Supruga izraelskog premijera mogla bi u zatvor, ali to nije njegov jedini problem; napravili smo pregled svih njegovih afera

Protiv supruge Benjamina Netanjahua podignut će se optužnica

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu attends a weekly cabinet meeting in Jerusalem on July 9, 2017. / AFP PHOTO / POOL / Dan Balilty
FOTO: AFP

Zbog pronevjere oko 100.000 dolara izraelski državni odvjetnik objavio je u petak da će podignuti optužnicu protiv Sare Netanjahu, supruge premijera Benjamina Netanjahua. Sara Netanjahu taj novac utrošila je na nezakonito uređenje službene rezidencije premijera, a zaposlila je i kuharicu koju je plaćala vlada, dok je istodobno naručivala hranu iz skupih restorana i naplaćivala ih državi, što izraelski zakoni zabranjuju.

Zbog toga su izraelski mediji ovaj skandal nazvali “afera obroci”. Zbog nedostatka dokaza tužitelj je, međutim, odustao od cijelog niza drugih optužbi, poput onih da je Sara Netanjahu koristila državna sredstva za kupnju namještaja za njihov privatni dom te za nabavku raznih drugih luksuznih predmeta. Državni odvjetnik Avichai Mandelblit na kraju je optužio Saru Netanjahu za prijevare i kršenja povjerenja, a to joj može donijeti do pet godina zatvora.

Dvije policijske istrage protiv Netanjahua

Istodobno, već se gotovo dvije godine protiv premijera Benjamina Netanjahua vode dvije policijske istrage zbog sumnji na podmićivanje, prijevaru i kršenje povjerenja. U prvom predmetu nazvanom “Slučaj 1000” policija ga je već nekoliko puta saslušavala zbog sumnje da je primao nedopuštene poklone, poput skupih cigara, ružičastog šampanjaca i drugih luksuznih predmeta, od bogatih prijatelja, uključujući izraelskog holivudskog producenta Arnona Milchana.

Zauzvrat, tvrdi policija, Netanjahu im je pogodovao u njihovu poslovanju. U “Slučaju 2000”, istražuju se njegove veze s novinskim magnatom Arnonom Mozesom s kojim je navodno postigao dogovor od kojeg su imale koristi obje strane. Prema tom sporazumu Mozesov list Yedioth Ahronoth, koji posjeduje i Ynetnewsom, trebao je u svojim napisima hvaliti Netanjahua, a on je zauzvrat obećao da će na razne načine pogodovati Mozesovom medijskom izdavačkom carstvu.

Najbliži suradnik krunski svjedok protiv premijera

Zbog toga su istražitelji prisilili Netanjahua da otkrije učestalost i dužinu njegovih telefonskih razgovora s Mozesom. Mediji su objavili kako je Ari Harow, šef osoblja u Uredu premijera, na zahtjev Benjamina Netanjahua i uz njegovo znanje, snimio jedan telefonski kontakt s Mosezom. Snimku tog razgovora, kao i mobitel i osobna računala istražitelji su pronašli i zaplijenili dok su pretraživali stan i urede Ari Harowa. U tom razgovoru Mozes je izravno obećao pozitivno pisanje o Netanjahuu, na što mu je premijer odgovorio: “Ja ću se pobrinuti za vas u vezi s konkurentskim novinama Israel Hayom. ”

Istražitelji sumnjaju da je poslije toga Netanjahu trebao opstruirati poslovne i izdavačke poslove Mozezove konkurencije, među ostalim, ugroziti distribuciju novina što bi moglo eventualno dovesti do ukidanja listova suparničke izdavačke kuće. Pri tomu valja istaknuti da je Sheldon Adelson, izdavač Israel Hayona, bio prijatelj Netanjahua te da ga je zdušno podržavao kao premijera.

Ionako tešku poziciju premijer Netanjahua dodatno je otežao upravo Ari Harow, bivši šef osoblja u Uredu premijera i jedan od njegovih najbližih suradnika. On je, naime, sklopio sporazum s izraelskom policijom i tužiteljstvom da će svjedočiti protiv svog nekadašnjeg šefa i sadašnjeg premijera. Premda je Netanjahu tijekom četiri pemijerska mandata preživio nekoliko istraga zbog raznih skandala, pravni stručnjaci smatraju da bi svjedočenja Harowa napokon moglo biti pogubno za najdugovječnijeg izraelskog premijera.

