Sud u Strasbourgu odbio žalbu Plenkovićeve Vlade i potvrdio: Hrvatska je odgovorna za smrt malene Madine

Veliko vijeće Suda u Strasbourgu potvrdilo je presudu iz studenog prošle godine

Presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu protiv Hrvatske u slučaju malene Madine Hussiny postala je konačna i Hrvatska je pravomoćno proglašena krivom. Veliko vijeće strasburškog suda jučer je odbacilo hrvatsku žalbu i potvrdilo presudu od 18. studenog prošle godine kojom je Hrvatska proglašena odgovornom za niz povrede prava Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Tada je Sud u Strasbourgu presudio da je Hrvatska prekršila članak Europske konvencije o pravu na život time što nije provela učinkovitu istragu oko Madinine smrti. Nadalje, prekršen je i članak koji govori o zabrani nehumanog i ponižavajućeg tretmana prema djeci iz obitelji Hussiny. Odlučili su i da je prekršena zabrana kolektivnog izbacivanja stranih državljana u odnosu na Madininu majku i njezinih petero djece te da je država obitelji ograničavala pristup njihovoj odvjetnici.

Ovom odlukom Velikog vijeća potvrđena je i kazna za Hrvatsku. Država će obitelji Hussiny morati platiti 40 tisuća eura, plus 16.700 eura za troškove postupka.

Madina poginula prije više od četiri godine

Prije više od četiri godine, na teritoriju Srbije, blizu granice s Hrvatskom, poginula je šestogodišnju djevojčica iz Afganistana, Madina Hussiny, kada je na nju naletio vlak. U listopadu 2018. godine, Telegram je otkrio da je istraga u slučaju pogibije malene Madine Hussiny provedena sumnjivo površno. Obitelj djevojčice je tvrdila da su se na samom ulazu u Srbiju, gdje je vlak naletio na šestogodišnju migranticu, našli jer ih je hrvatska policija protjerala s hrvatskog teritorija. MUP je, pak, tvrdio da do susreta njihovih pripadnika i migrantske obitelji nikad nije ni došlo.

Istražitelji Uskoka su dali za pravo MUP-u, ali nisu, kako je Telegram tada pisao, niti provjeravali snimke stacionarnih kamera na granici, niti GPS lokacije mobitela policajaca i obitelji čime bi se lako moglo dokazati jesu li bili u kontaktu.

Ustavni sud je dva mjesca nakon objave Telegramovog teksta zaključio da je s istragom bilo sve u redu. Nakon presude Suda u Strasbourgu u studenom prošle godine Ustavni sud je, pak, priopćio da uvažava i prihvaća stajališta Europskog suda te da će ih “ugraditi u svoje odluke i rješenja”.

Božinović odbio podnijeti ostavku zbog presude

Hrvatska je žalbu, odnosno zahtjev da Veliko vijeće preispita odluku suda (jer službeno ne postoji mogućnost žalbe), uputilo pred istek tromjesečnog roka za podnošenje takvog zahtjeva, u veljači.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je nakon donošenja presude u studenom poručio da zbog nje ne namjerava podnijeti ostavku, te da je ne može komentirati “dok je pažljivo ne prouči i dok Hrvatska ne odluči hoće li zatražiti njezino preispitivanje”.

Kada se saznalo da će Hrvatska uložiti zahtjev za preispitivanjem Božinović i tada nije komentirao presudu Suda u Strasbourgu.