Svi pričaju o liberalizaciji radnih dozvola, ministar je najavio uvoz 2000 radnika. Evo što znamo o tome

Pavić opovrgava uvoz filipinskih radnika, jer bi to bio 'kulturološki šok'

FOTO: Pixsell

Ministar rada Marko Pavić najavio je kako će država dopustiti uvoz dodatnog broja radnika. Kako je ministar rekao, gostujući u Dnevniku Nove TV prošlog tjedna, zbog nedostatka radnika u građevinskom sektoru, dopustit će se uvoz 2 tisuće stranih radnika. Ipak ministar je opovrgnuo spekulacije da će se angažirati filipinske radnike.

I premijer Andrej Penković je početkom ovoga mjeseca rekao kako će se odluka o uvozu stranih radnika morati revidirati s obzirom na manjak radne snage u pojedinim zanimanjima. Izdvojili smo nekoliko, za sad, poznatih stvari o svemu.

1. Zašto se uvode strani radnici?

Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, Hrvatskoj nedostaje oko dvije tisuće građevinskih radnika i to najviše tesara, zidara, armirača, montera suhe gradnje, keramičara i fasadera. Obzirom da na jesen kreću brojne investicije, u Ministarstvu rada počeli su intenzivno raditi na rješavanju ovog problema.

2. Što je ministar najavio?

Ministar rada Pavić rekao je za Večernji list kako će se problem manjka radnika pokušati riješiti kroz prekvalifikacije te traženjem kadrova iz nama susjednih zemalja. Pavić je uvjeren da ćemo u susjedstvu uspjeti naći potrebne radnike. Večernji piše kako u ministarstvu rada prevladava stav da je važnije posvetiti se povećanju osnovne plaće, umjesto traženja jeftine radne snage iz dalekih zemalja. Pavić je prije nekoliko dana, kada je gostovao na Dnevniku Nove TV, rekao kako su u ministarstvu zaključili kako radnike u građevini ne mogu nadomjestiti bez uvoza jer jednostavno nedostaje radne snage.

Ministar je kazao kako radnike s Filipina nećemo uvoziti jer bi to za naše stanovnike bio “kulturološki šok”. Pavić je rekao i kako bi se takav bilateralni angažman s Filipincima eventualno mogao razmatrati ukoliko ostala rješenja za ovaj problem u RH ne daju rezultat, no i za takav iskorak bio bi po njemu potreban širi nacionalni konsenzus. Ministar kaže da je uvjeren da barem sljedećih deset godina nećemo morati ulaziti u sporazum a Filipincima.

3. Odakle priča o uvozu radnika s Filipina?

Priču je zapravo pokrenuo bivši ministar i biznismen Davor Štern. On je prije koji dan za Večernji rekao kako mu se kao rješenje za nedostatak radnika nameće uvoz radne snage s Filipina. Štern, koji je i počasni konzul Filipina, rekao je kako takvo rješenje već provedeno u više europskih zemalja. Tamo je velik dio radnika u ugostiteljstvu, turizmu i medicinskim djelatnostima, naročito kad su medicinske sestre u pitanju, alimentiran upravo preko Filipinaca. Štern kaže kako je HGK već kontaktirao veleposlanicu Filipina koja je o svemu obavijestila filipinsku državnu agenciju za zapošljavanje, i zatražila da im Štern pomogne u organizaciji susreta.

4. Što je to slovenski model koji predlaže HGK?

Iz Hrvatske gospodarske komore predložili su da se nedostatak radnika rješava po slovenskom modelu. To bi, kako kaže predsjednik HGK Luka Burilović, značilo da se omogući odobravanje zapošljavanja stranaca po potrebi. Drugim riječima, zapošljavanje stranca odobilo bi se u situaciji kada se dokaže da na hrvatskom tržištu nema raspoložive radne snage.

5. Što kažu sindikati?

U Sindikatu graditeljstva načelno nemaju ništa protiv, no imaju jedan uvjet. Traže strože kontrole isplate plaća. Kako je za Dnevnik.hr pojasnila Jasenka Vukšić iz Sindikata, prošireni kolektivni ugovor se zapravo ne poštuje, a radnicima se isplaćuje minimalna plaća, a često im se i naknada daje na ruke.

6. HUP podržava ovakve odluke

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) priopćila je kako pozdravlja odluku o godišnjoj kvoti dozvola za strance za 2017. godinu, kojom se povećava kvota za uvoz stranih radnika za građevinarstvo. “HUP pozdravlja prijedlog odluke o izmjeni i dopuni odluke o godišnjoj kvoti dozvola za strance za 2017. koju je nedavno donijelo Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, a prema kojoj se kvota za uvoz stranih radnika povećava za 2053 dozvole za djelatnost graditeljstva”, kažu u HUP-u. Smatraju da uz poduzimanje sustavnih mjera kojima bi se uskladile kvote i programi u obrazovnom sustavu s potrebama tržišta rada treba nastaviti rad na dodatnoj fleksibilizaciji uvoza radne snage.