Svetost kardinala Alojzija Stepinca nije upitna, ali skora kanonizacija mogla bi stvoriti nove napetosti

Orešković je izrazio nadu da će postupak kanonizacije započeti ovo ljeto

10.02.2014., Zagreb - Na 54. obljetnicu smrti blazenog kardinala Alojzija Stepinca, misno slavlje u zagrebackoj prvostolnici predvodio je i zagrebacki nadbiskup kardinal Josip Bozanic. 
Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Premijer Tihomir Orešković bio je u službenom posjetu Vatikanu gdje se sastao s papom Franjom s kojim je između ostalog razgovarao o kanonizaciji blaženog Alojzija Stepinca. Orešković je u Rimu izrazio nadu da će postupak kanonizacije bl. Alojzija Stepinca započeti ovo ljeto i da će što prije završiti, ali je izrazio razumijevanje za to što papa Franjo u tom postupku želi zbližiti katolike i pravoslavce. HRT-ov dopisnik iz Rima Silvije Tomašević doznaje da komisija koja bi o svemu trebala raspravljati ne bi trebala trajati duže od godinu dana jer će svi iznijeti svoje stajalište i nakon godinu dana rasprava bi se trebalo doći do određenih rezultata.

Donosimo vam kratak presjek onoga što se događalo u vezi najavljene kanonizacije Stepinca, dogovoru sa Srpskom pravoslavnom crkvom, reakcije srpskih i hrvatskih političara, koje je mišljenje pape Franje, kao i kada bi se kanonizacija trebala dogoditi.

1. Orešković: Kardinal Stepinac je dio našeg identiteta

“Taj proces će krenuti, mislim ovo ljeto i nama je bitno da što prije završi. Kardinal Stepinac je dio našeg identiteta”, izjavio je Orešković novinarima nakon susreta sa Svetim Ocem. “Vrijeme radi svoje, nekada u pozitivnom smislu i nadam se da to neće predugo trajati jer će hrvatski narod ponovo patiti”, dodao je Orešković.

Izrazio je razumijevanje za odluku pape Franje da u taj postupak kroz mješovito povjerenstvo pod predsjedanjem Svete Stolice uključi predstavnike Srpske pravoslavne crkve (SPC) jer “Sveti Otac želi približiti katolike i pravoslavce”.

07.04.2016., Vatikan, Italija - Premijer RH Tihomir Oreskovic u sluzbenom posjetu Vatikanu gdje se u drustvu supruge Sanje Dujmovic i njihovo cetvero djece sastao s papom Franjom. Photo: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL
Premijer u službenom posjetu Vatikanu PIXSELL

2. Tomašević: To bi se moglo dogoditi 2018. godine

U okviru analize odnosa Svete Stolice i Republike Hrvatske, HRT-ov dopisnik iz Rima Silvije Tomašević izjavio je za radijsku emisiju “U mreži Prvog” u vezi s kanonizacijom blaženog Alojzija Stepinca kako papa samu kanonizaciju ne smatra upitnom, ali želi da zbog te teme ne dolazi do dodatnih svađa između Pravoslavne crkve u Srbiji i Katoličke crkve u Hrvatskoj te zaoštravanja odnosa između dvije države. Nastoji i da ta komisija koja bi se trebala osnovati dođe do nekog određenog rezultata, usuglašenja o situaciji koja je bila tijekom Drugog svjetskog rata i Stepinca u toj situaciji. “Ne očekuje se da će Srpska pravoslavna crkva proglasiti svetim Stepinca. Ne traži se to od nje, ali da se nađu neke dodirne točke, odnosno da se ne prodube daljnje svađe”, kazao je Tomašević.

Tomašević je rekao da se također doznaje da ta komisija ne bi trebala trajati duže od godinu dana jer će svi iznijeti svoje stajalište i nakon godinu dana rasprava bi se trebalo doći do određenih rezultata, pa bi onda Papa mogao proglasiti svetim kardinala Stepinca. “Mislim da bi se to moglo dogoditi 2018. godine, baš na proglašenje 20. obljetnice blaženim”, dodaje Tomašević.

