Nekad je nužno odabrati stranu

Svi pričaju o izvješću SOA-e prema kojem je situacija oko Agrokora problematična pa smo probali pojednostavniti priču

Za razliku od SOA-e, premijer i ministrica Dalić, evidentno ne misle da je tako

Nakon što je u četvrtak održana sjednica saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, u medijima su se pojavili dijelovi izvješća SOA-e, što ga je sigurnosna agencija izradila na zahtjev Odbora. Iako SOA već najmanje dvije godine ozbiljno analizira i gospodarski kriminal kao jednu od mogućih prijetnji nacionalnoj sigurnosti, pa se tako bavi i situacijom u Agrokoru, iz izvješća koje je objavio N1 vidljivo je kako su se za koncern značajnije zainteresirali tek u proljeće ove godine.

Tada je, naime, već bilo jasno da će se poslovanje Agrokora naći i pod službenom istragom DORH-a. SOA je u izvješću situaciju u Agrokoru ocijenla potencijalno opasnom, a zaključeno je i da u koncernu ima elemenata visokog rizika. Međutim, premijer i ministrica Dalić tvrde kako opasnosti više nema, pogotovo nakon što je Agrokor preuzela izvanredna uprava. Evo ključnih detalja iz SOA-inog izvješća i reakcija iz vrha Vlade koje, evidentno, nisu u skladu.

1. Zašto su tek u travnju počeli intenzivno pratiti stanje?

Nakon objavljenog izvješća, počela se problematizirati činjenica da je SOA tek od travnja intenzivnije prati stanje u Agrokoru, budući da su ranije prepoznali da je gospodarski kriminal potencijalna ozbiljna prijetnja nacionalnoj sigurnosti. To vrijeme koincidira s vremenom uoči raskida koalicije HDZ-a i Mosta te objave informacije o tajnom sastanku Ivice Todorića, Andreja Plenkovića, Bože Petrova, Martine Dalić i Zdravka Marića koji je 5. ožujka održan u Vladi. Ubrzo nakon toga, početkom travnja, na snagu je stupio i Zakon o Agrokoru.

2. Zašto SOA misli da Zakon o Agrokoru predstavlja opasnost?

SOA-ina sigurnosna analiza je, među ostalim, upozorila i na Zakon o Agrokoru. Činjenicu što Zakon o Agrokor nije implementiran u zemljama u kojima koncern Agrokor posluje, smatraju visokim rizikom. Zbog toga, procjenjuje se, postoji značajan rizik i opasnost od velikog broja domaćih i međunarodnih tužbi. U slučaju gubitaka tih sporova i sam koncern bi mogao doživjeti nove financijske gubitke. Upozorava se i na projekciju rizika, koji bi mogao značiti gubitak radnih mjesta u sadašnjem koncernu Agrokor. Kako je u sustavu koncerna zaposleno 40 tisuća radnika, gubitak radnih mjesta smatra se ozbiljnim rizikom u procjeni sigurnosnog stanja u zemlji, navodi SOA.

3. Zašto su se svi uznemirili oko ‘hibridnog rata’?

Nakon što je N1 objavio dijelove izvješća SOA-e, svi su počeli pričati o tzv. medijskom hibridnom ratu u Hrvatskoj. Iako je N1 pisao kako SOA-ino izvješće pokazuje da sigurnosno-obavještajne službe nisu pronašle elemente za tvrdnju da se u Hrvatskoj vodi medijski hibridni rat, neki mediji su evidento krivo prenijeli vijest pa su iz SOA-e prilično žestoko reagirali. Za HRT su rekli kako nisu razmatrali hibridne prijetnje niti hibridno ratovanje te da se ono ne spominje u niti jednom dijelu Izvješća.

Hibridno ratovanje, sintagma koju voli koristiti i premijer, novi je oblik borbe što se uglavnom vodi putem medija i to informacijama i dezinformacijama. O tome, međutim, jučer na sjednici Odbora nije bilo ni riječi, uvjeravaju iz SOA-e. Premijer Plenković danas je pak poručio kako samo naivni mogu misliti da Hrvatska nije izložena hibridnom medijskom djelovanju.

4. Što o svemu kaže premijer Plenković?

Upitan za komentar SOA-inog izvješća, premijer je danas rekao kako je situacija u Agrokoru početkom godine bila takva da je zahtijevala poseban zakon i poseban angažman, ali, ponavlja kako sada ona više ne predstavlja rizik za ekonomske prognoze. No, o SOA-inom izvješću nije bio konkretan. “SOA podnosi izvješća o svim pitanjima koja se relevantna za Hrvatsku, bilo da je riječ o sigurnosnom aspektu u doslovnom smislu, bilo s aspekata gospodarske i financijske ugroze. Stanje u Agrokoru početkom godine bilo je takvo da je zahtijevalo posebni zakon i posebni angažman. Prema tome, sve što se radi u ovom trenutku jest dugoročno restrukturiranje i održivost radnih mjesta, funkcioniranje kompanija, generiranje novih prihoda i naravno nagodba s vjerovnicima, to je ono što je najbitnije”, rekao je Plenković.

5. Što kaže ministrica Dalić?

I ministrica gospodarstva Martina Dalić danas je u intervjuu za Media Servis reagirala na SOA-ino izvješće o Agrokoru. “Svaka od institucija koje se ovaj problem dotiče, promatra ga iz svoje perspektive. U trenutku kada se sustav rušio i kad je bio pred bankrotom, te je postojala opasnost da više desetaka tisuća ljudi ostane bez posla, Vlada je stvorila pravni okvir koji je svoje rezultate dao i pokazao”, rekla je Dalić. I ovaj je put naglasila važnost Zakona o Agrokoru u rješavanju ovog slučaja. Prema njezinim riječima, nakon pokretanja izvanredne uprave ugroza za zaposlenost, ugroza za radna mjesta i za gospodarstvo stavljena je pod kontrolu.

6. Što o svemu kaže oporba?

Nakon što je SOA-ino izvješće jučer prezentirano na sjednici saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost njegov predsjednik Ranko Ostojić iznio je stav SDP-a o onome što je u njemu pisalo. “U SDP-u smo stajališta da izvješće SOA-e o Agrokoru ukazuje na moguće posljedice za gospodarske interese, a time i nacionalnu sigurnost. Odbor bi trebao predložiti Vladi da postupi sukladno Zakonu o domovinskoj sigurnosti radi otklanjanja mogućih posljedica koje bi ugrozile gospodarske interese, a time i sigurnost Hrvatske”, rekao je Ostojić.

7. SOA provjeravala ministricu zbog Todorića

Iako iz ovih izjava premijera Plenkovića i ministrice Dalić proizlazi kako se ne slažu u potpunosti sa zaključcima SOA-inih analitičara oko situacije u Agrokoru, povjerenje su u službu iskazali prije mjesec dana kada je na izravan Plankovićev nalog SOA, zajedno s ostalim nadležnim tijelima, pregledala su svu internetsku komunikaciju ministrice Dalić zbog navodnih prijetećih poruka što ih je uputila Ivici Todoriću, uoči njegovog potpisivanja Zakona o Agrokoru. Međutim, nikakve prijeteće poruke, kako je potvrđeno nakon pregleda, nisu pronađene.