Priče o novoj saborskoj većini gigantski su blef očajnika. Evo, ukratko, zašto

Saborski zastupnik BUZ-a Milivoj Špika prešao je u klub Milana Bandića

13.04.2016., Zagreb - Prvim aktualnim prijedpodnevom za ovu Vladu pocela je 3. sjednica 8. saziva Sabora RH. Tihomir Oreskovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je jedini saborski zastupnik BUZ-a Milivoj Špika, stranke koja je u Domoljubnoj koaliciji, iz saborskog kluba HSLS-a prešao u klub Milana Bandića, počelo se pisati o novoj većini u Saboru.

“Naravno, neće se nitko dogovarati ispred novinara, ali u ovom trenutku je praktično već posložena nova parlamentarna većina koja može funkcionirati i biti odgovorna prema građanima,” poručio je i sam Špika u današnjem obraćanju javnosti.

Ipak, prilično je čudno raspravljati o preslagivanju saborske većine u ovom slučaju obzirom da je Bandić neposredno nakon izbora potpisao sporazum s Domoljubnom koalicijom te je dio vladajućih. Špika je dosad bio u klubu HSLS-a, stranke koja je dio Domoljubne koalicije, a sada je u stranci koja je njen partner.

Omjer snaga se mijenja

22.01.2016., Zagreb - Vlada Tihomira Oreskovica dobila je povjerenje 83 zastupnika u Hrvatskom saboru. Pet zastupnika bilo je suzdrzano, a protiv 61 zastupnik. Potom je uslijedila prisega svih clanova Vlade. Photo:
Vlada je 22. siječnja dobila povjerenje 83 zastupnika u Saboru, 5 zastupnika je bilo suzdržano, dok je 61 bio protiv PIXSELL

Trenutni omjer snaga u Saboru sada je sljedeći; Domoljubna koalicija ima 58 zastupnika, Most 15, dok je oporba sve snažnija.

Trenutna slika saborske oporbe izgleda ovako; 42 SDP-ova zastupnika, 10 HNS-ovih, 3 zastupnika laburista, 2 iz SDSS-A, 2 iz HSU-a, 2 iz IDS-a, te dvoje iz HRID-i, tu su još i dva zastupnika HDSSB-A, te jedan iz Reformista, nezavisni zastupnik Stipe Petrina. To je ukupno 67 zastupnika. Zastupnik nacionalne manjine Furio Radin već se nekoliko puta protivio politici aktualne Vlade pa i njega možemo uvrstiti u ovaj oporbeni dio sabora, tim više što je dio IDS-ova saborskog kluba.

Obzirom na takav omjer snaga odlučili smo napraviti malu analizu potencijalnih scenarija za preslagivanje u Saboru. Kako bi se dobila saborska većina potrebno je imati minimalno 76 glasova od 151 zastupnika koliko ih je u Saboru.

Scenarij 1: Domoljubna koalicija s Bandićem, bez Mosta

HDZ (49)+ HSP AS (3)+ HSLS (2)+ HSS (2)+HDS (1)+ Hrast (1) + Mirko Rašković+ Gordana Rusak + Klub zastupnika Milana Bandića (5) = 65 zastupnika

Ako bi se HDZ odlučio riješiti Mosta, koji trenutno ima 15 zastupnika, te većinu pokušati sastaviti sa zastupnicima Milana Bandića kojih je trenutno 5, za sastavljanje većine nedostajalo bi mu 11 zastupnika.

Problem je i taj što je HSLS danas jasno poručio kako neće sudjelovati u preslagivanju u kojem Bandić vodi glavnu riječ. “Klub HSLS-a i nezavisne zastupnice Gordane Rusak ima potpisan bilateralni sporazum s HDZ-om i jedino preslagivanje koje je moguće je ono unutar Domoljubne koalicije. Bilo kakvo drugo preslagivanje u kojemu će glavnu riječ voditi Milan Bandić, HSLS sigurno neće u tome sudjelovati. Dakle, Bandiću jedino preostaje graditi novo preslagivanje s nekom drugom političkom opcijom” pojasnio je zastupnik HSLS-a Dario Hrebak, prenio je tportal.

