Sve je više neodgovorenih pitanja u slučaju monstruma koji je pobacao svoju djecu. Evo pregleda

Što znamo o slučaju i što je još uvijek ostalo nepoznato

Jutros su stigle nove informacije o užasnom događaju na Pagu, gdje je otac, 54-godišnji Josip Rođak, s balkona prvog kata obiteljske kuće bacio svoje četvero djece. Najteže ozlijeđena djevojčica sinoć je prevezena u Zagreb. Život joj je i dalje ugrožen, ali trenutno je stabilno. Jučer kasno navečer počela je obrada oca, koji je jutros je priveden na ispitivanje u DORH. Pojavili su se i novi detalji o njegovom životu prije jučerašnjeg zvjerskog napada. Evo detaljnog pregleda svega što dosad znamo o jezivom slučaju u kojem ima sve više neodgovorenih pitanja.

1. Kako je najteže ozlijeđena djevojčica?

Sedmogodišnjakinja, najteže ozlijeđena od četvero djece koju je otac bacio s balkona, sinoć je prevezena na daljnje liječenje u Klinički bolnički centar Zagreb. Iako je bio spreman Vladin zrakoplov koji ju je trebao prebaciti u Zagreb, pretrage su pokazale da zbog pneumokraniuma, odnosno pritiska zraka u lubanji, ne može putovati avionom pa je prevezena sanitetskim vozilom. Tijekom noći njezino stanje nije se pogoršalo, rekao je zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Milivoj Novak. Ona je i dalje životno ugrožena, ali stanje joj je stabilno. Još uvijek je na respiratoru i ima teške ozljede glave, grudnog koša i trbuha.

Dr. Novak još je sinoć rekao je da je sedmogodišnjakinja stabilno, te kako vjeruje da će biti dobro. ”U Zadru su medicinski obavili jako dobar posao, zbrinuta je vrlo dobro, što ne znači da je ona u dobrom stanju. Teško je ozlijeđena, ima povrede glave, grudnog koša i trbuha. Stanje je stabilno, na aparatu je za disanje, kontrolira se disanje i cirkulacija. Nadamo se da će sve biti dobro. Ozljede lica će se zbrinjavati u petak, sada je osnovni problem glava. Vjerujem da će biti dobro, iskreno se nadam”, rekao je dr. Novak, i dodao kako je najbitnije sačuvati mozak, kao najvažniji organ čovjekovog tijela, te da djevojčica dobiva lijekove da se smanji otok mozga. Djevojčica je u induciranoj komi. Dr. Novak je rekao kako se svi nadaju da će se djevojčica izvući bez posljedica, a da će se bolje prognoze moći dati kroz nekoliko dana.

2. U kakvom su stanju ostala djeca?

Osmogodišnjakinja koja je zadobila nagnječenje tijela, prsa i glave danas je operirana u zadarskoj općoj bolnici. Operacija je počela jutros u 8 sati i trajala do 9:20 sati. Portal 24 sata javlja da je operacija prošla dobro, a djevojčica se sada oporavlja. “Ova operacija bila je neophodna kako bi se stabilizirale kosti lica djevojčice. Odradili su je naš anesteziolog i maksilofacijalni tim”, kazao dr. Edi Karuc, zamjenik ravnatelja Opće bolnice Zadar.

Trogodišnjem dječaku liječnici će danas izvući zrak iz pluća, a petogodišnja djevojčica ima lakše tjelesne ozljede. Dr. Karuc, koji je primio ozlijeđenu djecu, za Novu TV je rekao da nikada nije vidio ništa slično. “Na moju i našu sreću, nikada ništa slično nismo vidjeli. Anesteziolog sam već 20 godina, a ovako nešto nismo vidjeli. Nema gore stvari nego kad vam hitna medicinska pomoć dovede takav jedan smotuljak sav krvav, koji čak od teških trauma i ne plače. Ali moram reći da smo doista to vrhunski obradili. Ovim putem se zahvaljujem svim mojim djelatnicima koji su stvarno napravili pravi posao”, kazao je.

3. Što će biti s ocem?

Sinoć iza 23 sata Josip Rođak priveden je u Policijsku upravu zadarsku. Policija ga je prijavila za četverostruko teško ubojstvo u pokušaju, rekla je glasnogovornica zadarske policije Ivana Grbin. Rođak je jutros priveden u Županijsko državno odvjetništvo na ispitivanje. HRT javlja da se branio šutnjom. Tijekom prijepodneva će izaći pred suca istrage, koji će odlučiti o istražnom zatvoru. Jučer je ispitan na policiji gdje se također branio šutnjom. Tereti ga se za četverostruki pokušaj teškog ubojstva, za što je predviđena zatvorska kazna od 15 do 40 godina.

Zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Zadru, Duško Berović, rekao je da su Rođaku na policiji uzeli krv i urin. “Radi utvrđivanja svih okolnosti događaja Županijsko državno odvjetništvo u Zadru dalo je nalog za uzimanje krvi i urina te uzimanje otisaka prstiju i biološkog materijala od uhićenog 54-godišnjaka, a naložit će i druga potrebna vještačenja te provesti dokazne radnje i poduzeti radnje prema zakonskim propisima o postupanju s uhićenim osobama”.

Sudac Vrhovnog suda Damir Kontrec jutros je gostovao na N1 televiziji, gdje je rekao da bi se moglo dogoditi da otac ne odgovara za zlodjelo. “Mora se provesti odgovarajuće vještačenje, i ako se utvrdi da je otac neubrojiv, onda postupak ide u drugom pravcu, onda će se utvrditi da on kao neubrojiva osoba ne može odgovarati za to, te će se ići ka tome da ga se smjesti u odgovarajuću ustanovu, no to treba pričekati.”

4. Što se zna o obitelji?

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić potvrdila je da se obitelj na otok doselila iz kontinentalne Hrvatske. “Oni su na Pag došli s područja virovitičkog Centra za socijalnu skrb, prema prvom kontaktu nije bilo naznaka o agresivnosti od strane oca. Centar za socijalnu skrb imao je nadzor nad obitelji zbog konfliktnih odnosa sa starijom kćeri iz prvog braka, ne znam kojeg supružnika, u smislu nekih poremećaja starije djevojčice”, rekla je ministrica jučer.

Danas su se pojavile nove informacije o najstarijoj kćeri supruge Josipa Rođaka, 18-godišnjakinji koju je dobila u prvom braku, a nalazi se u Domu za nezbrinutu djecu u Rijeci. Osobe bliske djevojci za Jutarnji list su ispričale da je ona naslućivala tragediju, budući da je, živeći u kući s majkom i očuhom bila izložena verbalnom i fizičkom nasilju. “Toj djevojčici nije bilo lako odrastati u disfunkcionalnoj obitelji. Dosta je vremena provela u domu iz kojeg je često bježala. Malecka se znala požaliti da su je roditelji strpali u dom kako im ne bi smetala dok se iživljavaju nad ostalom djecom. I žalila je što s njom u dom nisu otišle i sekice da se spase”, rekla je za Jutarnji list obiteljska prijateljica supružnika iz Paga. Dodala je da joj se supruga uhićenog žalila da joj je život s mužem sve teži “jer mu prioritet nisu djeca nego auti”.

Jučer se javio vlasnik kuće u kojoj je obitelj živjela, 85-godišnji Bernard Maričević, očevidac užasnog događaja koji je prvi priskočio upomoć djeci. On je potvrdio da je majka za vrijeme napada bila u kući, a otac je, nakon cijelog užasa, sjeo u auto i navodno se odvezao na policiju. “Pobjegao je u auto čim ih je bacio. Čim je to napravio sjeo je u auto i otišao u policiju. Djecu smo nosili, ja i susjed. U kriminalnom su stanju bili”, ispričao je te dodao da s podstanarima dosad nije imao nikakvih problema.

Mediji pišu da je Josip Rođak, porijeklom iz Vitovitice, neko vrijeme radio u Njemačkoj prije nego što se zaposlio kao noćni čuvar u kampu u Šimunima na Pagu. Šef recepcije kampa u kojem je Rođak radio za Jutarnji list rekao je kako nije primijetio da s njim nešto nije u redu. Rođak je navodno odradio nekoliko uzastopnih noćnih smjena, pa je od ponedjeljka trebao biti slobodan tjedan dana. Šef recepcije demantirao je priče kako su ga zaposlili zato da bi mu pomogli jer je imao četvero djece, i rekao kako je ovaj bio dobar radnik.

5. Što je radio Centar za socijalnu skrb?

