Sutkinja priznala da štrajk nije predviđen zakonom, ali ideju da ga se spriječi nazvala napadom na demokraciju

Suci su, nezadovoljni plaćama, odlučili manje-više obustaviti rad

FOTO: N1

Jutros je počeo štrajk sudaca, koji neki nazivaju “bijelim štrajkom”, i trajat će sljedeća dva tjedna, do 19. svibnja. Sami suci štrajk nazivaju “mjerama upozorenja”, a u sljedećem razdoblju neće raditi u e-spisu, neće se provoditi registracija novih pravnih subjekata, rješenja o nasljeđivanju niti primjerice, razvod braka.

Sutkinja Tijana Kokić, potpredsjednica Udruge hrvatskih sudaca, danas je u N1 Studiju uživo govorila o štrajku, kazavši da su se suci za te mjere odlučili jer su one najvidljivije. Rekla je da od predsjednika Vrhovnog suda ne očekuje stegovne postupke za suce koji štrajkaju, a što se tiče ministarstva još ne zna.

‘Tu smo na opasnom terenu’

Spomenula je današnju izjavu državnog tajnika u Ministarstvu pravosuđa i uprave Jure Martinovića u kojoj je rekao da se zakoni u vezi sudaca mogu mijenjati. Gostovao je danas u HRT-ovoj emisiji “U mreži prvog”, gdje je komentirao štrajk sudaca.

“Mi nemamo alata kojima se možemo miješati u sudbenu neovisnost, niti se želimo miješati. No, u upravljačkom smislu, mi imamo stanovite potencijale, s obzirom na to da mi uređujemo zakone, a kompletno funkcioniranje sudova je uređeno zakonima”, izjavio je jutros kao odgovor na pitanje voditelja ima li država alate da spriječi bijeli štrajk.

Kokić je takvu izjavu nazvala “izravnom prijetnjom demokraciji”. “Ako izvršna vlast može mijenjati zakone da ušutka suce i da bi ih mogao stegovno goniti, kontrolirati… To je izravna prijetnja demokraciji”, rekla je Kokić.

Priznala da zakon štrajk ne predviđa

“Konstantno se već godinama intervencijama kroz razne zakone pokušava nametnuti teza da je Ministarstvo pravosuđa naš poslodavac. Čelnik sudbene vlasti je predsjednik Vrhovnog suda i u rangu je Sabora, predsjednika države… Ministarstvo pravosuđa je grana izvršne vlasti koja je namijenjena kao podrška sudbenoj vlasti, a ne netko tko to kontrolira. Tu smo na opasnom terenu”, rekla je dalje sutkinja.

U nastavku na tu temu, Kokić je rekla da je ustavna tužba uvijek na raspolaganju, u slučaju da se suce pokuša prisiliti da rade. “Ako ni tako ne dobijemo pozitivno mišljenje, uvijek imamo mogućnost ići prema tijelima EU i Vijeća Europe koji imaju druge mehanizme. Trenutno je jasno što EU misli o nedemokratskim postupcima koji se odvijaju u Poljskoj i Mađarskoj. Nadamo se da Hrvatska neće biti treća na tom popisu”, govori.

“Mi smo treći stup vlasti. Zakoni ne predviđaju da mi štrajkamo, ali ovdje je demokracija u pitanju”, govori Kokić dodajući da ih se 24 godine ignorira i pokušava ih se smjestiti negdje gdje im nije mjesto. “Mi uskoro nećemo trebati mjere, štrajk, što god, jer nećemo imati s kime raditi. Naši suradnici odlaze”, upozorava.