Policijski obruč sve se više steže

Jedan svjedok iz Ureda premijera potvrdio je policiji da je Harow radio na “vrlo širokom, sivom području” koje se tiču osobnih, obiteljskih i nacionalnih obveza premijera Netanjahua. Harow je pristao svjedoči protiv Netanjahua jer mu je tužiteljstvo obećalo da će za njega tražiti vrlo blagu kaznu u jednom drugom korupcijskom slučaju u koji je bio osobno upetljan. Tek nakon njegova svjedočenja policija je po prvi put u pisanom obliku osumnjičila Netanjahua za podmićivanje, prijevaru i kršenje povjerenja.

Da se policijski obruč protiv Netanjahua sve više steže pokazuje vijest da je policija početkom rujna uhapsila šest osoba osumnjičenih da su dobili mito zbog pogodovanja pri kupovini tri podmornice tipa Delfin te raketnih topovnjača njemačke kompanije TyssenKrupp za izraelsku mornaricu. Uz pet mornaričkih časnika uhićen je David Šimron, rođak i osobni odvjetnik premijera Netanjahau, koji je, kasnije se utvrdilo, zastupao njemačkog industrijskog diva. Vrijednost tog posla trebala je iznositi dvije milijarde dolara.

Premijer koji dominira Izraelom već 12 godina

Zbog izraelske istrage, njemačka vlada je u sporazum o prodaji uključila klauzulu koja omogućuje poništenje ugovora ako se optužbe o mitu slučaju označanem kao “Slučaj 3000” pokažu istinitima. Zbog svega toga u javnosti se postavlja pitanje koliko dugo još Netanjahu može odgađati svoju političku smrt. Posljednjih osam godina Netanjahu je dominirao izraelskom političkom scenom i postao gotovo sinonim za tu državu na svjetskoj političkoj pozornici. Netanjahu je prvi puta izabran za premijera 1996. godine, a trenutačno služi treći uzastopni, a četvrti mandat po redu. Netanjahu je ujedno i najdugovječniji izraelski premijer nakon Davida Ben-Guriona.

Kako su njegove mandate pratile brojne afere koje je on sve uspio nadvladati, mediji su ga, zbog te vještine preživljavanja, nazvali mađioničarem. Istodobno, Netanjahu je pokorio cijelu političku scenu te praktički potpuno marginalizirao lijevu i desnu oporbu, unatoč toga što nikada nije uživao posebnu popularnost među građanima. Međutim, slaže se većina analititičara, nakon najnovijih skandala, politička karijera premijera Netanjahua mogla bi završiti na prilično sramotan način.

U odnosu s medijima kao Trump

Po uzoru na američkog predsjednika Donalda Trumpa, Netanjahu je osudio “lažljive medije”, da su, kako je kazao, organizirali “opsesivni i neprimjereni lovom protiv mene i moje obitelji, kako bi se izvršio državni udar koji bi završio mojim uhićenjem i smjenom”. Netanjahu je pokušao ismijati istrage, rekavši da postoje glasine da će “uskoro mediji zahtijevati da Kaja bude pozvan na ispitivanje.” Kaja je, naime, njegov pas.

Tzipi Livni, bivša ministrica pravosuđa koja se sada nalazi u oporbi, napisala je na Twitteru: “Članovi Netanjahuove Likud partije nisu korumpirani, ali Netanjahu je korumpirao Izrael. Sigurna sam da se mnogi Likudovi birači – pristojni ljudi i dobri građani – osjećaju neugodno “. “Prema izraelskom zakonu, premijer ne mora podnijeti ostavku čak i ako bude osuđen”, objasnio je Barak Medina, profesor Ustavnog prava na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu. “Ipak, ako bi policija podigla ozbiljne optužbe, primjerice za primanje mita i korupciju, tada bi Netanjahua, teško preživio jer će politički i javni pritisak sve više rasti”, zaključio je profesor Medina.

