Svi pričaju o ruskom hakiranju; a prilično je nevjerojatno na kakav su jednostavan način 2008. probili američke kompjutere

New Yorker piše o jednom događaju iz NATO baze u Kabulu

Russian President Vladimir Putin addresses the Federal Assembly of both houses of parliament at the Kremlin in Moscow on December 1, 2016. / AFP PHOTO / Natalia KOLESNIKOVA
FOTO: AFP

Posljednjih se mjeseci dosta piše o ruskom hakiranju američkih institucija, a The New Yorker je objavio priču o tome kako su Rusi na prilično neobičan način 2008. hakirali Amerikance. Da bi probili američku vojnu mrežu – koja je bila povjerljiva i nije bila povezana s javnim internetom – Rusi su podmetnuli ozvučene USB-ove u lokalni kiosk blizu NATO-ovog sjedišta u Kabulu, nadajući se da će američki vojnici kupiti USB i uključiti ga u sigurni kompjuter. Upalilo je, piše Business Insider.

Ova priča je originalno dokumentirana u knjizi Dark Territory Freda Kaplana iz 2008. gdje opisuje tajnu povijest cyber ratovanja. Od toga uspješnog napada, cyber ratovanje je postalo ključni alat ruskog vladajućeg arsenala, a koristili su ga svugdje – od utjecaja na američke predsjedničke izbore do maltretiranja slabašnog susjeda.

Ometali estonske portale zbog spomenika

U jednom drugom izvanrednom slučaju dvadeset godina poslije, koji je dobio malo medijske pažnje, ruska vlada je navodno ometala glavne estonske portale u periodu od dva tjedna da bi tako izvršila pritisak da njihova susjedna zemlja sačuva kip sovjetskog vojnika kojeg je estonska vlada namjeravala maknuti s jednog javnog trga.

Ruska vlada je otvoreno upozorila da bi moglo biti “katastrofalno za Estonce” ako se statua makne. Ubrzo nakon napada, estonska vlada je odlučila ostaviti kip na svom mjestu. Američke obavještajne službe nedavno su zaključile da je ruska vlada potajno utjecala na američke predsjedničke izbore u korist predsjednika Donalda Trumpa na način da je ustupila Wikileaksu hakirane mailove demokratskih dužnosnika.