Sud potvrdio pisanje Telegrama: Hrvatske šume nisu smjele platiti obranu svog šefa uhićenog u aferi vjetroelektrane

Jakupčić je prvotno to pokušao sakriti te su Hrvatske šume javno tvrdile kako nemaju veze s plaćanjem njegove obrane

Upravni sud u Zagrebu potvrdio je u recentnoj nepravomoćnoj presudi Telegramovo otkriće od prije dvije godine: ondašnji šef Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić platio je svoju obranu nakon uhićenja u aferi vjetroelektrane javnim novcem. Fakture odvjetničkog ureda do kojih smo došli podmirile su Hrvatske šume.

Jakupčić je prvotno to pokušao sakriti te su Hrvatske šume javno tvrdile kako nemaju veze s plaćanjem njegove obrane. Nakon što je Telegram objavio fakture odvjetničkog ureda koji je zastupao Jakupčića promijenili su priču. Priznali su da je nešto više od 43 tisuće kuna ipak plaćeno Jakupčićevom odvjetniku.

Jakupčić: ‘Imam pravo na trošak obrane’

Sam šef Hrvatskih šuma uvjeravao je da na podmirenje troškova obrane ima pravo prema Ugovoru o vođenju poslova društva. Taj je ugovor potpisao u prosincu 2017. kada je došao na čelo državne tvrtke. U ugovoru doista stoji da predsjednik Uprave Hrvatskih šuma ima pravo na podmirivanje odvjetničkih troškova i kazni, no samo u slučajevima kada nema njegove subjektivne odgovornosti.

Jakupčić je i to tumačio onako kako je njemu odgovaralo. Svoju subjektivnu odgovornost pokušao je razdvojiti od odgovornosti koju je imao kao šef Hrvatskih šuma. Prema njegovom tumačenju, to što je uhićen u aferi vjetroelektrane nije bila njegova osobna odgovornost, već je u pitanju postupak koji se vodi u odnosu na njegovu funkciju u Hrvatskim šumama.

Sporne dokumente, zbog kojih je u međuvremenu i optužen, potpisivao je, pojašnjavao je tada, kao predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, te je stoga, tvrdio je, imao i pravo na podmirenje troškova obrane.

Povjerenstvo: ‘To je sukob interesa’

No, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa zaključilo je da to pravo ipak nije imao. Utvrdilo je da je prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa jer su Hrvatske šume platile fakture njegovu odvjetniku, iako zbog Jakupčićeve subjektivne odgovornosti koju je USKOK istraživao, to nisu smjele.

“Kazneno djelo koje je stavljeno na teret Krunoslavu Jakupčiću jedno je od korupcijskih kaznenih djela, a njegova je posebnost upravo to da ga može počiniti službena ili odgovorna osoba koja iskorištava svoj položaj da sebi ili nekome drugome pribavi korist ili napravi štetu. To što se postupak vodi protiv Jakupčića kao predsjednika uprave Hrvatskih šuma, a ne njega kao privatne osobe, ne znači automatski da se primjenjuje Ugovor o vođenju poslova društva, odnosno ne znači da ima pravo na troškove obrane. Jakupčić nije mogao počiniti kazneno djelo bez svoje subjektivne odgovornosti”, zaključilo je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa i lani u rujnu kaznilo Jakupčića zbog sukoba interesa.

Što je sada zaključio Upravni sud?

Jakupčiću je izrečena novčana kazna od 20 tisuća kuna, no on je protiv te odluke Povjerenstva podnio tužbu Upravnom sudu u Zagrebu. S istim argumentima kao i u postupku pred Povjerenstvom, odnosno pozivanjem na Ugovor koji je imao s Hrvatskim šumama, i na sudu je opravdavao plaćanje obrane.

Zanimljivo je da odvjetnički ured nije htio dati Povjerenstvu sporne fakture pravdajući to odvjetničkom tajnom. Potvrdili su tek da s Hrvatskim šumama imaju ugovor o zastupanju. No, Povjerenstvo i sud su ipak došli do faktura, koje je uostalom ranije objavio i Telegram.

Na kraju je Upravni sud Jakupčićevu tužbu odbio, zauzevši isti stav kao Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Doduše, bivši šef Hrvatskih šuma sada ima pravo žaliti se Visokom upravnom sudu RH. Iako je u međuvremenu otišao iz državne tvrtke, u prvostupanjskoj presudi navedeno je da Povjerenstvo ima pravo pokušati od njega naplatiti novčanu kaznu.