Sve je jasnije da je pokušaj mirenja Amerike i Sjeverne Koreje stvarno propao, novi sukobi rapidno eskaliraju

Trump je ipak otkazao dugo planirani posjet državnog tajnika Mikea Pompea Pjongjangu

North Korea's leader Kim Jong Un (L) walks out with US President Donald Trump (R) to face the media after taking part in a signing ceremony at the end of their historic US-North Korea summit, at the Capella Hotel on Sentosa island in Singapore on June 12, 2018.
Donald Trump and Kim Jong Un became on June 12 the first sitting US and North Korean leaders to meet, shake hands and negotiate to end a decades-old nuclear stand-off. / AFP PHOTO / POOL / Anthony WALLACE
FOTO: AFP

Dogovor o denuklearizaciji Sjeverne Koreje koji su pompozno postigli za summita u Singapuru 12. lipnja američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski vođa Kim Jong-un po svemu je sudeći pred propašću. Kako je objavio Washington Post predsjednik Donald Trump u posljednji je trenutak otkazao dugo planirani posjet državnog tajnika Mikea Pompea Pjongjangu jer je primio “ratoborno pismo” Kim Yonga Chola, drugog čovjeka Sjeverne Koreje, koji je do sada vodio pregovore s američkom stranom.

Washington Post je, pozivajući se na dva neimenovana viša dužnosnika američke administracije, objavio je kako su poruke u pismu bile doduše “vrlo nejasne”, ali i zabrinjavajuće te da su zbog toga Trump i Pompeo odlučili odustati od putovanja koje je bilo planirano za kraj prošlog tjedna. Za posjete Pjongjangu Pompeo je namjeravao predstaviti sjevernokorejskim pregovaračima Stephena Bieguna, novog posebnog izaslanika američkog predsjednika za Sjevernu Koreju.

Prekinui pregovori SAD-a i Sjeverne Koreje

Tom odlukom praktički su prekinuti pregovori o razoružavanju između Washingtona i Pjongjanga i veliko je pitanje hoće li se i kad nastaviti. Istodobno, time je doveden u pitanje i kompletan mirovni proces na Korejskom poluotoku. U obrazloženju odluke o otkazivanju posjete predsjednik Trump javno je priznao kako se proces denuklearizacije koji je dogovorio s Kimom ne odvija na predviđeni način niti usuglašenim tempom.

Trumpove optužbe potvrdila je i Međunarodna agencija za atomsku energiju koja je objavila da Sjeverna Koreja još uvijek razvija nuklearno oružje. Do sada je međutim predsjednik Trump ustrajavao na tvrdnjama kako razgovori sa Sjevernom Korejom vrlo dobro napreduju. Problem je što Sjeverna Koreja ne želi poduzeti konkretne korake u denuklearizaciji dok SAD ne učine recipročne ustupke kao znak dobre volje.

Pjongjang traži da se najprije potpiše Deklaracija o miru i završetku Korejskog rata kao dio sigurnosnih jamstava namijenjenih poticanju njenog odricanja od nuklearnog oružja i balističkih raketa. No, Trump kaže da će se sankcije ukinuti, potpisati Mirovni sporazum i da će dati ostale ustupke tek nakon što se uvjeri u napredak procesa denuklearizacije. U Washingtonu su uvjereni da bi sankcije, koje su iznimno bolne za Pjongjang, trebale potaknuti Kim Jong-una na mekši i kooperativniji pristup pregovorima.

Za preokret najzaslužnija Kina

Predsjednik Trump bio je do sada siguran da će Kim Jong-un pristati na sve njegove uvjete jer se Sjeverna Koreja, zbog rigoroznih sankcija, našla pred ekonomskim kolapsom. Sada je međutim, posve neočekivano, došlo do obrata. Kim je odjednom iz temelja promijenio svoja dosadašnja prilično popustljiva stajališta, a za takav preokret najzaslužnija je Kina, a donekle i Rusija.

Te su dvije zemlje, kako bi se osvetile Trumpu za njegov kako ističu, neprijateljski odnos spram Pekinga i Moskve, počele tajno kršiti sankcije pa sada svakim danom u Sjevernu Koreju stiže sve više nafte i hrane. To je, dakako, odmah ohrabrilo i potaknulo Kima da u potpunosti promijeni svoj odnos spram Donalda Trumpa.

Zbog toga predsjednik Trump za iznenađujući preokret nije optužio Pjongjang već izravno Peking. Nekolicini stranih diplomata kazao je kako “nije zadovoljan napretkom” u pregovorima sa Sjevernom Korejom, a na Twitteru je zapisao kako ” Kina zbog našeg strožeg trgovačkog stava, više ne pomaže u procesu denuklearizacije”.

