Nekad je nužno odabrati stranu

Sutkinja kažnjena jer nije ispunila normu, žalila se Ustavnom sudu da to nije fer. Složili su se

'Radila sam na slučaju Franak koji je bio posebno težak', tvrdi sutkinja Visokog trgovačkog suda

18.02.2020., Zagreb - Svecana ceremonija inauguracije izabranog predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovica.  Miroslav Separovic.
Photo: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL
FOTO: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

Sutkinja Visokog trgovačkog suda dokazala je da ju je Državno sudbeno vijeće (DSV) nepravedno kaznilo zbog neispunjavanja norme. Za 2020. ispunila je tek nešto više od 55 posto, no ona tvrdi da je radila na velikim slučajevima među kojima je bio i ‘slučaj Franak’, pa za ostale nije imala vremena.

To opravdanje joj nije prihvaćeno, već ju je DSV odlučio stegovno kazniti ukorom zbog neurednog obavljanja sudačke dužnosti. Sada je pak Ustavni sud tu kaznu ukinuo utvrdivši da očitovanje sutkinje oko rada na složenim predmetima nije uzeto u obzir, odnosno da postupak koji je protiv nje proveden nije bio pravedan.

Nabrajala slučaj Franak, bolest, pandemiju…

Inače, oko sudačkih normi puno je prijepora, pa je ova odluka Ustavnog suda posebno važna. Norme su bile i jedna od glavnih tema u programu novog predsjednika Vrhovnog suda RH, suca Radovana Dobronića. Kako je i sam bio prijavljen zbog neispunjavanja norme ukazivao je da je radio na teškim predmetima. Tražio je da se ne miješaju ‘kruške i jabuke’, odnosno da se ne zaključuje kako sudac nije ispunio normu bez da se sagleda složenost slučajeva koje je rješavao. No, sve mu to nije pomoglo.

I ova sutkinja Visokog trgovačkog suda RH pravdala se na isti način. Nakon što joj je predsjednik ukazao da je za 2020. ispunila svega 55,13 posto norme objasnila je da je radila na teškim slučajevima, među kojima je bio i slučaj Franak.

“Tim je postupcima trebalo posvetiti izuzetnu pažnju i zahtijevali su puno vremena i rada”, navela je u svom očitovanju. Ukazivala je i da je imala ozbiljnih zdravstvenih problema, kao i da je pandemija otežala rad svima, pa tako i sucima.

Prijava Državnom sudbenom vijeću

No, njezin šef, novi predsjednik Visokog trgovačkog suda Ivica Omazić, čim je u kolovozu 2021. preuzeo dužnost, ipak ju je prijavio DSV-u. Prijava je, doduše, bila napisana još za mandata prošlog predsjednika Marija Vukelića kojem je sutkinja iznijela sve argumente za neispunjavanje norme.

“Dobila sam odluku prema kojoj sam ispunila samo 55,13 posto norme, no nije bilo utvrđeno da je to bilo neopravdano. Zato kasnije nisam podnosila prigovor na prijavu, nisi sam mislila da će protiv mene biti pokrenut stegovni postupak. Tim više što je u odluci pisalo da sam radila na posebno složenim predmetima”, navela je u ustavnoj tužbi.

Stegovni postupak kreće iznova

Zamjerila je DSV-u jer tijekom stegovnog postupka uopće nije želio saslušati njezine argumente. Nije joj bilo dopušteno da pokaže predmete na kojima je radila, već je, tvrdi, odluka o kazni donijeta isključivo na osnovu prijave novog predsjednika Visokog trgovačkog suda.

Nakon što je kažnjena, žalila se Ustavnom sudu koji je zaključio kako DSV nije proveo pravedan postupak.

“Došlo je do povrede načela jednakosti postupka, odnosno povrede prava na pravično suđenje. Odbivši pogledati spise na kojima je sutkinja Visokog trgovačkog suda radila, DSV je odbio sagledati specifične i konkretne okolnosti njezinog slučaja, odnosno rada na ispunjavanju sudačke norme”, naveo je Ustavni sud ukidajući odluku DSV-a o kazni za ovu sutkinju. Stegovni postupak sada će morati krenuti iznova.