Sugeriramo da krenete pratiti Sabor, izbio je cirkus oko obuke Ukrajinaca. Bačić imitirao psića, Jandroković samom sebi dao opomenu

U Saboru se danas očekuje glasanje o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Na izvanrednoj sjednici Hrvatskoga sabora zastupnici glasaju o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj u sklopu misije EUMAM. Za izglasavanje odluke o toj misiji, koja među ostalim, uključuje i dolazak do stotinjak ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatsku u rotacijama tijekom dvije godine, potrebna je dvotrećinska većina, odnosno, 101 glas saborskih zastupnika.

Prije glasanja za odluku, za stanku u ime Kluba Suverenista se javio Marijan Pavliček. “Hrvatska nije Njemačka ni Poljska, ne trebamo se petljati tamo gdje nam nije mjesto”, rekao je Pavliček. Pozvao je oporbu da ne budu “Plenkovićevi žetončići”.

Dalija Orešković traži stanku u ime kluba. “Ovo nije način donošenja odluke ovakve težine i posljedica. Od prvog dana pozivamo na zaštitu integriteta zastupnika i države. Još nije kasno da vlada pokuša razgovarati s predsjednikom i poštivati njegove ovlasti. Ako on to odbije, tada ćemo opet odlučivati, ali na način koji dolikuje državi Europske unije”, rekla je Orešković.

Burno u sabornici

HSS i RF će glasati protiv, rekao je Željko Lenar i dodao da je većina građana protiv ove odluke. Većina saborskih klubova je prije glasanja zatražila stanku od 10 minuta. Stanka je odobrena. Stanku je zatražio i Nino Raspudić u ime Mosta. “Naši ministri su se u Bruxellesu junačili neovlašteno. Onda se Plenković našao u situaciji da mora silovati Ustav Republike Hrvatske. Članak 7. je kristalno jasan. Stavak 9. uopće ne spominje Sabor ni u kakvom kontekstu. Ovo je kršenje Ustava. Ovo nije smjelo doći u Sabor”, istaknuo je Raspudić.

Zekanović je rekao da oporba podržava Putina, nakon čega se Sačić ispričao javnosti jer je omogućio da Zekanović uđe u Sabor. “Dragi građani, klečat ću na kuruzi što sam doveo ovakvog čovjeka u Sabor”, kazao je Sačić i pokazao na Zekanovića, na što je Zekanović uložio repliku te kazao da je on Sačića uveo u Sabor.

Dario Hrebak kaže da su 22 zemlje podržale ovu misiju i da se ne očekuje da hrvatski vojnici idu u Ukrajinu. “Prije nekoliko mjeseci je cijela sabornica pljeskala ukrajinskom veleposlaniku. Zastupnici su se slikali i objavljivali na Facebooku. Neki kažu da to nije naš rat. Koju poruku šaljemo saveznicima i NATO-u?”, rekao je Hrebak. Bulj kaže da je to obrtanje teza. “Plenković je govorio da su ruski igrači oni koji ne podrže njega i njegovu politiku”, rekao je.

Letjele opomene i povrede Poslovnika

“Mi koji glasamo protiv Plenkovićeve igre. Ja vam predlažem da se uhvatite puške. Evo imamo ovdje feld maršala Bačića- Baču i Radmana i Plenkovića” rekao je Bulj. Zastupniku Bulju je replicirao prozvani Ante Bačić te kazao: “Ja ću pokušati biti na pravoj strani povijesti , a vi nastavite biti pasić Milanovićev. Lajte kako vas on navije. Ja ću vas podržavati u tome, a vi i mene podržavate. I svi sretni i zadovoljni. Av, av, av, pasiću samo laj za Milanovića.”

U ime Kluba HDZ-a stanku je zatražio i Branko Bačić. “Dok mi ovdje raspravljamo, oči Ukrajinaca su uperene u ovaj Sabor”, rekao je. Sandra Benčić traži stanku u ime kluba. “Hrvatska solidarno stoji uz Ukrajinu. Hrvatska treba surađivati i biti dio pomoći misija. Predložili smo da Hrvatska sudjeluje u obuci u pogledu neborbenih aktivnosti. To bi bilo u skladu s dvije trećine građana, u skladu našom vojnom i ekonomskom moći”, rekla je Benčić.

Ivan Penava predlaže da se Ukrajini pošalje humanitarna pomoć. “Moramo biti svjesni da nas gledaju ljudi u kontejnerima, oni koji su otišli iz države, oni koji su na minimalcu”, rekao je. Obuka vojnika bi izložila Hrvatsku ruskoj vojsci, dodao je.

Jandroković sam sebi dao opomenu

“Ovako su govorili oni koji su nas odgovarali od obrane naše države. Ne mogu vjerovati da to govorite vi iz Vukovara”, odgovorio mu je Gordan Jandroković. “Ja ću sebi dati za ovo opomenu, ali moramo sam to reći.” Predsjednik Sabora dijelio je povrede Poslovnika i opomene šakom i kapom, ali i saborsko zvonce za smirivanje je radilo punom parom.

Milorad Pupovac također traži stanku. “Svatko treba glasati prema uvjerenju ili osjećaju vlastite odgovornosti. Da kojim slučajem odlučujemo hoće li sutra svanuti, i da postoji neka procedura, mi bi to uništili. Kao što smo uništili brojne procedure zadnjih godinu dana. Ne pozivajte se na proceduru nego prepoznajmo to sustavno uništava tu proceduru”, rekao je.

Premijerova poruka prije glasanja

Na 178. sjednici Vlade premijer Plenković je uoči glasanja u Saboru komentirao da zastupnici trebaju dobro razmisliti kako će glasati o obuci ukrajinskih vojnika. “Mislim da je dobro i za zastupnike u Sabor da shvate kontekst, širinu, sadržaj, volumen potpore koju Hrvatska daje Ukrajini. Mi smo jučer na sastanku lidera dogovorili da se Ukrajini da pomoć od 18 milijardi eura makroekonomske pomoći. To je direktna financijska injekcija državi žrtvi brutalne ruske agresije”, rekao je Plenković.

Kaže da je pomoć Ukrajini u hrvatskom interesu. “Pitanje sudjelovanja u ovoj vojnoj misiji je konzistentna, zdravorazumska i principijelna politika Hrvatske i to u našem interesu. Sudjelovanje u ovoj misiji, za čiji su interes iskazale 24 članice Europske unije je velik”, kaže Plenković.

Podsjećamo, tijekom prethodnih dana SDP, Most, Zeleno-lijevi blok i Hrvatski suverenisti nedvosmisleno su rekli da se na njihovu potporu ne može računati, a Klub Centra i GLAS-a da se neće uključiti u glasanje.

Nakon glasanja zastupnici idu na odmor

Oporbeni IDS najavio je da će njihovih troje zastupnika glasati o sudjelovanju Hrvatske u misiji EUMAM. Iz Kluba Domovinskog pokreta najavljeno je u četvrtak navečer da će njihovi zastupnici glasati protiv sudjelovanja u misiji EUMAM osim Zlatka Hasanbegovića, koji je u Klubu, ali nije član DP-a.

Iz Kluba Za pravednu Hrvatsku Milan Vrkljan kazao je da će on i Miroslav Škoro dati potporu misiji, dok je treća članica Ružica Vukovac rekla da će biti protiv. Do donošenja odluke nije bilo poznato kako će se postaviti zastupnici iz Kluba Fokusa, Socijaldemokrata, Reformista i nezavisnih zastupnika.

Glasanjem je Hrvatski sabor zaključio rad u ovoj godini i zastupnici odlaze na stanku koja traje do 15. siječnja.