Sudac Kolakušić imao je velik istup na N1 i, nažalost, na trenutak je zazvučao kao Bernardić ili Karamarko

Sudac misli da se nigdje rejtinzi ne objavljuju dva puta mjesečno. Trumpov rejting je samo u listopadu već mjeren - 65 puta

FOTO: Screenshot n1

Sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mislav Kolakušić, koji je formirao udrugu Antikorupcija i koketira s idejom mogućeg političkog angažmana, sinoć je gostujući na N1 televiziji na trenutak zazvučao poput Tomislava Karamarka i Davora Bernardića u ne baš sjajnim trenucima te dvojice političara – u ratu protiv anketa.

Dodatni problem za Kolakušića je u tome što su njegovi čvrsti zaključci o tome kako Hrvatska ima problem s anketama bazirani na potpuno krivim činjenicama.

Podsjetimo, Karamarko je svojevremeno bijesnio i prijetio anketarima kad se prednost njegove stranke pred SDP-om u izbornoj 2015. godini krenula naočigled topiti (izbori su završili neriješeno), a Bernardić se zna nezadovoljan vlastitim i stranačkim rejtingom obrecnuti na tvrtke koje se bave ispitivanjem javnog mnijenja kao na one čija istraživanja povremeno plaća Plenkovićeva Vlada.

Problem sa stvarnošću

Kolakušića je isprovocirala činjenica da za njega po jednoj nedavnoj anketi nije čulo 50 posto građana. “Republika Hrvatska ima problem s anketama, ona je vjerojatno jedina zemlja na kugli zemaljskoj koja podatke o rejtingu stranaka objavljuje dva puta mjesečno”, kazao je Kolakušić. Dodao je i kako se ankete u Hrvatskoj provode isključivo telefonskim putem i to fiksnim telefonom, uz veliki postotak odbijanja odgovora, te je tako teško dobiti pravu sliku.

Ove izjave Mislava Kolakušića ne odgovaraju stvarnosti. Dosta brutalno ne odgovaraju stvarnosti. Prvo telefoni: Jedna od dvije redovne ankete u Hrvatskoj se doista provodi telefonskim putem, druga, Ipsosov Crobarometar – na terenu, u trajanju od dvadeset dana. S frekevencijom anketa stvari za Kolakušića stoje mnogo gore.

Dnevni rejtinzi

U SAD-u je, primjerice, samo od početka listopada objavljeno 65 anketa o rejtingu predsjednika Donalda Trumpa. Za izbrojati ankete o izborima za Kongres i Senat koji se održavaju za dva tjedna skoro da bi trebao cijeli statistički ured.

U Njemačkoj je od početka mjeseca objavljeno 16 anketa o rejtingu tamošnjih političkih stranaka. U Velikoj Britaniji, također u samo 25 dana, njih devet. Velike su to zemlje? Slovenija nije. A naši zapadni susjedi redovne ankete objavljuju – četiri puta mjesečno.