Svi pišu da će presuda Daruvarcu pasti zbog greške sutkinje. Stručnjaci uvjeravaju da to nije istina

Telegram je razgovarao s odvjetnicima i tri visokopozicionirana suca: ove teorije zvuče kao da ih plasiraju ljudi bliski Darku Kovačeviću

Ako će presuda protiv Darka Kovačevića Daruvarca pasti na višem sudu to sigurno neće biti zbog pogrešnog datuma koji se na njoj nalazi. Iako iz krugova bliskih Daruvarčevoj obrani dolaze signali kako se radi o bitnoj povredi zakona, zbog čega bi slučaj trebao biti srušen na višem sudu, pravni stručnjaci s kojima je Telegram razgovarao tvrde da je riječ o običnom tipfeleru koji u ovom trenutku ništa ne znači za ispravnost presude.

Mediji masovno prenose informaciju, koju je prvi objavio portal Zadarski.hr, o razlikama između presude koju je sutkinja Općinskog suda u Zadru Mirta Meštrović objavila 10. siječnja, te onoga što se nalazi u presudi koju su stranke finalno dobile.

Datum objave različit od datuma u zapisniku

Tako Zadarski.hr navodi da je sutkinja Meštrović u presudi napisala kako ju je donijela nakon rasprave održane 13. prosinca 2018., iako je ta rasprava evidentno bila odgođena zbog bolesti suca koji je ranije vodio postupak. Sutkinja Meštrović preuzela je njegov predmet i nastavila suđenje. Stoga je moguće da je u zapisniku ostao stari datum.

U praksi se naime, tijekom istog procesa, dijelovi sudskih zapisnika redovito copy-pasteaju kako bi se uštedjelo na vremenu, da se identični podaci o kaznenom djelu i okrivljenicima ne moraju ponovno upisivati na svakom ročištu.

Može li se govoriti i o pristranosti sutkinje?

Nakon teksta na portalu Zadarski.hr pojavile su se i teorije kako je sutkinja imala unaprijed napisanu presudu i stoga neki mediji u pitanje dovode i njezinu nepristranost.

Telegram je jutros razgovarao s tri visokopozicionirana suca i iskusnom odvjetnicom kojoj su slični postupci bliski. Svi naglašavaju kako su teorije koje su se pojavile neutemeljene; jasno je da razlika u datumu spada u tehnikaliju, koja se, kako tvrde naši sugovornici, vrlo lako može ispraviti. Potrebno je, naime, samo donijeti rješenje o ispravku presude, te ga uručiti predstavnicima tužiteljstva i okrivljeniku.

Grešaka je bilo i u presudi Zdravku Mamiću

Zadarski.hr dalje tvrdi kako je uočena još jedna greška zbog koje bi presuda mogla pasti. Naime, sutkinja Meštrović je 10. siječnja pročitala da se Darku Kovačeviću izriču četiri godine i šest mjeseci zatvora za nanošenje teške ozljede 18-godišnjakinji, te za prijetnju još šest mjeseci. Ukupno mu je izrečena kazna od pet godina zatvora. Kada je pisala presudu, sutkinja je navela da je Kovačević za prijetnju dobio deset mjeseci.

Nekoliko sudaca i odvjetnika za Telegram je objasnio kako ove uočene razlike ne bi trebale biti problematične kod donošenja drugostupanjske odluke. Podsjećaju kako se omaška potkrala i u presudi što je nedavno izrečena Zdravku Mamiću gdje je sudsko vijeće u pisanju svoje odluke pobrkalo neke točke optužnice koje su Mamiću stavljene na teret. Mamić je, čim je to primijetio, izjavio kako je uvjeren da će presuda zbog toga pasti na višem sudu.

Međutim, sudsko vijeće Županijskog suda u Osijeku naknadno donosi rješenje o ispravku presude, što će, kako doznajemo, učiniti i sutkinja Mirta Meštrović u slučaju Darka Kovačevića.

Zbog ovog presuda Daruvarcu ne smije pasti

“Nije bitno ono što se na ročištu za izricanje presude pročita, već ono što je u konačnici napisano u pisanom otpravku presude. Ukoliko postoje neke očite pogreške one se naknadno mogu ispraviti. Inzistiranje na rušenju presude zbog takvih stvari bio bi čisti juristeraj”, smatra jedan od Telegramovih sugovornika.

U Zakonu o kaznenom postupku sasvim jasno piše: “Pogreške u imenima i brojevima te druge očite pogreške ili propusti u pisanju i računanju, nedostatke u obliku i nesuglasnosti napisane presude s izvornikom ispravit će, posebnim rješenjem, predsjednik vijeća na zahtjev stranaka ili po službenoj dužnosti”.