Super da se šef ergele maknuo nakon užasa s konjem, ali zašto su mu dosad tolerirali nemale afere

Nakon Telegramovog otkrića Damjanović se povukao. No možda treba objasniti kako je trošio na putovanja i smještao konje HDZ-ovicima

Sad već bivšem ravnatelju Državne ergele Đakovo i Lipik Mirku Damjanoviću (iako njegovu ostavku formalno još treba potvrditi Upravno vijeće na čijem je čelu dr. sc. Zdravko Barać, inače ravnatelj Hrvatske poljoprivredne agencije) skandal s konjem koji je prošle srijede usmrćen u naletu vlaka na pruzi Vinkovci – Zagreb, nije jedini ozbiljniji propust otkako je na čelo Državne ergele došao 5. lipnja 2017. godine.

Tako je prije godinu dana, jednom svom mještaninu (Damjanović živi u Strizivojni, kraj Đakova), također članu HDZ-a, Damjanović dopustio da u Državnu ergelu dovede svog privatnog konja i smjesti ga u tamošnje boksove. Mada postoji mogućnost smještaja konja u tzv. pansion, to se mora obaviti po strogo propisanoj proceduri koja nalaže i veterinarski pregled konja, što u konkretnom slučaju nije bilo urađeno. Kada se priča pročula, Damjanović je na brzinu konja vratio vlasniku i za to nije snosio nikakve posljedice.

Kao što smo pisali, Damjanovića je na mjesto ravnatelja Državne ergele izgurao lokalni, đakovački HDZ. Imao je i potporu aktualnog gradonačelnika Đakova, Maria Mandarića, poznatog po nedavnoj aferi svog pročelnika za financije, Slavka Trohe, koji je nasjeo na prevarantsku e-poruku i uplatio izvjesnom Johnu Smithu 50.000 eura iz proračuna Grada Đakova.

Na mjesto ravnatelja postavio ga đakovački HDZ

Mandarić i đakovački HDZ ”izmislili” su Damjanovića i pomogli mu da na natječaju bude izabran on, a ne vrhunski konjogojski stručnjak, i dotadašnji uspješni ravnatelj Državne ergele, Nidela Korabija, inače jedini Hrvat ikada izabran za glavnog tajnika Svjetske organizacije za uzgoj lipicanaca. Damjanović je, prilikom izbora, na sjednici Upravnog vijeća dobio četiri od pet mogućih glasova; jedini je protiv, kako saznajemo, bio kasnije smijenjeni Damir Agičić, jedno vrijeme i pomoćnik ministra Tomislava Tolušića za veterinarstvo i sigurnost hrane.

Agičić je, kako smo saznali iz izvora bliskih Ministarstvu poljoprivrede, s mjesta predsjednika Upravnog vijeća Državne ergele smijenjen jer je upozoravao na netransparentan rad Mirka Damjanovića. Naime, na zatvorenom dijelu sjednice Vlade Republike Hrvatske, 6. rujna prošle godine, a na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, razriješeni su predsjednik i članovi upravnog vijeća iz kvote koje imenuje Vlada. Tako su iz upravnog vijeća uz Agičića otišli i Željko Vuković i Jozo Miličević, a umjesto njih izabrani su Katarina Glazer, Davor Pašalić i Zdravko Barać, koji je postao predsjednik. Inače, mjesečna naknada koju primaju članovi upravnog vijeća je 2.000 kuna.

Nepotrebna i skupa putovanja u inozemstvo

Agičić je, kako nam je rečeno, upozoravao na česta – i po njegovoj ocjeni – nepotrebna i skupa Damjanovićeva putovanja u inozemstvo gdje je najčešće išao u posjete različitim ergelama. Navodno, na izvještaju o službenim putovanjima nije bilo potrebnih podataka kao što je svrha puta i rezultati koji su ostvareni. Također, Agičić je tražio i konkretne podatke o tome zašto se na imanju Državne ergele uzgajaju poljoprivredne kulture koje nisu potrebne za prehranu konja, a koje su se potom prodavale. Na njegova pitanja po kojoj cijeni su prodavani silaža ili pšenica odgovarano je da je cijena bila tržišna, što zapravo ništa nije značilo, jer tržišna cijene nije fiksna, ona varira i naravno, ovisno o ponudi i potražnji.

U razgovoru s predsjednikom Upravnog vijeća Državne ergele dr. sc. Baraćem u ponedjeljak, rečeno nam je kako će se osim odgovornosti Damjanovića razgovarati i o poslovanju te državne institucije, no u utorak, na naš upit kada će se sjednica upravnog vijeća održati, odgovor nismo dobili. Iz izvora bliskih policiji u Slavonskom Brodu, koja cijeli slučaj istražuje s kolegama iz PU osječko-baranjske, saznali smo da je o naletu vlaka na konja bila obaviještena prošle srijede oko 18 sati.

Leš konja na imanju Damjanovićeva oca

Na mjestu događaja zatekli su dvojicu mladića od kojih im je jedan (vjerojatno Damjanovićev sin), na pitanje čiji je konj, odgovorio da je lipicanac u njegovu vlasništvu. Zato se i dogodilo da su s mjesta nesreće konja teškog 520 kilograma odvukli na imanje Damjanovićevog oca Ilije gdje se nalazio sve do subote predvečer, kada je odvezen u Garčin, u ispostavu tvrtke Agroproteinka, odakle je prebačen u kafileriju u Sesvetski Kraljevac. Prijevoz će platiti Ministarstvo poljoprivrede.

Činjenica da policiji nije rečena istina kako je konj u vlasništvu Državne ergele, ta da je lipicanac s mjesta nesreće odvezen na imanje Damjanovićeva oca, kao i to da je lešina konja ondje bila tri dana, a transport u kaliferiju obavljen tek kada je Telegram saznao za slučaj i nakon što je o tome objavio tekst, navodi na sumnju da se cijeli skandal pokušao zataškati. Policija, rečeno nam je, istražuje slučaj u suradnji s Državnim odvjetništvom.