Sve više zemalja slijedi Austriju i uvodi lockdown za necijepljene. Hoće li isto učiniti i s obveznim cijepljenjem?

Austrija je otišla korak najdalje i najavila desetodnevni lockdown od ponedjeljka

Nurse Anais Cabrieres tends to a patient at an intensive care unit for patients infected with Covid-19 (novel coronavirus) at the Centre Hospitalier de l'Europe in Le Port-Marly, near Paris on November 4, 2020. - Europe passed a new bleak milestone on November 2, 2020, after reporting more than 11 million coronavirus cases, as Austria and Greece became the latest countries on the continent to impose shutdowns. (Photo by Anne-Christine POUJOULAT / AFP)
FOTO: AFP

“Europa je ponovno epicentar pandemije”, upozorio je početkom studenog šef europskog ogranka Svjetske zdravstvene organizacije Hans Kluge, a do danas se ništa nije promijenilo. Na ovotjednoj europskoj koronakarti zelenom bojom se mogao pohvaliti jedino talijanski otok Sardinija. Svi ostali su narančasti, crveni ili, kao Hrvatska, tamnocrveni.

Diljem Starog kontinenta vlade su posegnule za novim ograničenjima nadajući se da će tako zakočiti ubrzano širenje zaraze. U mnogim zemljama okrenuli su se necijepljenjima i s dodatnim ograničenjima otežavaju svakodnevne aktivnosti onima koji se nisu cijepili niti su preboljeli covid.

No, Austrija je otišla korak dalje – cijela zemlja se zatvara od sljedećeg tjedna, a Beč je najavio uvođenje obaveznog cijepljenja sljedeće godine. Donosimo pregled najavljenih i provedenih mjera kojima europske zemlje pokušavaju suzbiti epidemiju.

Austrija

Na potpuno zatvaranje zemlje vlada u Beču se odlučila ni tjedan dana nakon što je u Austriji uveden lockdown za necijepljene, jedna od dosad najstrožih mjera u Europi (koju je hrvatski predsjednik Zoran Milanović povezao sa storm troopersima, 30-ima i fašizmom i tako dogovorio neželjeni sastanak hrvatskog veleposlanika u Beču s austrijskim ministarstvom).

Od ponedjeljka je cijela Austrija u desetodnevnom lockdownu, a dođe li do pada novih slučajeva u tih deset dana zemlja će se otvoriti, ali samo za Austrijance koji su zavrnuli rukav i cijepili se (njih je oko 66 posto, što je najniža razina u zapadnoj Europi). Uz to je kancelar Alexander Schallenberg najavio obavezno cijepljenje za sve građane, čime Austrija postaje prva europska zemlja koja se odlučila za to. Ta mjera na snagu stupa u veljaču.

Prilikom najave lockdowna i obveznog cijepljenja Schallenberg je rekao da mu je teško to učiniti, ali da ne žele peti val zaraze. Pritom je za sve goru situaciju u zemlji okrivio necijepljene. Njihovo “nepokazivanje solidarnosti” je naveo kao razlog za uvođenje potpunog lockdowna te ih je optužio za “napad na zdravstveni sustav”.

Njemačka

Nove mjere od sljedećeg tjedna najavila je i Njemačka uvodeći de facto lockdown za necijepljene. Pritom nije isključen ni potpuni lockdown, jer je cijela zemlja, kao što je rekao glavni epidemiolog, “jedno veliko leglo zaraze”. Od srijede će se na posao i u javni prijevoz moći isključivo uz covid potvrde, a uvodi se i rad od kuće gdje god je to moguće. Djelatnici u zdravstvenim ustanovama i staračkim domovima morat će se testirati svaki dan.

O dodatnim ograničenjima savezne države mogu same odlučivati, pa je tako Bavarska uvela potpuni lockdown za sve regije s 7-dnevnom incidencijom većom od 1000 na 100.000 stanovnika. Trenutno taj prag prelazi osam regija u Bavarskoj te će tamo svoja vrata morati zatvoriti kafići, klubovi, restorani kao i svi kulturni i sportski objekti, ali će škole i vrtići ostati otvoreni. Uz to su otkazali sve božićne sajmove i za cijelu državu najavili uvođenje tzv. 2G pravila, prema kojem se više ne priznaje potvrda na temelju testa. Za necijepljene su dodatno ograničili okupljanja.

U cijeloj Njemačkoj nove mjere će se odsad donositi na temelju broja hospitaliziranih, a jedna od najavljenih je tzv. 2Gplus pravilo prema kojem će cijepljeni i oni koji su preboljeli koronavirus uz potvrdu morati pokazati i svježi negativni test.

Nizozemska

Situacija je dramatična i u Nizozemskoj, koja je od prošlog vikenda u djelomičnom lockdownu. Kafići, restorani i trgovine moraju zatvoriti svoja vrata u 20 sati, a dodatno su ograničena privatna okupljanja. Ta mjera bi trebala trajati tri tjedna. Istovremeno premijer Mark Rutte želi ulazak u javne prostore onemogućiti osobama bez covid potvrda, no parlament je oko tog prijedloga podvojen i upitno je hoće li dobiti potrebu podršku za odobravanje takve mjere.

Od početka mjeseca u Nizozemskoj je vraćeno obvezno nošenje maski u trgovinama, a iako su trenutno škole otvorene, zdravstveni stručnjaci preporučuju produljenje božićnih praznika, jer u zemlji najbrže raste broj zaražene djece.

Istovremeno se korona kriza prelila na ostatak nizozemskog zdravstvenog sustava. Počeli su odgađati operacije za neke pacijente koji boluju od karcinoma i za srčane bolesnike kako bi se oslobodio prostor u jedinicama za intenzivnu njegu. Iako je Nizozemska u ovom valu zabilježila rekordan broj zaraženih, imaju manje hospitaliziranih i osoba na intenzivnim odjelima nego na vrhuncu prvog vala.

Ostali

Lockdown za necijepljene od sljedećeg ponedjeljka uvodi Slovačka, a Grci koji se nisu cijepili (isto od ponedjeljka) neće moći u većinu zatvorenih prostora, što uključuje restorane, kina i teretane. Zatvaranje necijepljenih odbacila je Francuska, čiji predsjednik Emmanuel Macron relativno bolju epidemiološku sliku od ostatka Europe pripisuje široj upotrebi covid potvrda.

Češka se također okrenula ograničavanju svakodnevnih aktivnosti za necijepljene, ali je premijer na odlasku Andrej Babiš odbacio da će slijediti primjer svojih susjeda Austrijanaca i zatvoriti cijelu zemlju ili cjepivo učiniti obaveznim. Umjesto toga, Česima se negativni test više neće priznavati za ulazak u kafiće, restorane, druge uslužne djelatnosti ili na događaje. Vrijedit će jedino potvrda za cijepljenje ili preboljenje.

Belgija spas od širenja zaraze vidi u radu od doma. Od subote ljudi će morati raditi od kuće i samo jedan dan u tjednu odlaziti u ured. Uoči te odluke razmatrali su i jednomjesečni prekid svih javnih aktivnosti u zatvorenim prostorima poput noćnih izlazaka, sportova i slično.