Suludi epilog Vijeća za prošlost: Ustaški pozdrav ZDS je neustavan, ali se ponekad ipak može koristiti

Nakon godinu dana Vijeće je izašlo sa svojim preporukama

FOTO: N1 screenshot

Vladino Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima danas se sastalo kako bi utvrdilo preporuke i smjernice kako se odnositi prema simbolima totalitarnih režima. Naime, rok za tu odluku bio je 1. ožujka, odnosno ovaj četvrtak pa su se članovi Vijeća sastali danas u 14 sati u Banskim dvorima. Nakon sjednice predsjednik Vijeća, akademik Zvonko Kusić i premijer Andrej Plenković održali su zajedničku presicu.

Vijeće je odlučilo da se pozdrav Za dom spremni može tolerirati samo u grbu HOS-a i to samo na određenim mjestima i u određenim prilikama. Drukčije korištenje amblema bit će kažnjivo. Osim toga, odlučili su da ne postoji pravna osnova da se zabrani petokraka zvijezda. Kusić je kazao kako ovo nije bilo sporno. “Svi znamo da su ti simboli bili dvoznačni, dio koji se odnosi na antifašističku borbu je nesporan”, kazao je akademik Kusić.

Tolerancija neustavnog

Kusić je kazao da u odlučivanju članova Vijeća nije bilo bitnih prijepora. “Postignut je najveći konsenzus koji je uopće moguće postići o ovom pitanju”, kazao je Kusić dodajući da iako ih često zovu Vijeće za prošlost, smatra da je ovo vijeće za budućnost. Nakon toga se obratio premijer. Kazao je kako je dobio dokumente u kojima su odluke Vijeća i kako je zadovoljan onime što u njima piše.

“Dio dokumenta koji se odnosi na pitanje pravnoga reguliranja simbola totalitarnoga režima je isto dobro napisan”, kazao je i dodao da piše da je postojeći zakonodavni okvir dovoljan, ali se sugerira i evenutalni dodatni okvir. Na pitanje kako to da se tolerira nešto što je neustavno, premijer je rekao da ovdje ništa ne može okarakterizirati kao revizionizam i da osuđuje sve ono što ima veze s ustaštvom i totalitarnim režimima.

ZDS se može koristiti iznimno

“Preporuke ćemo temeljito analizirati i vidjeti kako nam mogu pomoći. Ono što posebno smatram vrijednim je preporuka koja se odnosi na jačanje kapaciteta i sudskih i upravnih da imamo odgovarajuću praksu u konkretnim slučajevima”, kazao je Plenković. Osvrnuo se i na ploču HOS-a u Jasenovcu na kojoj je pozdrav Za dom spremni.

“Pozdrav koji je na toj ploči je suprotan Ustavu Republike Hrvatske i Vijeće je to jasno reklo. Isto tako su uvažili činjenicu da se u striktnim situacijama može koristiti kao iznimka iz posebno prethodno dopuštenje”, kazao je premijer. Na dodatno pitanje kada se to iznimno može koristiti, akademik Kusić je kazao da se može koristiti u grbu HOS-a.

Izdvojili smo najbitnije o cijelom slučaju.

1. Godinu dana od osnivanja

Vijeće je, dakle, osnovano na sjednici Vlade 2. ožujka 2017. godine. Kako je tada rečeno, njihova zadaća bila je “suočavanje s otvorenim povijesno-ideološkim pitanjima o nedemokratskim režimima u Hrvatskoj od početka Drugog svjetskog rata do proglašenja neovisnosti RH”. Rok da vijeće dostavi svoje preporuke bio je 1. ožujka 2018. što je ovog četvrtka.

2. Tko je u Vijeću?

Predsjednik Vijeća je akademik Zvonko Kusić, a Vijeće ukupno ima 17 članova među kojima su povjesničari, politolozi i pravnici. Preporuke na kojima rade nisu se donosile glasanjem već članovi Vijeća koji imaju različito mišljenje, imaju priliku dostaviti svoje mišljenje.

3. Zašto je vijeće osnovano?

Vijeće je, zapravo, osnovano kao odgovor Vlade nakon što su nastali prijepori oko postavljene ploče s natpisom Za dom spremni koja je u studenom 2016. postavljena u Jasenovcu. Na temelju preporuka Vijeća Vlada bi trebala donijeti novi zakon ili izmijeniti postojeći koji bi se bavio totalitarnim simbolima.

4. Što je Vijeće odlučilo o pozdravu Za dom spremni?

U prijedlogu koje je Vijeće prihvatilo stoji da se ustaški pozdrav Za dom spremni može tolerirati samo u grbu HOS-a i to samo na određenim mjestima i u određenim prilikama poput komemoriranja. Svakodnevno isticanje amblema smatra se kažnjivim.

5. Petokraka ostaje prihvatljiv simbol

Vijeće je odlučilo da petokraka zvijezda ostaje prihvatljiv simbol. Pozivajući se na stav Europskog suda za ljudska prava, petokraku neće zabraniti jer “ne predstavlja isključivo totalitarnu vladavinu”. Navodno je to, kako javlja reporter N1 televizije Antonio Zavada, loše primio “desni” dio Vijeća koji su htjeli pronaći pravnu osnovu da se petokraka zabrani.

6. Premijer sada mora odlučiti hoće li slušati Vijeće ili Ustavni sud

U listopadu prošle godine Ustavni sud je odlučio kako je imenovanje “Ulice 10. travnja”, dana kada je osnovana NDH, u slavonskom selu Slatinski Drenovac neustavno. U odluci su istaknuli kako je “dobro poznata povijesna istina’ je da je NDH bila nacistička i fašistička tvorevina i kao takva predstavljala je apsolutnu negaciju legitimnih težnji hrvatskog naroda za vlastitom državom i tešku povijesnu zlouporabu tih težnji. Stoga, sukladno Izvorišnim osnovama Ustava, Republika Hrvatska nije sljednica NDH ni po kojoj osnovi”.

Ustavni sud tada je jasno poručio kako su “tijela javne vlasti, kako na državnoj razini, tako i na razini lokalne i područne samouprave, dužna u obnašanju vlasti voditi računa i o vrijednosnim sadržajima ustavnih načela koja grade identitet hrvatske države. Stoga ona nemaju mogućnost izbora hoće li biti lojalna Ustavu i njegovim temeljnim vrijednostima. Upravo suprotno, njihovo je djelovanje ograničeno Ustavom”.

7. Vijeće je i moglo proizvesti samo tragičan cirkus

O odluci Vijeća koja je neslužbeno procurila u medije pisao je Telegramov kolumnist Dragan Markovina. On piše kako je odluka Vijeća očekivana i kako je uvođenje bilo kakvih iznimki, aludirajući na određena dopuštanja ustaškog pozdrava “Za dom spremni”, nerazumno i govori samo o “tragičnom nedostatku građanske hrabrosti i potpunoj intelektualnoj i moralnoj nedoraslosti onih članova Vijeća koji su ispod takve odluke stavili svoj potpis.” To je jedan aspekt problema, a drugi ništa manji je onaj da se bilo tko, bilo kao pojedinac, grupa građana ili institucija, može staviti iznad zakona, piše Markovina.