Svi pričaju o govoru koji je Tedeschi održao u Muzičkoj akademiji. Možda je krajnje vrijeme da je netko tako istupio

'Mi kad vidimo crnca, želimo ga linčovati. Kad čujemo da netko govori srpski, mi ga bacimo u more...'

12.09.2019., Zagreb -Konferncija Poduzetnicki mindset pod motom "Ucinimo poduzetnike liderima drustva" na kojoj su se okupila poznata hrvatska poduzetnicka imena kao sto su Emil Tedeschi, Mate Rimac, Alan Sumina, Ivan Mrvos, Sasa Cvjetojevic... Photo: Filip Kos/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas se u Zagrebu, u prostoru Muzičke akademije, održava konferencija “Poduzetnički mindset”. Među glavnim gostima konferencije bio je i predsjednik Uprave Atlantic Grupe Emil Tedeschi koji je u svom govoru kritizirao Muzičku akademiju, stanje u društvu te se osvrnuo na stanje u Agrokoru.

Tedeschi je tako u svom govoru zamjerio Muzičkoj akademiji, odnosno dekanu Daliboru Cikojeviću, činjenicu da je gradonačelnika Milana Bandića predložio za počasni doktorat. Pritom je istaknuo kako u slučaju da sama Akademija nema nekog iz svoje kuće koga bi za taj doktorat predložila, da je mogla predložiti primjerice Matu Rimca ili nekog od osnivača Infobipa jer su ga, kaže Tedeschi, itekako zaslužili.

Duboko zatvorena nacija

Tedeschi je govorio i o iseljavanju te kritizirao odnos prema strancima i vječnu političku i društvenu temu ustaša i partizana.

“Blagoslov je da mladi ljudi danas mogu studirati u Heidelbergu, Amsterdamu… Pa to je genijalno. Isto tako da Europljani dođu kod nas. No mi kad vidimo crnca, mi ga želimo linčovati u Splitu. Kad čujemo da netko govori srpski, mi ga bacimo u more. Kad vidimo azijata pred Markovom crkvom, mi se još uvijek smijemo i pokazujemo prstom. Nama je to čudno. Mi smo duboko zatvoreni u sebe, a jedina šansa nam je da se povežemo sa svijetom”, kazao je Tedeschi, piše Index.

Ustaše i partizani

Također je kazao kako je krajnje vrijeme da si odgovorimo što je bilo 1941., a što 1945. “Svijet se odredio, samo se mi nismo odredili jer su nečiji djedovi, očevi, stričevi… so what. Bili su i njemački, pa su Nijemci danas najnaprednija nacija u svakom pogledu, prije svega u otvorenosti, inkluzivnosti, prihvaćanju drugačijeg, surađuju sa svim i nemaju problema, ali mi imamo problema sami sa sobom”, rekao je Tedeschi.

Stanje u Agrokoru

Prvi čovjek Atlantica osvrnuo se i na događaje vezane uz Agrokor ističući kako su svi znali što se ondje događa, ali da su šutjeli jer su od toga imali koristi. Pritom ističe kako je “ovo društvo to dopustilo”.

“Svi su znali, ali svi su na neki način ovisili o tom sustavu, i sada kada se zna kolika je bila magnituda, i dalje svi šute. Pa normalno da neće nijedan bankar o tome progovoriti jer bi morao odgovoriti na pitanje zbog čega je dao kredit, zbog čega je vjerovao bilancama, nadzornom odboru. Ista stvar je i s dobavljačima, dioničarima i mirovinskim fondovima”, kazao je Tedeschi.

Kao glavni problem istaknuo je pitanje odgovornosti onih koji su bili plaćeni da kontroliraju kako se ne bi dogodila propast. “Nije problem što je propao equity u Jamnici. Problem je što se nije postavilo pitanje odgovornosti onih koji su bili plaćeni da kontroliraju da se to ne dogodi. I ništa se promijenilo nije”, zaključio je Tedeschi.