Superbogati šeici opsjednuti naftom imaju novu metu, državicu obraslu džunglom žele uvući u moćan savez

OPEC predvođen Saudijcima želi da im se pridruži Gvajana, koja ima bogata nalazišta nafte

Truck on ferry boat crossing the Essequibo river in the rainy season along the Linden-Lethem dirt road, Guyana, South America,Image: 781838251, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Zahvaljujući ogromnom nalazištu nafte, mala južnoamerička država Gvajana izgradila je veze s najutjecajnijim svjetskim energetskim tvrtkama, financijerima i vladama. Zainteresiranima se sada pridružila i međunarodna naftna organizacija OPEC, piše Wall Street Journal.

Naime, OPEC želi da mu se Gvajana pridruži i tako postane njegova najnovija članica. Gvajana je zbog ogromnog nalazišta nafte iznenada postala najbrže rastući proizvođač nafte na svijetu, navode izvori.

Saudijski ministar energetike Abdulaziz bin Salman i glavni tajnik OPEC-a Haitham al-Ghais navodno su pozvali Gvajanu da se pridruži OPEC-u. Međutim, Gvajana se ne želi pridružiti, a predsjednik Bharrat Jagdeo rekao je da zemlja mora maksimalno povećati proizvodnju s obzirom na to da se očekuje pad potražnje za naftom u narednim desetljećima.

Gvajana bi postala najmanja zemlja u OPEC-u

“Cilj je izvući što više resursa iz zemlje što je prije moguće s obzirom na to da budućnost nije sigurna”, rekao je Jagdeo. On također navodi da pridruživanje OPEC-u predstavlja rizik za Gvajanu koja bi tako mogla postati podređena Saudijskoj Arabiji i drugim zemljama koje upravljaju globalnom opskrbom i cijenama nafte.

Za OPEC bi pak članstvo Gvajane bio najveći uspjeh u zadnjih nekoliko godina. Gvajana ima za cilj povećati svoju proizvodnju nafte za milijun barela dnevno do 2028., za koliko je de facto lider OPEC-a Saudijska Arabija planirala povećati svoje kapacitete u tom razdoblju.

Ako se Gvajana pridruži, postala bi prva nova članica OPEC-a u pet godina. S manje od milijun stanovnika, bila bi to najmanja zemlja u bloku po broju stanovnika i očekuje se da će postati jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte po glavi stanovnika.

Zemlja na meti brojnih američkih organizacija

Posljednjih godina OPEC, kojim dominira Saudijska Arabija, proširio je svoje članstvo s afričkim zemljama i sklopio savez s Rusijom i drugim proizvođačima u bivšem Sovjetskom Savezu i Aziji pod nazivom OPEC+.

OPEC je sada predložio Azerbajdžanu i Maleziji, koji su saveznici OPEC+-a, da se pridruže grupi kao punopravni članovi kartela, ali njihova je proizvodnja mala i stagnira, rekli su delegati.

Gvajana je zbog nalazišta postala ogromna meta mnogih organizacija. Exxon Mobil i njegovi partneri odobrili su tamošnje naftne projekte u iznosu od više od 40 milijardi dolara, a očekuje se da će pumpati više od milijun barela dnevno do kraja desetljeća.

Zbog nafte im raste prisutnost na globalnoj sceni

To je otprilike jednaka količina nafte koja se trenutno proizvodi na nalazištu Eagle Ford u južnom Teksasu ili nalazištu Bakken u Sjevernoj Dakoti. Od 2015. Exxon i njegovi partneri tamo su pronašli više od 30 velikih nalazišta, s proizvodnjom većom od 360.000 barela dnevno do kraja prošle godine.

Što se Gvajane tiče, kompanije procjenjuju da tamošnji Stabroek Block ima 11 milijardi barela ekvivalenta nafte. Investitori kažu da je to postalo naftno polje koje najviše obećava.

Kako je rasla proizvodnja nafte, rasla je i prisutnost Gvajane na globalnoj sceni. Zemlja je ranije ovog mjeseca izabrana za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Predsjednik tvrdi da nisu dovoljno napredni za OPEC

Njezino gospodarstvo se brzo proširilo i strane investicije su počele pritjecati u infrastrukturne projekte. Radi se uglavnom o potpori elektroenergetskoj mreži i razvoju lučkih operacija.

Rast naftnog sektora potaknuo je slobodniji protok skuplje robe i privukao ulagače da ulažu novac u hotele i restorane u zemlji koja je uglavnom prekrivena džunglom. Međunarodni monetarni fond predviđa da će bruto domaći proizvod ove godine porasti za 37 posto.

Jagdeo je rekao da je OPEC pozvao dužnosnike Gvajane na sastanke u Europi, ali njegova vlada ne vjeruje da je dovoljno napredna da se pridruži te da proizvodnja nije dovoljno velika da utječe na globalna tržišta.

I Brazil je prije nekoliko godina odbio ponudu OPEC-a

“Zvuči pomalo grubo reći da je naša politika izvući što je moguće više nafte iz zemlje što je prije moguće. Ne želimo biti dio OPEC-a u ovom trenutku”, rekao je Jagdeo za Wall Street Journal. Dodao je da, iako Gvajana podupire napore za dekarbonizaciju planeta i smanjenje subvencija za fosilna goriva, vlada također treba ulagati u svoje gospodarstvo.

Predviđa se da će proizvođači izvan OPEC-a povećati proizvodnju za 5,1 milijun barela dnevno, predvođeni SAD-om, Brazilom i Gvajanom, navodi se. S druge strane, članice OPEC+-a će dodati nove kapacitete od 800.000 barela dnevno jer se očekuje da će ulaganja u Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Iraku biti pod utjecajem stanja u Rusiji.

OPEC je u svojoj organizaciji htio i Brazil. Međutim, to mu nije pošlo za rukom jer je južnoamerički proizvođač bio zabrinut da će se morati pridružiti smanjenju proizvodnje, rekli su iz OPEC-a.