Sve čudniji istupi Scholzovog generala: 'Ne bih rekao da su Ukrajinci izveli protuofenzivu'; Stručnjaci: 'Besraman je'

Glavni njemački general to je iskoristio kao opravdanje za oklijevanje Berlina da šalje oružje Ukrajini

04 March 2022, Brandenburg, Schwielowsee: Chancellor Olaf Scholz (SPD), walks in the Forest of Remembrance next to Eberhard Zorn (l), Inspector General of the Bundeswehr, and Colonel Markus Beck (r) of the Bundeswehr Operations Command during a visit to the Bundeswehr Operations Command. It is the chancellor's first visit to the Bundeswehr. Photo: Michael Kappeler/dpa (Photo by MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Michael Kappeler/dpa (Photo by MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Najviše pozicionirani njemački general Eberhard Zorn našao se na udaru žestokih kritika nakon što je u intervjuu, u jeku ruskih neuspjeha na ukrajinskom ratištu, ustvrdio da je Rusija sposobna otvoriti drugi front, i to protiv samih država članica NATO-a, što je predstavio kao razlog za oklijevanje Berlina da pošalje dodatne količine oružja Ukrajini. Stav šefa njemačke vojske, koji su kritizirali brojni uvaženi vojni stručnjaci, mogao bi objasniti nevoljkost njemačke vlade da ispuni ukrajinske zahtjeve za slanjem modernijeg oružja.

Zorn je u intervjuu za magazin Focus prije dva dana konstatirao kako bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao otvoriti drugu frontu sukoba ustvrdivši kako bi do napada moglo doći kod Kalinjingrada, na Baltičkom moru i finskoj granici. “Iako je oko 60 posto ruske vojske u Ukrajini, Rusi i dalje imaju neangažirane sposobnosti”, rekao je glavni njemački general dodavši da Putin ne bi imao problema s brojem vojnika ako bi naredio opću mobilizaciju.

“Začuđujuće loša analiza ruskih sposobnosti”, uzvratio je Zornu bivši zapovjednik američkih snaga u Europi Ben Hodges naglasivši da takav stav “nažalost odražava razmišljanje većine njemačke ‘elite'”. “Finska sama bi razbila ruske snage dok bi Litva i Poljska u tjedan dana smlavile Kalinjingrad”, konstatirao je Hodges, koji je nedavno ustvrdio da svjedočimo “početku kraja Putinovog režima, ali i same Rusije”.

‘Pokušavaj opravdavanja vlastitih strahova’

Drugi vojni stručnjaci također su ostali začuđeni Zornovim komentarima. Gustav Gressel, sigurnosni stručnjak u Europskom vijeću za međunarodne odnose, za Telegraph je rekao da su tvrdnje čelnika njemačke vojske “pokušaj opravdavanja vlastitih strahova”. “Socijaldemokrati ne žele dostaviti još oružja i sada izvlače izgovore”, ustvrdio je Gressel.

Istraživač u odjelu ratnih studija na Londonskom kraljevskom sveučilištu Rob Lee smatra da su Zornove izjave “bizarne” napomenuvši kako je Rusija od travnja ovisila o volonterima i rezervistima. Naglasio je i kako je jedna od elitnih postrojbi Kremlja “značajno oslabljena” u Harkivu.

Zorn je u intervjuu također propitkivao značaj teritorija koji je Ukrajina vratila u protuofenzivi proteklih dana tvrdeći kako napade kijevskih snaga ne bi nazvao protuofenzivom i da sumnja da će Ukrajina moći nastaviti napredovati jer “im nedostaje ljudstva”. Konstatirao je i da njemačka vojska ne može više slati oružje Ukrajini. “Sve što smo dali, treba i nama”, kazao je.

Berlin ovih dana najavio slanje oružja

Za razliku od Zorna, vojni stručnjaci diljem svijeta hvalili su ukrajinsku protuofenzivu, te su neki od njih konstatirali kako će je buduće generacije časnika proučavati.

Službeni Berlin i kancelar Olaf Scholz, kojeg već neko vrijeme kritiziraju zbog oklijevanja sa slanjem oružja, ipak izgleda ne dijeli u potpunosti mišljenje glavnog generala. Scholz je jučer, nakon Zornovog intervjua, rekao da će Njemačka “pomagati Ukrajini koliko god bude potrebno”. “Pomažemo vojnom opremom, streljivom, obukom ukrajinskih vojnika jer njihova je borba i naša borba”, rekao je kancelar. Njegova ministrica obrane Christine Lambrecht najavila je da će brzo isporučiti oklopna vozila Kijevu, a najavila je i slanje dva nova višestruka raketna lansera Mars-II te 200 raketa i 50 terenskih vozila tipa Dingo. No, za sada neće isporučiti borbene tenkove Leopard-2 koje Ukrajina uporno traži. Njemačka je nedavno dostavila i četiri tenka Gepard s protuzračnim topovima.

Zbog njemačkog oklijevanja nedavno je jedan neimenovani dužnosnik Pentagona za list Die Welt izjavio da administracija predsjednika Joea Bidena “ima određene sumnje” prema Njemačkoj. Telegraph podsjeća da je u siječnju, mjesec dana prije početka ruske invazije, zapovjednik njemačke ratne mornarice Kay-Achim Schönbach bio prisiljen dati ostavku nakon što je tadašnje najave invazije nazvao “besmislicom” i napomenuo da bi Zapad prema Putinu trebao imati poštovanja jer ga ruski predsjednik zaslužuje.