Kina se osvećuje Trumpu zbog carina

Zapadni diplomati procjenjuju da je Kina, bijesna što je Trump započeo trgovinski rat s Pekingom, sada “manje zainteresirana za podupiranje procesa denuklearizacije” te je odlučila odgovoriti ne samo uvođenjem carina na američke proizvode nego i odustajanjem od pritiska na Sjevernu Koreju. Peking je neko vrijeme usko surađivao s Washingtonom te je strogo poštivao sankcije UN-a, no sada je promijenio svoju politiku te je očito da Kina više nije partner SAD-a u pokušaju razoružavanja Sjeverne Koreje.

Premda Kina zbog vlastitih nacionalnih interesa također želi denuklearizaciju Sjeverne Koreje, ipak joj je sada prioritet kazniti Trumpa zbog započinjanja trgovinskog rata. Osim toga Peking želi pokazati Washingtonu da se više ništa u Aziji, pa ni na Korejskom poluotoku, ne može događati bez kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lu Kang priopćio je pak kako je kineska strana “ozbiljno zabrinuta zbog neodgovornog čina” otkazivanja posjete američkog državnog tajnika Pjongjangu.

Povratak na ratobornu i uvredljivu retoriku

Najnoviji napisi koji su se posljednjih dana pojavili u sjevernokorejskim medijima koji su se u napadima na SAD vratili na staru ratobornu i uvredljivu retoriku, najbolji su pokazatelj kako je došlo do novog, opasnog zaoštravanja između Washingtona i Pjongjanga. U nedjelju su se žestoko okomili na SAD optužujući Washington da je instalirao rakete u Japanu kojima je cilj glavni grad Pjongjang.

“Takva djela dokazuju da su SAD spremne počiniti zločin ako ne uspije u realizaciji scenarija nepravedne denuklearizacije Demokratske narodne republike Koreje. Zbog toga zaslužuju nemilosrdnu Božju kaznu”. Upozorili su također da Sjeverna Koreja “ne može prihvatiti američke dvostruke standarde da s jedne strane pregovaraju s osmjehom na licu, a s druge strane njihove specijalne postrojbe tajno uvježbavaju ubojstva.”

Sjevernokorejski mediji optužili su također Washington da je kriv što je došlo do napetosti između Kine i SAD-a, posebno zbog toga što ograničava kineske investicije u SAD i zabranjuje vladinim organizacijama korištenje kineskih mobilnih komunikacijskih tvrtki kao što su Huawei i ZTE. U časopisu Uriminzokkiri ponovno se kritizirala američka vojna nazočnost u Južnoj Koreji.

Kina pojačava svoj utjecaj na Sjevernu Koreju

Istodobno, ne slučajno, dakako, Kina je pozvala UN na ublažavanje sankcija koje su uvedene Sjevernoj Koreji što je jasan znak da je odlučila pomoći Pjongjangu i tako istodobno povećati svoj utjecaj na tu zemlju.

Pretpostavlja se da je kineski predsjednik Xi Jinping obećao Kim Jong-unu pružiti gospodarsku pomoć te ga tako ohrabriti na tvrđi odnos spram SAD-a. Očekuje se također da će 9. rujna predsjednik Xi Jinping napokon prvi puta posjetiti Pjongjang gdje će nazočiti proslavi obljetnice državnosti i vojnoj paradi. Satelitske snimke sugeriraju da se priprema velebna parada koja bi ponovno trebala demonstrirati svoju vojnu moć Sjeverne Koreje.

Najpogođenija je Južna Koreja

“Očekujem da će posjet Xi Jinpinga značajno poboljšati bilateralne odnose između Kine i Sjeverna Koreje”, izjavio je Lu Chao, ravnatelj Instituta za granični studij na Liaoningovoj akademiji društvenih znanosti. Inače, Kim Jong-un ove je godine tri puta posjetio Kinu kako bi osigurao potporu Pekinga. Najviše je takvim nepovoljnim razvojem događaja pogođena Južna Koreja koja je vjerovala da je napokon otklonila od sebe nuklearnu opasnost iz Sjeverna Koreje.

Trumpova odluka o odgodi Pompeovog putovanja bila je vrlo frustrirajuća za predsjednika Moon Jae-ina koji će uskoro posjetiti Pyongyang u sklopu globalnih diplomatskih napora za rješavanje krize na Korejskom poluotoku. Južnokorejski ministar vanjskih poslova Kang Kyung je izrazio žaljenje zbog odgađanja posjeta Mikea Pompea u Sjevernoj Koreji zahtijevajući od svojih strana da nastave raditi na denuklearizaciji i uspostavi mira na Korejskog poluotoka.