Obitelj iz Amerike četiri se godine bori za posvajanje dječaka iz Konga. Sud konačno presudio: ‘Legalno je’

Institucije u Kongu izdaju dozvole unatoč zakonu. Dokazuje to i priča ovog dječaka kojem je sud u Americi upravo potvrdio valjanost posvajanja

FOTO: Arhiva obitelji Trower

Otkako su četiri hrvatska para pritvorena u Zambiji nakon pokušaja da posvoje djecu iz Demokratske Republike Kongo, u fokusu je kongoanski obiteljski zakon prema kojem je međunarodno posvajanje zabranjeno. No brojni primjeri pokazuju da tamošnje institucije tu odredbu ne primjenjuju striktno.

Većina hrvatskih medija sinoć je prenijela izjavu dužnosnika kongoanskog ministarstva za ravnopravnost spolova, obitelj i djecu, koji je za AFP kazao kako posljednjih pet godina strancima zakonom nije dopušteno da posvajaju djecu.

Demantiraju ga službeni podaci

Kongoanski dužnosnik Gauthier Luyela dodao je kako nije moguće razmatrati nijedno međunarodno posvajanje, opovrgavajući teze da posvojitelji mogu imati pravo na ikakvu iznimku. “Vrijedi za sve jednako, ne odlučuje se od slučaja do slučaja. Ne znam kako su uspjeli dobiti odluke”, rekao je, misleći na uhićene Hrvate.

Dužnosnika Luyelu, međutim, demantiraju izvještaji u svjetskim medijima, podaci nevladinih organizacija, a odnedavno i presuda američkog suda. Brojni su primjeri posvajanja iz Konga temeljem provjerenih sudskih odluka i nakon 2016., kada je spomenuti zakon donesen.

Agonija dječaka Lukea iz Kinšase

U Americi je sada tako aktualan slučaj dječaka Lukea koji je kao beba ostavljen kraj kante za smeće i od tada je u sirotištu u Kinšasi. Jill i Adam Trower, supružnici iz Missourija, na kongoanskom su sudu uredno dobili dozvolu za njegovo posvajanje 2019., dakle debelo nakon donošenja spomenutog zakona.

Prije toga ishodovali su i dozvolu američke administracije – iako na stranici tamošnje vlade sada stoji upozorenje kako SAD zabranjuje posvajanja iz Konga. Tako im je u studenome 2018. američko ministarstvo domovinske sigurnosti izdalo potvrdu da smiju otamo posvojiti do dvoje djece.

‘Najmanje 46 dozvola nakon 2017.’

No onda se, na zadnjem koraku, situacija počela ekstremno komplicirati, pretvarajući se u četverogodišnju dramu. State Department odbio je izdati vizu za dječaka, tvrdeći kako nije van svake sumnje dokazano da je siroče, pozivajući se pritom i na kongoansku zakonsku zabranu međunarodnog posvajanja.

Mediji koji su pratili slučaj izvijestili su kako je i nakon formalne zabrane u Demokratskoj republici Kongo, State Department izdao najmanje 46 dozvola za posvajanje tamošnje djece, no za taj broj nisu dobili službenu potvrdu: “Podaci o izdanim vizama su tajni i ne možemo komentirati detalje pojedinih slučajeva”, kazali su službenici za informiranje novinarima lokalne televizije u Missouriju.

Nesporno je, vize su se izdavale i dalje

Bračni par Trower 2020. godine tužio je državu zbog ovog slučaja, pozivajući se upravo na nespornu činjenicu da je američka administracija u brojnim slučajevima od 2017. i dalje izdavala vize za djecu iz Konga. Naravno, treba naglasiti da su, za razliku od hrvatskih, američke institucije striktno provjeravale svaki pojedinačni slučaj.

A onda je prije desetak dana stigla velika vijest za Lukea i njegove posvojitelje. Američki mediji objavili su kako je okružni sudac John Ross iz Missourija presudio da je navedeno posvojenje – odobreno na kongoanskom sudu – valjano.

“Spajanje Lukea s njegovom obitelji sada može početi, s državom kao partnerom, kao što je to trebalo biti otpočetka”, napisao je novinar Tony Messenger s lokalnog portala St. Louis Post-Dispatch, koji ovu agoniju prati od početka.

Potvrdio je i priznati svjetski stručnjak

Vjerojatno je da, unatoč optimizmu medija iz Missourija, obitelji Trower slijedi novi nastavak borbe za Lukea, ali odluka okružnog suda Johna Rossa važan je korak. I samo još jedan od dokaza da nadležne kongoanske institucije i dalje dopuštaju međunarodna posvajanja i pritom ih, nakon opsežnih provjera autentičnosti, sudovi ozbiljnih država poput SAD-a priznaju.

Tu je činjenicu u velikom intervjuu za Telegram nedavno potvrdio i priznati svjetski stručnjak Nigel Cantwell, koji se zaštitom djece u ovim postupcima bavi više od 30 godina.

Problematizirajući posvajanja iz svih zemalja nepotpisnica haške konvencije, Cantwell je konstatirao kako se broj slučajeva iz Demokratske Republike Kongo rapidno smanjuje, no sudovi izdaju pozitivne odluke unatoč zakonskoj odredbi. Kazao je kako su samo međunarodne organizacije s kojima on surađuje, tijekom 2017. zabilježile 54 takve odluke, 2019. godine 32, a u pandemijskoj 2020. – kada su putovanja bila ekstremno ograničena – tri.