Sud upravo odbio tužbu ministra Paladine. Ne može izaći iz projekta Kupari, ništa od milijunske naknade

Troškovi koje bi ministar trebao platiti firmi iz koje želi izaći već sada iznose 100.000 kuna

FOTO: Pixsell

Trgovački sud u Zagrebu odbio je tužbu ministra graditeljstva Ivana Paladine kojom je tražio da mu se omogući izlazak iz vlasništve tvrtke Kupari Luxury Hotels (KLH). On je kao naknadu za svojih deset posto tražio 67,5 milijuna kuna dok su vještaci na kraju suđenja rekli da njegov udio vrijedi nešto više od 5 milijuna kuna.

Međutim, sud je zaključio da su se dolaskom novih investitora iz Singapura promijenile okolnosti u firmi te da nema osnova da Paladina iz nje sada izlazi. Naime, razlog za Paladininu tužbu bili su poremećeni odnosi s ranijim ruskim većinskim vlasnikom Sergejom Gljadelkinom.

Na ovu presudu i Paladina i KLH mogu uložiti žalbu. Prema sudskoj odluci troškovi koje bi Paladina trebao platiti firmi iz koje želi izaći već sada iznose 100.000 kuna.

Detalji iz sudskog procesa

O visini vrijednosti udjela sud u konačnici uopće nije donio svoj zaključak, jer je ovom nepravomoćnom presudom Paladini odbijena mogućnost da se povuče iz tvrtke. Ovdje valja podsjetiti da je on tužbom tražio čak 67,5 milijuna kuna, ali su vještaci utvrdili da je njegov udio početkom 2020. kada je pokrenuo ovaj postupak, vrijedio oko 24,7 milijuna kuna.

Paladina je tada čak i bio spreman izaći iz KLH-a za taj niži iznos. Na kraju procesa došlo je do preokreta jer su vještaci rekli da u ovom trenutku, Paladinini udjeli vrijede puno manje – oko pet milijuna kuna. Iako se očekivalo da će sud zaključiti koji je iznos relevantan to se nije dogodilo.

Kako će Kupari uopće dalje poslovati?

Vrijednost tvrtke izmijenila se od trenutka kada su ju Gljadelkin i Paladina pokrenuli, do časa kada su Kupare kupili investitori iz Singapura. Oni su u prvi mah planirali isplatiti Paladinu s 3,5 milijuna kuna, no njihov odvjetnik Fran Olujić nakon zadnjeg ročišta izjavio je kako pristaju i na najnoviju procjenu vještaka od oko pet milijuna kuna.

Ova presuda još je nepravomoćna. Iako je u međuvremenu svoje udjele prenio na odvjetničko društvo, Paladina ipak, po mišljenju odvjetnika Olujića, predstavlja određeno opterećenje za daljnje poslovanje stranih investitora. “Oni su sada u sporu s aktualnim ministrom koji o tom projektu dalje odlučuje. Dakle, za njih definitivno neugodna pozicija”, ocijenio je Olujić dodajući kako nije ključna činjenica što je Paladina prenio udjele na odvjetnike, jer je i dalje on stvarni suvlasnik, a to predstavlja opterećenje novim većinskim vlasnicima.

Da Paladina ostaje suvlasnik sada je potvrdio i sud, a njegov odvjetnik smatra kako je dovoljno što se prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa riješio upravljačkih prava na tim udjelima.