Sutkinja je od EU suda tražila da provjeri je li naš Ovršni zakon u skladu s pravom EU-a. Kažu da se neće u to petljati

Sud EU-a neće se petljati u način na koji u Hrvatskoj javni bilježnici donose rješenja o ovrhama

Europski sud u Luksemburgu kaže da nije nadležan provjeravati je li hrvatski Ovršni zakon u skladu s pravom Europske unije. “Kako se u Hrvatskoj provode ovrhe unutarnje je pitanje države članice”, stoji u odluci Europskog suda o kojoj je malo prije izvijestio Vrhovni sud RH.

Postupak na Sudu EU pokrenut je kada je sutkinja Općinskog suda u Novom Zagrebu postavila tzv. prethodno pitanje u postupku što je vođen zbog ovrhe za neplaćenu RTV pristojbu. Protiv vlasnika TV-a ovrhu je pokrenuo HRT. Javni bilježnik donio je rješenje o ovrsi, na koje je gospodin uložio prigovor. Slučaj je tada, prema proceduri što ju propisuje Ovršni zakon, došao na sud. U ovom slučaju radilo se o Općinskom sudu u Novom Zagrebu.

Prekinuto stotinjak sudskih postupaka

Sutkinja je odlučila proces prekinuti kako bi od Suda EU dobila tumačenje usklađenosti Ovršnog zakona s pravom EU-a, odnosno je li provođenje ovrhe na osnovu javnobilježničkog rješenja OK. U međuvremenu, dok se čekala odluka Europskog suda, prekinuto je još stotinjak predmeta po prigovoru protiv rješenja o ovrsi.

Stav Suda EU napeto je iščekivan, tim više što je taj isti sud ranije donio odluku prema kojoj javnobilježnička rješenja o ovrsi Hrvatska ne može slati dužnicima iz drugih europskih zemalja. Njima, prema vrijedećoj uredbi, mogu biti poslane samo sudske presude kojima ih se ovršuje. Zašto bi onda hrvatski građani bili u drugačijem položaju, odnosno zašto ih se diskriminira u odnosu na ostale građane EU-a ovrhama što ih izdaju javni bilježnici, pitanja su koja su postavljena Sudu EU-a.

Javnobilježnička ovrha nije pravedna

“Postupak pred javnim bilježnikom ne nudi jamstvo neovisnosti i nepristranosti i lišen je načela kontradiktornosti postupka. Općinski sud smatra da taj postupak dovodi do neravnopravnosti stranaka u postupku te da su time narušena osnovna načela poštenog i pravičnog suđenja zajamčena Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temelju sloboda”, stajalo je u zahtjevu Općinskog suda u Novom Zagrebu upućenom Sudu EU.

No, kako je Sud EU sada odgovorio da nije nadležan za unutarnju pravnu situaciju u Hrvatskoj, svi ranije prekinuti postupci trebali bi biti nastavljeni po još uvijek vrijedećem Ovršnom zakonu.