Upitan bi mogao biti i još jedan partner- HSS. Krešo Beljak je jasno rekao kako je protivnik privatizacije Podravke. “HSS je čuvao Podravku od sudbine nekih drugih industrija. Privatizacija ima posebnu konotaciju u Hrvatskoj. Prije svega će HSS-ovci imati glavnu riječ pri donošenju odluka takve vrste”, rekao je nedavno Beljak dodajući da će u trenutku kada se krene u privatizaciju sazvati hitne sjednice tijela stranke na kojima će odlučiti o daljnjim koracima pa i o eventualnom istupanju iz vladajuće koalicije.

No, u odluci koju je danas na telefonskoj sjednici izglasala Vlada, jasno stoji kako se, među ostalima, Podravka briše iz popisa ‘trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku.’ Drugim riječima, to bi moglo značiti da će Vlada ta poduzeća rasprodati. Ova bi odluka mogla izazvati novu krizu u Domoljubnoj koaliciji, a možda i raskol. Upitno je samo jesu li saborski zastupnici HSS-a Branko Hrg i Davor Vlaović spremni glasati protiv Domoljubne koalicije.

Scenarij 2: Domoljubna koalicija se rješava Mosta i ide s Bandićem i HNS-om

HDZ (49)+ HSP AS (3)+ HSLS (2)+ HSS (2)+HDS (1)+ Hrast (1) + Mirko Rašković+ Gordana RUsak + Klub zastupnika Milana Bandića (5)+ HNS (9)= 75

U posljednje se vrijeme špekuliralo i o tome da bi HNS, osobito otkad je na njegovom čelu Ivan Vrdoljak, mogao svog novog partnera pronaći u HDZ-u. HNS ima 9 zastupnika, a kada bi se svih 9 priključilo ovoj kombinaciji, za minimalnih 76 zastupnika nedostajala bi 2 zastupnika. S HNS-om je i zastupnik nacionalne manjine Veljko Kajtazi.

S druge strane, prilično je nevjerojatno da bi zastupnici poput Gorana Beusa Richembergha ili Anke Mrak Taritaš surađivali s HDZ-om. Beus Richembergh je žestoki kritičar HDZ-a, a Anka Mrak Taritaš, kao izgledna kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba, sigurno ne bi na nacionalnoj razini surađivala s Bandićem, kao najjačim konkurentom u Zagrebu.

Scenarij 3: Domoljubna koalicija ide s Bandićem i rješava se samo dijela Mosta

HDZ (49)+ HSP AS (3)+ HSLS (2)+ HSS (2)+HDS (1)+ Hrast (1) + Mirko Rašković+ Gordana RUsak+ Klub zastupnika Milana Bandića (5) + dio Mosta = 65 i iz Mosta 11 kojih fali za većinu

U slučaju da uz Bandića podršku dobiju i od dijela zastupnika Mosta, to sigurno ne bi bili Miro Bulj i Ivan Kovačić koji su u otvorenim sukobima s HDZ-om. I Božo Petrov je već nekoliko puta otvoreno govorio da je Most uvijek spreman za nove izbore pa je teško i zamisliti da bi se on priključio ovoj kombinaciji kao lider Mosta. Znači, u ovom scenariju minimalno 11 zastupnika Mosta trebalo bi podržati ovu opciju.

Scenarij 4: SDP s Mostom i partnerima

SDP u kombinaciji s Mostom, HNS-om, IDS-om, laburistima i manjincima
SDP (42) + Most (15) +HNS (9) + IDS (3) + laburisti (3)+ HSU (2)= 74

U ovoj kombinaciji sadašnja oporba morala bi dobiti podršku još minimalno 2 zastupnika. To bi, iz redova manjinaca, lako mogao biti Furio Radin, koji je u klubu zastupnika s IDS-om, Veljko Kajtazi koji je s HNS-om, te dvoje zastupnika SDSS-a. Vrlo izgledno je da bi im se pridružio i zastupnik reformista Radimir Čačić.