Opasnost da se EU raspadne ako Britanija izađe iz članstva prilično je stvarna. Ovo je 7 bitnih stvari o tome

'Pregovori o budućem članstvu i dalje su vrlo krhki', priznao je Tusk

Britain's Prime Minister David Cameron (C) and Polish Prime Minister Donald Tusk (R) make brief statements to the media at 10 Downing Street, in central London, on April 18, 2011. AFP PHOTO / Adrian Dennis / WPA POOL / AFP / POOL / ADRIAN DENNIS
FOTO: AFP

Rizik da Velika Britanija napusti Europsku uniju je stvaran, a pregovori o budućem članstvu Britanije i dalje su “vrlo krhki”, priznao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk. Tuskovo priznanje dolazi uoči ključnog summita 18. veljače u Bruxellesu na kojem će britanski premijer David Cameron pokušati uspješno ispregovarati ispunjavanje britanskih zahtjeva kojima uvjetuju ostanak u EU. Tusk je upozorio da su ti razgovori dosegli “kritični trenutak”.

Pregovori o prijedlogu sporazuma EU s Londonom, čiji je cilj da zadrže Britaniju u Uniji, ulaze u završnu fazu, a Tusk se nalazi na kratkoj turneji u nekoliko europskih prijestolnica uoči summita. Pokušat će najskeptičnije zemlje članice uvjeriti u nacrt sporazuma koji će podnijeti šefovima država i vlada. No, i dalje postoje razilaženja oko nekih britanskih zahtjeva, piše Independent.

1. David Cameron traži potporu lidera EU

Cameron je u zadnji trenutak krenuo u diplomatske aktivnosti uoči summita kakao bi dobio potporu drugih lidera EU za zahtjeve Britanije. Nada se da će postići dogovor tijekom summita 28 članova, ne bi li izbjegao da Britanci na referendumu glasaju za izlazak iz EU.

Razgovarao je u Parizu s francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom, a sastat će se i s ključnim osobama u Europskom parlamentu u pokušaju da dobije njihovu potporu. Prvi na redu je predsjednik EP-a Martin Schulz. Ranije ovog mjeseca pojedini lideri zemalja članica EU preliminarno su podržali nacrt sporazuma, ali Cameron mora pridobiti parlament, koji odobrava glavne elemente bilo kakvog dogovora.

2. Postoje točke koje nisu riješene

Cameron se nada da će sve biti završeno tijekom radne večere na summitu 18. veljače, iako neki izvori iz Londona i Bruxellesu rekli da postoji još nekoliko važnih točaka koje treba riješiti. No, nije navedeno o kojim je točkama riječ.

3. Rizik je stvaran, pregovori su krhki

Nakon razgovora s rumunjskim i francuskim predsjednicima Donald Tusk upozorio je da su razgovori dosegli “kritični trenutak”.

“Ovo je kritični trenutak. Rizik za napuštanje je stvaran jer su pregovori krhki. Potrebna je pažnja. Ono što se razbije, ne može se ponovno spojiti”, objavio je Tusk na svom Twitteru.

4. Koji zahtjevi izazivaju razilaženje?

Najosjetljivije pitanje u pregovorima odnosi se na socijalne naknade koje Velika Britanija želi ograničiti za radnike iz ostalih članica EU u prve četiri godine njihova boravka u toj zemlji. U vezi s tim pitanjem u ponedjeljak su u Pragu razgovarali čelnici Višegradske skupine – Češke, Slovačke, Poljske i Mađarske kako bi usuglasili zajednički stav.

Francuska želi ograničiti britanska prava da se miješa u odluke eurozone. Ona odbija da devet zemalja izvan eurozone može blokirati odluke za 19 članica eurozone. Zaštita interesa zemalja nečlanica eurozone pitanje “koje mora biti riješeno, ono je bitno za Veliku Britaniju”, rekao je u Bruxellesu britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond.

5. Poziv na ostanak u EU

Dva starija državnika koji su pomogli izgraditi i oblikovati EU pozvali su Britaniju da ne izlazi iz Unije. Valery Giscard d’Estaing, otac Europskog monetarnog sustava, preteče monetarne unije, izjavio je: “Čvrsto se nadam da ćete ostati, Britanija ima drevnu i vrlo briljantnu povijest, stare i duboko autentične demokratske tradicije i iskustva u međunarodnoj trgovini”, dodao je.

Étienne Davignon, belgijski političar i biznismen koji je bio u Europskoj komisiji rekao je kako bi EU mogao prilagoditi svoju strukturu da bi se eurozona integrirala dalje, a imajući u vidu Britaniju na jedinstvenom tržištu EU.

europska unija
AFP

6. Koji su zapravo najvažniji zahtjevi Britanije?

Podsjetimo, britanski premijer David Cameron formulirao je zahtjeve za reformom članstva Velike Britanije u Europskoj uniji kao pripremu za referendum o ostanku u Uniji. Cameron, između ostaloga, od EU čelnika traži više fleksibilnosti u britanskom članstvu u EU. Ovo su četiri ključna zahtjeva:

  • zaštita britanskog pristupa zajedničkom tržištu Eurozone, zemalja što koriste euro kao zajedničku valutu
  • smanjenje birokracije kako bi kompetitivnost bila upisana u europski DNK-a
  • kraj zloporabe slobode kretanja europskih migranata: Britanci smatraju da doseljenici ne bi trebali imati pravo na porezne olakšice i druge beneficije ako žive manje od četiri godine u Velikoj Britaniji
  • izuzimanje Velike Britanije od sve veće integracije Europske unije i jačanje nacionalnih parlamenata

7. Referendum u lipnju ako ne uspije dogovor

Početkom 2013. Cameron je obećao britanskim građanima da će, ako pobijedi na parlamentarnim izborima 2015., organizirati referendum do kraja 2017. o ostanku ili odlasku Velike Britanije iz EU. Prije toga će, kako je rekao, pokušati postići dogovor o reformama koje bi zadovoljile britanske zahtjeve i omogućile ostanak u savezu. Dođe li do zadovoljavajućeg dogovora, referendum bi se mogao održati već u lipnju ove godine.

Po zadnjim anketama, zasad je britanska javnost naklonjena ostanku u Uniji, ali postotak onih koji to podržavaju nije premoćan. U Britaniji veliku potporu uživa pokret za britanski izlazak iz EU (Brexit).