Sve je više indicija da Libija postaje novo središte ISIS-a. Kalifat je upravo ondje prebacio važnije zapovjednike iz Iraka i Sirije

Većina boraca ISIS-a u Libiji su stranci, tvrdi obavještajac iz Misrate

Visoki zapovjednici Islamske države prebačeni su Libiju iz Iraka i Sirije, tvrdi dužnosnik libijske obavještajne službe, a prenosi BBC.

Sve veći broj stranih boraca pristiže u grad Sirte, poznat i kao rodno mjesto bivšeg libijskog diktatora Muamara Gadafija. Islamska država zauzela je Sirte početkom prošle godine, a nesuglasice libijskih vlasti sprječavaju učinkovitu borbu protiv te terorističke organizacije.

Većina boraca su stranci

Ismail Shukri, šef obavještajaca u gradu Misrati kaže da sve više stranih boraca dolazi u Sirte. “Većina, oko 70%, boraca ISIS-a su stranci. Većinom su to Tunižani, zatim Egipćani, Sudanci i jedan manji broj Alžiraca”, rekao je Shukri.

“Tu treba pribrojiti Iračane i Sirijce. S tim da većina Iračana potječe iz raspuštene vojske Sadama Huseina. Neki pripadnici ISIS-a, a posebno važni pripadnici, dolaze ovamo. Oni vide Libiju kao sigurno utočište”, uvjeren je Shukri. On dodaje da viši zapovjednici ISIS-a sklanjaju se u Libiju zbog sve češćih zračnih napada u Iraku i Siriji.

Vlasti u Misrati tvrde da pripremaju ofenzivu protiv Islamske države u Sirti, ali reporteri BBC-a kažu da na prvoj crti bojišnice nisu vidjeli znakove priprema za napad. U gradu Abugreinu, kao posljednjoj crti obrane protiv ISIS-a, nema očitih znakova neizbježnog sukoba, kako to predstavljaju vlasti u Misrati.

Mi Libijci ćemo se boriti

Zapovjednici u Abugreinu kažu da raspolažu s oko 1.400 vojnika, što je manje od polovice pripadnika ISIS-a u Sirti. Muhamed el-Bajudi, zapovjednik 166. bataljuna, kaže da ne mogu pobijediti ISIS bez međunarodne pomoći. “Sigurno bismo prihvatili NATO-vu pomoć, ali samo zračni napadi ne mogu pobijediti ISIS. Vojsci je potrebna logistička pomoć”, kaže el-Bajudi.

Međunarodno djelovanje u Libiji je problematična tema. S jedne strane, SAD je priznao da su barem jednom poslali pripadnik specijalnih postrojbi u Libiju, a i neke druge članice NATO-a pregovaraju s lokalnim skupinama kako bi osigurali saveznike za borbu protiv ISIS-a. Međutim, borci u Abugreinu odbijaju mogućnost stranih vojnika na bojnišnici. “Mi Libijci ćemo se boriti. Nema potrebe za stranim postrojbama”, kaže el-Bajudi.

Zapadne vlade imaju sve manje strpljenja, ali predložene aktivnosti i dalje nisu pokrenute s mrtve točke. Jedna od takvih je oko 6.000 NATO-vih savjetnika pod vodstvom Italije što bi trebali organizirati obuku libijskih vojnika. Najveća prepreka su podjele libijske vlasti. Naime, državom vladaju dvije suprotstavljene garniture vlasti: islamisti u Tripoliju i međunarodno priznata vlada na istoku države u Tobruku.