Sud odlučuje hoće li odbjeglom tajkunu Radoševiću suditi zbog ratnog profiterstva

Ivan Radošević je optužen za malverzacije u Tvornici autobusa Zagreb, a mogao bi se izvući na Sanaderovu presudu

Protiv Ivana Radoševića, jednog od najtraženijih hrvatskih bjegunaca, u srijedu na Županijskom sudu u Zagrebu počinje sudski proces u kojem bi se trebalo početi rasplitati je li kriv za ratno profiterstvo s kraja 90-tih. Iako je već desetak godina za njim raspisana tjeralica, Radošević mirno živi u Njemačkoj, koja ga ne želi izručiti Hrvatskoj. O osnovanosti optužnice odlučivat će se u njegovoj odsutnosti.

Radošević, kojeg se najčešće etiketira kao jednog od HDZ-ovih privatizacijskih tajkuna, još 1972. emigrirao iz Hrvatske, a nakon što se obogatio u Njemačkoj dio kapitala nakon rata počeo je ulagati u domovini. Međutim, veliki broj njegovih krupnih poslovnih poteza u Hrvatskoj završio je s ozbiljnim pravosudnim repovima. Oni se još uvijek vuku iza njegovih ulaganja u tvrtki Zagrepčanka, isprepliću s onima u firmama Krma i Dastra, a zbog malverzacija u Tvornici autobusa Zagreb suđenje počinje u srijedu.

Ratno profiterstvo ili zastara?

Na samom početku bit će iznimno zanimljivo vidjeti kako će se sud postaviti upravo prema optužbi za ratno profiterstvo. Donošenjem Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije omogućeno je procesuiranje malverzacija koje bi inače pale u zastaru. Tako se i Radošević našao pod optužbom za zlouporabu u procesu pretvorbe i privatizacije.

Konkretno, sumnja se da je zajedno sa svojim poslovnim partnerom 14. siječnja 1997. godine kupio nekretninu u Jurjevskoj ulici 65 u središtu Zagreba. Riječ je o zaštićenoj zelenoj zoni, imanju na kojem se nalazi danas derutna Šaferova vila. Tada se obvezao dvjema vlasnicama isplatiti 3.600.000 njemačkih maraka.

Isplate su bile planirane u nekoliko obroka, zaključno sa svibnjem 1997. godine. Kako bi pak namaknuo novac koji mu je bio potreban za tu investiciju Radošević je iskoristio činjenicu da je u to vrijeme bio i obnašatelj dužnosti direktora Tvornice autobusa Zagreb, pa je vlastitoj tvrtki, sebi te svom poslovnom partneru odobrio kredit od 2.025.200 njemačkih maraka.

Iz Tvornice autobusa Zagreb izvukao milijune?

Naknadno je Tvornica autobusa Zagreb cesijom podmirila potraživanje Radoševićevoj privatnoj firmi, iako za to nije bilo nikakvih ugovornih obveza. Plaćeno je ukupno 7.081.495 kuna. Kada mu je 22. svibnja 1997. godine uplaćen novac, Radošević ga je prebacio na račune vlasnica od kojih je kupio imanje. Prema tvrdnjama Županijskog državnog odvjetništva Radošević je Tvornicu autobusa Zagreb oštetio za 7.080.000 kuna.

Radoševića se povezuje i s izvlačenjem još 988.700 njemačkih maraka iz Tvornice autobusa Zagreb. Naime, 2. veljače 1996. godine dao je nalog da se na račun tvrtke sa sjedištem na otocima Wallis i Futuna s računa Tvornice autobusa Zagreb prebaci taj iznos na temelju navodnog računa za reprodukciju. Time je tvrtki nanio dodatnu štetu od 3.648.303 kune. Sve to napravio je, iskoristivši navodno tadašnje okolnosti, razdoblje mirne reintegracije tijekom kojeg se otežano nadzirala zakonitost raspolaganja imovinom gospodarskih subjekata u Republici Hrvatskoj.

Stav Ustavnog suda RH

Za rasplitanje ovog slučaja ključno bi moglo biti stajalište Ustavnog suda RH iz odluke kojom je srušena pravomoćna presuda bivšem premijeru Ivi Sanaderu u aferi Hypo. Naime, Ustavni sud u njoj je ustvrdio kako ni Županijski ni Vrhovni sud RH nisu ispitali je li kazneno djelo za koje je Sanader osuđen bilo u zastari 16. lipnja 2010., na dan kad je na snagu stupila promjena Ustava koja je omogućila procesuiranje ratnog profiterstva, jer je pritom zanemarena zastara kaznenog progona.

Ustav je tada dopunjen stavkom kojim je propisano: “Ne zastarijevaju kaznena djela ratnog profiterstva i kaznena djela iz procesa pretvorbe i privatizacije počinjena u vrijeme Domovinskog rata i mirne reintegracije, ratnog stanja i neposredne ugroženosti neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti države, propisana zakonom…”, a na to se izravno nadovezao Zakon o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije.

Test za stajalište Ustavnog suda u slučaju Sanader

Tako će ovo biti konkretan test za ovaj stav Ustavnog suda, i to baš na Županijskom sudu u Zagrebu gdje će se ponavljati i proces protiv Sanadera u aferi Hypo. Upravo je zastara Radoševićevih malverzacija bila razlog zbog kojeg ga je Njemačka odbila izručiti Hrvatskoj.

Osim toga, Radošević ima i njemačkog državljanstvo. No, tjeralica za njim još je uvijek javno objavljena na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova RH, dok ju je Interpol uklonio sa svoje službene web stranice. Hrvatska je za Radoševićem izdala i Europski uhidbeni nalog koji do sada nije realiziran.