Štefica Karačić, predsjednica udruge socijalnih radnika i šefica inspekcije koja provodi stručni nadzor nad zadarskim Centrom za socijalnu skrb zbog slučaja s Paga, rekla je da je inspekcija obavila uvodni razgovor s ravnateljicom, a u pravi nadzor tek kreće. “Nadzor će trajati nekoliko dana. Vjerujemo da ćemo danas obaviti te razgovore koje trebamo i napraviti uvid u dokumentaciju. Dio dokumentacije ćemo uzeti sa sobom da možemo to na miru analizirati i onda slijedi davanje mišljenja s prijedlogom za stručni nadzor”, objasnila je za N1.

Gospođa Karačić je rekla da namjerava razgovarati s ravnateljicom centra i odgovornim osobama, a eventualni propusti sankcionirat će se u skladu s propisima Komore. Moguće je i oduzimanje licence za rad u slučaju da budu pronađeni ozbiljni propusti, rekla je. Na pitanje je li obitelj u sustavu bila samo zbog starije kćeri koja nije živjela s njima, Karačić je rekla da takav scenarij nije vjerojatan. “Nisam vidjela predmet i ne mogu tvrditi da je to zbog nečega. Ali, poznavajući procedure, nemoguće je očekivati da se vodio postupak samo zbog jednog djeteta. Mogu reći da se postupak vodio u odnosu na cijelu obitelj iako nisam vidjela predmet”, zaključila je Karačić.

6. Što kažu stručnjaci i državne službe?

Zločin na Pagu bio je tema emisije „Otvoreno”, sinoć prikazane na HRT-u. Pomoćnica ministrice za socijalnu politiku dr.sc. Maja Vučinić Knežević nije željela otkriti što su državne službe doznale o obitelji. „Imamo spoznaje što piše u dosjeu obitelji, ali ovog časa o tome ne možemo govoriti. Moramo dozvoliti da inspekcije obave svoj posao. Kad budemo imali sve relevantne podatke onda ćemo se usuditi reći je li bilo propusta. Očekujemo nalaze u narednih nekoliko dana,” rekla je Vučinić Knežević.

Na pitanje voditelja o kadrovskim problemima u uredu socijalne službe na Pagu, gdje je jedna djelatnica nedavno otišla u mirovinu, pomoćnica ministrice odgovorila je da u toj podružnici radi još jedna socijalna radnica. “Nasilje je nepredvidivo, a ovo što se dogodilo je van svih okvira”, rekla je. Ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, psiholog-psihoterapeut prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, smatra da struka ima previsoku toleranciju na loše ponašanje roditelja prema djeci. „Oduzmemo pravo roditelju na djecu, pa tu zabranu iz godine u godinu produžavamo. Stalno roditeljima dajemo šansu. Što više njima dajemo šansu, više djetetu oduzimamo šansu za normalan i zdrav život”, rekla je.

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević iz pritužbi građana zaključila je da su centri za socijalnu skrb neefikasni, i smatra da treba zaposliti još ljudi i educirati postojeće radnike. Dodala je i da građani moraju preuzeti svoj dio odgovornosti i nasilje prijavljivati, a ne ignorirati. Profesorica Buljan Flander na kraju emisije skrenula je pažnju na to da se u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba mjesecima čeka na rad sa djecom. „Trebamo prestati štedjeti na djeci i početi ulagati u stručnjake koji će raditi s djecom”, rekla je. Vučinić Knežević je dodala kako se u sustavu ne radi dovoljno s počiniteljima, pa mnogi od njih ponove nasilna djela.

7. Što će biti s djecom?

Predsjednica Odjela za mladež Županijskog suda u Zagrebu Lana Peto Kujundžić predložila je poduzimanje četiri koraka koja bi trebala pomoći ozlijeđenoj djeci i otkriti tko je sve kriv za tragediju, piše Jutarnji list. Prvo, treba vidjeti s kim djeca mogu biti kada budu puštena iz bolnice. Za njih treba naći udomiteljsku obitelj, i pritom paziti da ih se ne razdvaja. Braća i sestre trebali bi biti smješteni zajedno u nekoj obitelji, a ne u domu, smatra Peto Kujundžić.

Nakon toga, treba vidjeti što je s roditeljima. “Ako nemaju kompetencije, treba im oduzeti roditeljsko pravo i to bez odlaganja”, smatra sutkinja, i kaže da treći korak mora biti provjera cijelog sustava koji je bio u kontaktu s obitelji, kako bi se utvrdilo je li netko mogao primijetiti probleme u obitelji. Kao četvrti korak gospođa Peto Kujundžić navodi da u slučaju propusta treba tražiti odgovornost onih koji su ih eventualno skrivili.