3. Gavrić: Dobro je uključiti i Srpsku pravoslavnu Crkvu

Na promišljanja je li u proces kanonizacije ušla politika dr. Anto Gavrić, provincijal Hrvatske dominikanske provincije i profesor na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu, kazao je za HRT da bi se tako moglo govoriti, ali da on tako ne smatra. “Mislim da je dobro ovo što Papa iziskuje i za Hrvatsku i za Crkvu u Hrvatskoj. Koliko god bilo to teško prihvatiti, vidjeli ste i sami kako je premijer rekao da hrvatski narod pati od ovoga. To se osjeća u posljednje vrijeme u Hrvatskoj. Ali dobro je uključiti i Srpsku pravoslavnu Crkvu u ovo. To je jedan način približavanja da se odnosi Katoličke crkve u Hrvatskoj i Pravoslavne crkve ne otežaju, baš zbog Stepinca. Tako da ja ne bih gledao ovdje jedan politički kontekst i politizaciju kanonizacije blaženog Alojzija Stepinca”, rekao je Gavrić.

vatikan
Vatikan flickr

4. Papin nuncij: Sveti Otac nema dvojbi

Već prije je apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Alessandro D’Errico u intervjuu za Laudato TV komentirao je prijedlog pape Franje da se o kanonizaciji kardinala Alojzija Stepinca očituje mješovita komisija u kojoj bi bili hrvatski svećenici, članovi Srpske pravoslavne crkve i predstavnici Vatikana. Ta bi komisija trebala poslužiti usuglašavanju stajališta o Stepinčevoj ulozi u NDH, njegovu odnosu prema zločinima u Jasenovcu i ustaškom poglavniku Anti Paveliću.

D’Errico je kazao kako papa Franjo time ne planira izgraditi svojevrsni most prema beogradskom patrijarhu Irineju i patrijarhu Ruske pravoslavne crkve Kirilu, kako se nagađalo u zadnje vrijeme u javnosti. “O tome sam osobno razgovarao s papom 17. prosinca prošle godine. Kad sam se vratio, malo prije Božića, često sam razmišljao o toj audijenciji (koja je trajala dobrih 45 minuta). Moram reći da sam iskreno i duboko uvjeren da nema nikakve ‘strategije’ tipa onoga što smo čitali ovih dana i proteklih mjeseci”, rekao je D’Errico. Naglasio je kako je papa dobro informiran o reakcijama koje su došle iz Hrvatske. “Prije svega, ustrajao je na činjenici da bi mogao i odmah potpisati dekret o Stepinčevoj svetosti jer o tome nema dvojbi”, kazao je nuncij. Dodao je i kako je papa o Stepincu informacije dobio još mnogo ranije, putem mnogih Hrvata koje je susretao u Argentini kad je bio nadbiskup Buenos Airesa.

5. I nadbiskup Puljić potvrdio da papa Franjo nema dvojbi

Nakon susreta s papom Franjom prošlog mjeseca predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, zadarski nadbiskup Želimir Puljić, potvrdio je kako Sveti otac nema dvojbi oko svetosti blaženog kardinala Alojzija Stepinca.

Iako se u razgovoru s hrvatskim izaslanstvom, u kojem su bili i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić te porečki i pulski biskup Dražen Kutleša, nije spominjao rok u kojem će Stepinac bit proglašen svetim, papa Franjo je ipak dao do znanja da to neće dugo trajati. Potvrdio je to nadbiskup Puljić gostujući na HRT-u. Članovi Stalnog vijeća HBK-a izvijestili su Svetog oca o stanju Crkve u Hrvatskoj. Na susretu s papom govorilo se između ostaloga i o radnom tijelu koje je on inicirao, a koje ima zadatak zajednički razmotriti ulogu blaženoga kardinala Alojzija Stepinca prije, za vrijeme i poslije Drugoga svjetskog rata.

 

25.12.2015., Zadar - Svecanu misu polnocku u katedrali svete Stosije predvodio je nadbiskup Zelimir Puljic. Photo: Dino Stanin/PIXSELL
Nadbiskup Želimir Puljić Dino Stanin/PIXSELL

6. Kako su srpski crkveni čelnici odgodili proglašenje Stepinca svetim

Izjava kardinala Josipa Bozanića kako je papa Franjo zbog toga što “Srpskoj pravoslavnoj crkvi nisu dovoljno jasni argumenti po kojima je blaženi Alojzije Stepinac svet”, predložio da se formira Radna skupina sastavljena od katoličkih i pravoslavnih stručnjaka koja će zajedno preispitati sporna pitanja glede osobe kardinala Stepinca, izazvala je zaprepaštenje i nezadovoljstvo u Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj, ali i među vjernicima. Telegramov reporter Mladen Pleše u svome istraživanju otkriva Kako su srpski crkveni čelnici odgodili proglašenje Stepinca svetim, o čemu možete više pročitati OVDJE.

