Svi pričaju o slici na kojoj Papa ljubi noge šefovima Južnog Sudana pa su iz Vatikana sad objasnili zašto je to učinio

Kažu kako im je htio pomoći da ispoštuju mirovni sporazum

In this photo taken and released on April 11, 2019 by the Vatican Press Office, Vatican Media, Pope Francis (Bottom) kneels to kiss the feet of South Sudan's President Salva Kiir Mayardit (C) and South Sudan opposition leader Riek Machar (R) at the Pope's Santa Marta residence in the Vatican. - Pope Francis on April 11 knelt and kissed the feet of leaders of South Sudan at the end of a two-day retreat to help them solidify a peace agreement. (Photo by Handout / VATICAN MEDIA / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / VATICAN MEDIA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ---
FOTO: AFP

Vrlo ponizna slika pape Franje, koji je u četvrtak kleknuo i poljubio stopala čelnicima Južnog Sudana potez je koji valja razumjeti u “ozračju međusobna oprosta”, objasnila je u petak Sveta Stolica na svom službenom portalu.

Sastanak dvojice najviših autoriteta civilne i crkvene vlasti Južnog Sudana u rezidenciji pape Franje nije bio “političko-diplomatski summit”, piše u uvodniku Andrea Tornielli.

Papa kleknuo i poljubio im noge

Bilo je to “iskustvo molitve i zajedničkog promišljanja dvojice lidera, koji su potpisali mirovni sporazum, ali imaju teškoća u poštovanju tog sporazuma”, navodi se.

“Počeli ste proces, neka se on dobro završi. Bit će među vama borbi, ali neka one ostanu u uredu; pred narodom primite se za ruke”, rekao je u četvrtak Papa nakon zajedničke molitve.

Zatim je kleknuo pred predsjednikom Republike Južnog Sudana Salvom Kiirom Mayarditom i pobunjeničkim vođom Riekom Macharom koji su bili zakleti neprijatelji, a danas trebaju vladati zajedno.

Sporazum koji okončava pet godina rata

Papin čin dogodio se tjedan dana prije nego što će takvu gestu u crkvama diljem svijeta činiti svećenici u spomen na Posljednju večeru prema kršćanskoj tradiciji kada je Isus oprao noge apostolima što je čin poniznosti u služenju.

Najmlađa država na svijetu, Južni Sudan većinski je kršćanska zemlja, a neovisnost je stekla od Sudana 2011. nakon 22 godine rata. U prosincu 2013. u njoj je izbio građanski rat nastao zbog suparništva između Salve Kiira i Rieka Machara, iako su nekada bili saveznici u zajedničkoj borbi protiv Khartouma.

Obojica su u rujnu u Adis Abebi potpisali novi mirovni sporazum kojim se obvezuju podijeliti vlast i okončati pet godina građanskog rata s više od 380.000 života i više od četiri milijuna stanovnika izbjeglih i raseljenih. Papa je u četvrtak čestitao potpisnicima i izrazio nadu “da će neprijateljstva prestati kako bi primirje bilo poštovano”.