benn krajem listopada. Britanski parlament će “najvjerojatnije” morati ratificirati konačni sporazum s EU o razdruženju, odgovorio je tada odvjetnik britanske vlade.