Istragu nazvali ‘lovom na vještice’

Premijerov ured i njegovi pristaše osudili su istrage kao politički lov na vještice. Netanjahu je nazvao optužbe protiv njegove supruge “apsurdnim”, a Ari Harowa, donedavno svog bivšeg najbližeg suradnika, a danas svjedoka protiv njega, prozvao je “serijskim lažljivcem” koji je izmislio “deluzijsku i lažnu priču”. Nije međutim Netanjahu jedini izraelski premijer kojemu prijeti završiti iza rešetaka. Njegov prethodnik, Ehud Olmert prijevremeno je pušten iz zatvora prošlog mjeseca nakon što je odslužio 16 mjeseci kazne zbog primanja mita, prijevare, opstrukcije pravde i povrede povjerenja.

Uz domaće nevolje, Netanjahu je suočen i s ozbiljnim vanjsko političkim problemima. On je odlazak američkog predsjednika Baracka Obame, dočekao s velikim olakšanjem, a izbor Trumpa za predsjednika s oduševljenjem jer je očekivao da će doći do ublažavanju pritiska iz Washingtona. Čak je izjavio da Izrael nikada nije imao iskrenijeg prijatelja od Trumpa te je izrazio zadovoljstvo što Amerika više ne traži od Izraela da popušta pred pritiscima Palestinaca. Netanjahu i njegova Likud partija osvojili su vlast optužujući lijeve stranke za podrivanja sigurnosti Izraela i popustljivost prema Palestincima.

Ni riječi protiv Trumpova skandaloznog ponašanja

Nakon što je došlo do rasističkih demonstracija u Charlottesvilleu u Virginiji, na kojima su neonacisti pjevali : “Židovi nas neće zamijeniti” te skandalozno blagih reakcija Trumpa, službeni Tel Aviv ipak nije reagirao. Tek je kasnije Netanjahu blago formulirao na Twitteru da je “povrijeđen izrazima antisemitizma, neonacizma i rasizma.” Ali Trumpovo ponašanje nije komentirao. To je izazvalo bijes kod većine američkih Židova koji su na predsjedničkim izborima u velikoj većini glasovali za Hillary Clinton, ali ne samo zbog Trumpovih antisemitskih tonovima u kampanji, nego i zbog njihove sklonosti liberalnijim političarima. To je dovelo do razdora između izraelske vlade i dijela židovske dijaspore u SAD.

Dio izraelskih mediji i političkih analitičara upozorava da izostanak kritike Trumpovog sramotnog odnosa spram nenacističkih demonstracija, nije ništo neobično za Netanyahua. Pri tomu podsjećaju na njegov popustljiv odnos spram Viktora Orbana, mađarskog populističkog premijera. Vlada Viktora Orbana optužena je za pokretanje antisemitske kampanje protiv Georgea Sorosa, židovsko-američkog tajkuna mađarskog korijena koji financira liberalne stranke, udruženja i medije, a među njima, i različite izraelske i palestinske organizacije koje podržavaju borbu za ljudska prava.

Popustljiv prema radikalizmu vlada drugih država

Izraelski veleposlanik u Mađarskoj, Yosef Amrani, osudio je takav odnos Orbanove vlade spram Sorosa, no dan kasnije izraelsko ministarstvo vanjskih poslova povuklo je kritike, optuživši Sorosa, koji je preživio holokaust, “da potkopava demokratski izabrane vlade financiranjem organizacija koje im se suprostavljaju te da tako dovodi u neugodnu situaciju židovsku državu”.

Zbog svoje radikalno desne politike Orban je, unatoč svega što se događa u Mađarskoj u odnosu na ljudska prava i medijske slobode, jedan je od najbližih saveznika Netanjahua u Europi. Netanjahu se također, pišu neki izraelski mediji, na sličan način odnosi i prema ostalim radikalno desnim vladama, pa tako, primjerice, ne diže glas ni protiv pokušaja revitalizacije ustaštva u Hrvatskoj, za čije je vlasti tijekom NDH, ubijeno oko 30.000 Židova, od 40.000 koliko ih je bilo prije rata.