Svi pričaju o arbitraži sa Slovenijom; izvukli smo par najvažnijih stvari

SDP je prozvao Vladu da nije napravila ništa za izlazak iz arbitraže

11.12.2015., Knjiznica i citaonica Bogdana Ogrizovica, Zagreb - Predstavljena knjiga hrvatskog politicara i diplomata, zastupnika u Europskom parlamentu Davora Ive Stiera "Nova hrvatska paradigma, Ogled o drustvenoj integraciji i razvoju". 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Mediji su se danas opet raspisali graničnoj arbitraži sa Slovenijom. Novi list objavio je tekst u kojem piše kako bi se moglo dogoditi da će Hrvatska morati uvažiti odluku Arbitražnog suda u Sloveniji. Iz SDP-a poručuju kako ministri vanjskih poslova Miro Kovač i Davor Ivo Stier od ožujka prošle godine nisu poduzeli niti jednu radnju kako bi Sporazum o arbitraži prestao važiti, zbog čega je on i dalje formalno na snazi. Ubrzo su stigle reakcije prozvanih Stiera i Kovača, ali i slovenskog ministra vanjskih poslova. Izdovojili smo par najbitnijih istupa o ovom slučaju.

Zašto opet svi pričaju o arbitraži?

Novi list objavio je tekst u koje pišu kako ministri vanjskih poslova Miro Kovač i Davor Ivo Stier od ožujka 2016. nisu poduzeli ništa kako bi Sporazum o arbitraži prestao važiti, zbog čega je on formalno još na snazi. U tekstu pišu kako iz SDP-a tvrde da je Sporazum između Hrvatske i Slovenije i dalje na snazi jer Oreškovićeva i Plenkovićeva vlada nisu provele zaključak Sabora iz srpnja 2015. godine, kojim se obvezalo Vladu da pokrene postupak temeljem kojeg bi taj Sporazum prestao važiti. Zbog toga će se, smatraju u SDP-u, Hrvatska naći u teškoj situaciji kad Arbitražni sud, kao što su najavili, uskoro objavi svoju odluku.

Iz Vlade kažu da su napravili sve što su mogli

Andreja Metelko-Zgombić, glavna pravna savjetnica ministarstva, rekla je danas da je Hrvatska napravila sve što je bilo potrebno za izlazak iz arbitražnog postupka sa Slovenijom. Kaže i kako se mehanizam mirenja pod okriljem UN-a, za koji iz SDP-a kažu da nije pokrenut, može, ali i ne mora pokrenuti. “Ako jednom bude donesena neka arbitražna odluka, Hrvatska je neće prihvatiti i neće je smatrati obvezujućom i to je ono što su sve hrvatske vlade od odluke Sabora iz 2015. pa sve do sada uvijek jasno i glasno navodile”, kaže Metelko-Zgombić.

Što o arbitraži kaže slovenski ministar Erjavec?

Slovenski i hrvatski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec i Davor Ivo Stier održali su zajedničku pressicu nakon regionalnog ministarskog sastanka u Brdu kod Kranja, a novinari su slovenskog ministra pitali što će Slovenija učiniti ako Hrvatska odbije primijeniti arbitražnu odluku. Erjavec je rekao da to pitanje ne treba postaviti njemu, nego hrvatskoj strani. Slovenija smatra da je arbitražni sporazum važeći međunarodni ugovor i da takve ugovore članice Europske unije moraju poštovati, kaže šef slovenske diplomacije.

Što o svemu kaže Stier?

Ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier poručio je da je Hrvatska otvorena za dijalog o rješenju graničnog prijepora sa Slovenijom. Kaže kako otvorena pitanja, pa i granična, postoje i među drugim državama EU-a, ali ne smetaju njihovoj suradnji. Neće (smetati) ni dobrim odnosima Slovenije i Hrvatske i njihovim nastojanjima da pomognu ostalim zemljama u regiji na njihovu europskom putu, rekao je. Stier je ponovio stav vlade da je izlazeći iz Arbitražnog sporazuma Hrvatska učinila sve što je bilo potrebno u skladu s Bečkom konvencijom, ali ne i pokušaj medijacije koja prema konvenciji nije nužna.