7. Oštre reakcije srpskih dužnosnika

Podsjetimo na komemoraciji u Jadovnom srpski ministar rada Aleksandar Vulin izrazio je svoje negodovanje oko najave da će se Alojzije Stepinac proglasiti svetim. “Ako je nebo dovoljno veliko da primi i ustaškog vikara i za 14 tisuća poklane djece u Jasenovcu, što da im kažem kakvo ih nebu čeka” dio je njegova govora na obilježavanju Dana žrtava ustaškog režima. Sve je to izazvalo oštre reakcije.

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić branio je potom izjavu svoga ministra , ističući da u Srbiji “neće proći propaganda” da je Alojzije Stepinac svetac i da će se teško itko naći tko će u to povjerovati. Na novinarski upit da komentira izjavu ministra Vučić je rekao: “Mi se obično suzdržavamo komentirati izjave hrvatskih dužnosnika i šutim po tom pitanju. Veoma sam obazriv zbog onoga što se dogodilo mojoj obitelji da možda ne djelujem i ne radim najbolje u interesu naših dobrih odnosa, koje zaista iskreno želim. Ali, ako mislite u Srbiji ili među Srbima propagirati Alojzija Stepinca kao sveca ta propaganda neće proći”.

vucic
Srpski premijer Vučić AFP/AFP

8. Milanović: Stepinac je živio u teškim vremenima

Bivši premijer i šef SDP-a Zoran Milanović u intervjuu za Telegram također je govorio o slučaju kardinala Stepinca i što misli o njemu. Nije želio komentirao proces kanonizacije rekavši da je to unutarnje crkveno pitanje u koje se ne želi miješati.

“A kada je riječ o Stepinčevoj povijesno-političkoj ulozi, moramo uzeti u obzir da je taj čovjek živio u jako teškim vremenima koja su pred najveće umove i karaktere postavljala goleme, katkad nepremostive prepreke. Stepinac je, rekao bih, taj test vremena ipak prošao s prolaznom ocjenom. Alojzije Stepinac sigurno nije ratni zločinac, niti osoba koja je trebala odgovarati na bilo kakvom sudu. Komunističke su vlasti od njega napravile žrtvu. Stepinac je čovjek koji je u teškim vremenima morao donositi teške odluke. Najteže je u politici između dviju loših odluka izabrati onu manje lošu. A Stepinac je živio i djelovao u situaciji u kojoj se moralo baš tako odlučivati”, rekao je Milanović.

9. Zuroff: Stepinac je bio duhovni savjetnik Ante Pavelića

Direktor jeruzalemskog centra Simon Wiesenthal i lovac na naciste Efraim Zuroff u utorak je za beogradski list rekao da je Ante Pavelić bio jedan od najvećih masovnih ubojica Drugog svjetskog rata, a kardinala Alojzija Stepinca nazvao je njegovim duhovnim savjetnikom. “Ante Pavelić je bio jedan od najvećih masovnih ubojica Drugog svjetskog rata, a Stepinac je bio njegov svećenik, duhovni savjetnik”, rekao je i ocijenio apsurdnim namjere da se Stepinca proglasi svetim. “To je apsurdno. I šta treba da mislimo o Katoličkoj crkvi, u čijim je redovima svećenik jedan Vjekoslav Lasić, koji je za Pavelića držao misu”, naveo je Zuroff.

Kolinda i papa Franjo
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i papa Franjo AFP

10. Predsjednica: Kardinal Stepinac je doista bio sveti čovjek

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je nakon posjeta Vatikanu i posjeta pape Franje kazala da se razgovaralo i o mogućoj skoroj kanonizaciji blaženoga kardinala Alojzija Stepinca. “Naravno, razgovarali smo o tome, Sveti Otac mi je rekao da za njega nema nikakve dvojbe. Međutim, u međuvremenu je osnovano jedno mješovito povjerenstvo s Pravoslavnom Crkvom kako bi se razmotrili još neki aspekti … jednostavno zato da bi taj čin bio prihvaćen od sviju”, kazala je hrvatska predsjednica. Dodala je da je to “čin koji nije uperen ni protiv koga”.

“To je jednostavno nešto što je trebalo odraditi još davno prije, jer kardinal Stepinac je doista bio sveti čovjek”, naglasila je Grabar-Kitarović.