Suluda priča žene kojoj su uzeli status udomiteljice i naknadu, a država ju tjera da skrbi o starici koja ne želi otići

Marija Glumbić tužila je državu, no sud je nedavno njezinu tužbu odbio

FOTO: prtsc Provjereno/Nova TV

U veljači 2015. Marija Glumbić ostala je bez statusa udomiteljice. Unatoč tome u svom domu još uvijek na skrbi ima Elizabetu Moro, teško pokretnu 83-godišnjakinju, bez vlastite obitelji, koju joj je na brigu prije nekoliko godina povjerio Centar za socijalnu skrb Pakrac. Kada je ostala bez statusa udomiteljice Mariji Glumbić ukinuta je i naknadu od države koju je dobivala za štićenicu. Iako je tražila od Centra da gospođi Moro nađe novi dom, to se nije dogodilo. Zato je na kraju podnijela tužbu zahtijevajući od suda da štićenicu premjesti u drugu udomiteljsku kuću i njoj podmiri dugove. Tužba joj je nedavno odbijena.

Dakle, iako na to više nema pravo, bivša udomiteljica prisiljena je skrbiti o vremešnoj štićenici države. Marija Glumbić očajna je zbog ove situacije koja traje već godinama. I sama je u međuvremenu teško oboljela. Njezin suprug, kaže nam, morat će uskoro na operaciju. Kamo će onda sa ženom koja je formalno na skrbi države, ne zna. U Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku nisu htjeli primiti prije nekoliko dana iako je, doputovavši iz Prekopakre, još jednom došla tražiti rješenje. Odbili su ju jer nije bio uredovni dan.

Otkazali samo udomiteljstvo i naknadu

A ona već gotovo tri godine ne dobiva udomiteljsku naknadu iako skrbi za Elizabetu Moro. Zbog toga je pokrenula sudski postupak protiv države, točnije Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku tražeći da nađu novi dom svojoj štićenici te da joj nadoknade nešto više od 80 tisuća kuna. Toliko je, naime, trebala dobiti od države za period od rujna 2016. do listopada 2018., kada je podnijela tužbu. Međutim, ništa nije dobila do danas.

“Potpuno nezakonito oduzeli su mi dozvolu za obavljanje udomiteljstva. No, kada su već to učinili zašto nisu preuzeli skrb o štićenici Centra za socijalnu skrb Pakrac koja je do tada bila povjerena meni na skrb. Kad mi je stiglo rješenje Centra pripremila sam korisnicu Elizabetu Moro za premještaj u drugu udomiteljsku obitelj. Nitko iz Centra, međutim, do danas nije došao po nju”, priča gospođa.

Sve su štićenike odveli osim jedne žene

“Druge korisnice, koje su do tada bile kod mene, prevezli su, ali Elizabetu nisu. Ne znam uopće je li joj negdje drugdje osiguran smještaj. Zato ju nisam mogla ni sama odvesti u tu drugu udomiteljsku obitelj. Pokušala sam problem riješiti mirnim putem, no nisam uspjela”, opisuje Marija Glumbić koja sa suprugom o gospođi Moro skrbi od rujna 2016. godine. Prije nekoliko mjeseci svoju priču podijelila je i s ekipom Provjerenog. Ni nakon toga ništa se nije promijenilo.

Ranije je, kaže, dobivala 3.280 kuna za potrebe svoje štićenice. Tim novcem pokrivala je troškove njezinih lijekova, hrane, odjeće i drugih potreba. “Ako ju je Centar smjestio kod mene, onda bi ju kao nadležna i stručno osposobljena ustanova trebao na isti način smjestiti u drugu udomiteljsku obitelj. Ja s Elizabetom Moro nisam ni u kakvom odnosu, već je naša veza isključivo uspostavljena na osnovu poslovnog odnosa mene i Centra za socijalnu skrb”, objašnjava gospođa Glumbić. Nije joj sasvim jasno ni zašto je naknadu dobivala do rujna 2016. kada je bez dozvole za udomljavanje ostala u veljači 2015. godine.

Ministarstvo: Nismo nadležni mi već Centar

Iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu skrb na njezinu tužbu uzvratili su tvrdeći kako oni s njezinim problemom nemaju ništa. Sve su svalili na Centar za socijalnu skrb Pakrac koji je gospođa Glumbić, prema njihovom mišljenju, trebala tužiti.

“Premještanje ove korisnice zadatak je nadležnog Centra za socijalnu skrb, no prema našim informacijama gospođa Elizabeta Moro jednostavno ne želi otići iz doma Marije Glumbić. Posljednji put pokušali su ju premjestiti u kolovozu 2017., no ni tada nisu uspjeli. Elizabeta Moro se opirala i nije pristajala na izmještanje, čak je prijetila samoubojstvom ako ju se preseli u drugu udomiteljsku obitelj. Govorila je da joj je lijepo s Glumbićima i da je uz njih našla novu obitelj”, opisali su predstavnici Ministarstva mučne detalje ovog slučaja.

Sud kaže da se mora poštivati volja štićenika

Upravo u činjenici da Elizabeta Moro ne želi napustiti Glumbićeve sud je pronašao i argument kojim je odbio tužbu Marije Glubmić. Naime, Zakon o socijalnoj skrbi propisuje da se korisniku socijalne usluge ne mogu pružiti bez njegovog pristanka. Drugim, riječima, ako Elizabeta Moro ne želi drugu udomiteljsku obitelj, Centar ne može inzistirati na njezinom preseljenju.

Iz toga je sud zaključio kako presudom ne može naložiti premještanje 83-godišnjakinje, ali istovremeno ni bivša udomiteljica ne može više za nju dobivati naknadu jer jednostavno više na to nema pravo. Prilično apsurdna situacija o kojoj gospođa Marija sada još čeka pravorijek višeg suda kojem je uložila žalbu.