Grbin još malo napao Vladu zbog arbitraže

SDP-ov Peđa Grbin još je jednom optužio Vladu i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova za propuste u postupku izlaska iz arbitraže o granici sa Slovenijom. Kaže kako je tražio da mu kažu što su sve poduzeli kako bi se proveo zaključak Sabora iz srpnja 2015. kojim je Vladi naloženo da pokrene postupak prestanka arbitražnog postupka. “Od ožujka 2016. nisu poduzeli baš ni jednu radnju koja je potrebna kako bi došlo do prekida arbitraže”, kaže Grbin. Da bi arbitraža prestala, Vlada je, kaže Grbin, morala provesti postupak pregovora sa Slovenijom, a ako to ne uspije, onda je trebala provesti i formalno mirelje pred glavnim tajnikom UN-a. No, to nije učinjeno. “Gospoda iz HDZ-a dovela su Hrvatsku u teško stanje jer su dali pravo Sloveniji kada tvrdi da postupak arbitraže nije prestao”, rekao je Grbin.

Kovač kaže da SDP ‘strančari’

Nakon što su iz SDP-a rekli da je Kovač suodgovoran za propuste oko prekida granične arbitraže sa Slovenijom, bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač optužio ih je za “strančarenje” i svrstavanje na slovensku stranu. Kaže kako ne želi vjerovati da “kolege iz SDP-a u ovom pitanju od životnog nacionalnog interesa imaju namjeru stati na stranu argumentacije slovenske strane”. Dodao je kako je “nacionalni interes iznad svega i da “ne smije biti predmet strančarenja”.

Arbitražu komentirao i slovenski predsjednik

Slovenski predsjednik Borut Pahor kaže kako bi neprovođenje odluke arbitražnog suda u roku od šest mjeseci moglo izazvati incidente i sukobe te da bi bio doveden u pitanje autoritet Slovenije i Hrvatske da vode inicijativu Brdo-Brijuni jer bi im bio ugrožen “moralni autoritet”. “Ako do implementacije presude ne bi došlo, stanje bi na terenu moglo prerasti u incidente i konflikte, a to nijedna strana ne želi, a mislim da ne želi niti međunarodna zajednica”, rekao je Pahor u subotu u Sloveniji. Rekao je kako presudu Arbitražnog suda trebati primijeniti, ali se može razgovarati o tome kako je primijeniti na pravi način.

Što kaže predsjednica Grabar Kitarović?

Hrvatska predsjednika Kolinda Grabar Kitarović kaže kako “je najvažnije zadržati prijateljske odnose, i da Hrvatska ne negira da granični prijepor postoji”. Rekla je i da poštuje odluku Sabora i prethodnih vlada da je arbitraža kompromitirana. Grabar-Kitarović kaže i da se u vrijeme kad je arbitražni sporazum potpisan nije moglo predvidjeti što će se vezi s njim događati i da će biti prekršen te da nitko u Hrvatskoj ne bi pristao na implementaciju neke odluke koja Hrvatskoj nije prihvatljiva.

Kad će odluka Arbitražnog suda?

Inače, Hrvatski sabor je krajem srpnja 2015. donio odluku o povlačenju iz arbitražnog sporazuma koji su Hrvatska i Slovenija potpisale 2009.. Sloveniji je tada Sabor tada predložio i da počnu pregovori o alternativnom rješavanju spora. Unatoč tome, Arbitražni sud u Den Haagu je krajem travnja objavio da je postupak završen i da će odluku o graničnom sporu između Hrvatske i Slovenije objaviti za nekoliko mjeseci.